account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

22. tydzień ciąży dla dziecka i mamy

Emilia Kruszewskalek. Agnieszka Żędzian15.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

W 22. tygodniu ciąży twarz dziecka ma wyraźnie zaznaczone rysy. Reaguje ono na bodźce zewnętrzne. Rozpoznaje dźwięki i smaki oraz ćwiczy rozwinięte do tej pory umiejętności. Drugi trymestr jest dla kobiety łaskawy. Mama ma dużo energii i nie męczą jej nieprzyjemne dolegliwości.


22-tydzien-ciazy-jak-wyglada-dziecko-waga-dziecka
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
imbir-w-ciazy-jakie-ma-dzialanie-jak-stosowac
Zdrowie
1 min.
Jak stosować imbir w ciąży? Jakie jest jego działanie?
17.09.2021
brzuch-po-ciazy-jak-wyglada-jak-go-zgubic
Zdrowie
2 min.
Brzuch po ciąży - jak wygląda? Jak go zgubić?
30.10.2021
co-brac-na-bol-glowy-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na ból głowy w ciąży. Jak można sobie z nim poradzić?
09.05.2022
Spis treści
  1. 22. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  2. Jakie badania w 22. tygodniu ciąży?
  3. Dolegliwości i ciało kobiety w 22. tygodniu ciąży

22. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 5. miesiącu ciąży maluch jest w okresie wzmożonego rozwoju. Rozpoznaje dźwięki, odczuwa smaki i odróżnia światło od ciemności, a także reaguje na dotyk brzucha i emocje mamy. Każdy tydzień w 5. miesiącu to czas ćwiczeń nabytych umiejętności i rozwoju kolejnych. W 22. tygodniu ciąży dziecko mierzy około 30 cm i waży ponad 350 gramów. Skóra na jego ciele staje się coraz mniej przezroczysta, a pod nią powstaje coraz grubsza warstwa tłuszczu. Wątroba malucha zaczyna produkować bilirubinę, a w trzustce powstają pierwsze procesy syntezy hormonów (glukagonu i insuliny). Układ odpornościowy dziecka wspomaga coraz większa liczba białych krwinek. 

W 22. tygodniu ciąży zarysowują się kształty jego twarzy. Na zdjęciu USG widoczne są wysokie czoło, spiczasta broda i wyraźnie odstający nos. Małżowiny uszne przybierają swój ostateczny kształt, a na palcach formują się niepowtarzalne linie papilarne. W tym okresie zaczynają mu też rosnąć rzęsy i brwi. W 5. miesiącu ciąży wzmacniają się mięśnie karku, które od 22. tygodnia utrzymują głowę dziecka.  

Maluch jest wtedy aktywny. Chętnie wykorzystuje sporą ilość miejsca wokół siebie, często zmienia pozycje i wykonuje obroty. Na tym etapie rozwoju jest bardzo wrażliwy na dźwięki, a słyszalny z zewnątrz hałas może go nawet wybudzić. 

Jakie badania w 22. tygodniu ciąży?

W 22. tygodniu ciąży przyszła mama powinna wykonać badanie ogólne moczu, morfologię krwi,  badanie w kierunku toksoplazmozy i oznaczenie stężenia przeciwciał anty-D (u kobiet z grupą krwi Rh-). 22. tydzień ciąży to również ostatni dzwonek na powtórne USG, oceniające rozwój dziecka i umożliwiające wykrycie wszelkich wad i nieprawidłowości. Jeśli jeszcze nie wykonano badań w kierunku cukrzycy ciążowej, należy je zaplanować na najbliższy czas. Badanie krzywej cukrowej można przełożyć na 23. tydzień ciąży, a nawet 26. tydzień ciąży. 

Na pilną wizytę u lekarza powinny zgłosić się kobiety cierpiące z powodu rozległych obrzęków kończyn. Mogą one świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek, którą należy poddać dokładnej diagnostyce. Wskazaniem do wizyty jest również często nawracające krwawienie dziąseł. Z konsultacją nie powinny zwlekać kobiety, które zauważyły pojawianie się zmienionych upławów. Zabarwiona i cuchnąca wydzielina z pochwy może świadczyć o rozwoju infekcji. Należy pamiętać, że stany zapalne dróg moczowych lub rodnych stanowią zagrożenie dla rozwoju i zdrowia dziecka. 

Dolegliwości i ciało kobiety w 22. tygodniu ciąży

W 22. tygodniu ciąży macica znajduje się ponad 2 cm powyżej pępka. Brzuch jest zaokrąglony i widoczny, jednak nadal małych rozmiarów. W drugim trymestrze ciąży kobieta nadal ma dużo energii, nie dokuczają jej mdłości i dolegliwości bólowe. Podwyższony poziom hormonów pozytywnie wpływa na jej wygląd i samopoczucie. Jej skóra może reagować przesuszeniem i wypryskami, jednak są to stany przejściowe i łatwe do złagodzenia. Włosy i paznokcie kobiety są teraz w doskonałej kondycji. Niektóre przyszłe mamy mogą odczuwać dyskomfort w dolnej części pleców, jednak szybką ulgę przyniesie im zmiana pozycji. Kobiety w tym okresie często doświadczają obrzęków kończyn dolnych. Warto im zapobiegać, szczególnie jeśli przyszła mama znajduje się w grupie ryzyka rozwoju żylaków. W 22. tygodniu ciąży wzrasta zapotrzebowanie kaloryczne, co objawia się wzmożonym apetytem. 5. miesiąc ciąży to również czas powiększenia rozmiaru piersi przyszłej mamy

Nieprzyjemną dolegliwością w ciąży są rozpulchnione i bolesne dziąsła, które w 22. tygodniu mogą krwawić. Przyszła mama zaczyna również odczuwać potrzebę częstych wizyt w toalecie. Wynika to z ucisku macicy na narządy, w tym pęcherz, w którym nawet niewielka ilość moczu powoduje silne parcie. W przypadku kobiet z osłabionymi mięśniami Kegla problem ten może skutkować nietrzymaniem moczu, szczególnie podczas kaszlu, kichania, śmiania się i dźwigania przedmiotów. Dolegliwość tę można jednak wyeliminować poprzez ćwiczenia. Wzmocnienie mięśni Kegla nie tylko przywróci przyszłej mamie komfort życia, ale także ułatwi przebieg porodu naturalnego. Silne mięśnie dna miednicy szybciej wypychają dziecko i minimalizują ryzyko powikłań po porodzie, np. w postaci obniżenia ściany pochwy. Ćwiczenia mięśni Kegla warto rozpocząć od 5. miesiąca ciąży i kontynuować nawet po urodzeniu dziecka.

Źródła
  1. M. Fraś, i in., Styl życia kobiet w ciąży, „Hygeia Public Health”, 2012, 47(4), s. 412–417.
  2. S. Mrzygłód, Wpływ odżywiania matki na rozwój płodu, „Problemy Higieny Epidemiologii”, 2007, 88(4), s. 402–407.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.