account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieCiąża i poród 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

25. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?

Marta Drzazgalek. Agnieszka Żędzian23.02.2023Aktualizacja: 08.10.2023

25. tydzień ciąży oznacza, że przyszła mama przekroczyła już półmetek w oczekiwaniu na dziecko. Maluch intensywnie się rozwija, jego zmysły stają się coraz bardziej wyostrzone, a ciało powoli przystosowuje się do życia poza organizmem matki. Na tym etapie ciążowy brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony, a skurcze przepowiadające przygotowują macicę do zbliżającego się porodu. Sprawdź, czego jeszcze można spodziewać się w 25. tygodniu ciąży.


25-tydzien-ciazy-ile-wazy-dziecko-ruchy-dziecka
pixabay.com

Polecane

miesiaczka-po-porodzie-kiedy-wraca-ile-trwa
Zdrowie
1 min.
Kiedy wraca miesiączka po porodzie? Co warto wiedzieć?
31.05.2022
jakie-sa-objawy-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja
Zdrowie
3 min.
Jakie są objawy ciąży? Kiedy się pojawiają?
30.10.2021
jaki-powinien-byc-kolor-sluzu-w-ciazy
Zdrowie
1 min.
Jaki kolor śluzu w ciąży jest prawidłowy? Jaki powinien zaniepokoić?
10.05.2022
mdlosci-w-ciazy-kiedy-sie-pojawiaja-jak-dlugo-trwaja
Zdrowie
2 min.
Mdłości w ciąży - kiedy się pojawiają? Jak długo trwają?
30.07.2021
Spis treści
  1. 25. tydzień ciąży – który to miesiąc?
  2. 25. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
  3. Długość ciała i waga dziecka
  4. Jak rozwija się dziecko?
  5. Ruchy dziecka
  6. Jakie badania zrobić w 25. tygodniu ciąży?
  7. Brzuch w 25. tygodniu ciąży
  8. 25. tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

25. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Kiedy kalendarz wskazuje 25. tydzień ciąży, wiele przyszłych mam zastanawia się, który to miesiąc. Jest to końcówka 6. miesiąca i zarazem ostatnie tygodnie 2. trymestru. Na tym etapie objawy ciąży takie jak mdłości czy wymioty zazwyczaj są już tylko wspomnieniem. W ich miejscu pojawiają się inne symptomy, np. zmęczenie, zgaga, bezsenność czy migrenowe bóle głowy. „Złoty okres ciąży” – tak niektórzy określają 2. trymestr – powoli dobiega końca, a kobieta coraz częściej myśli o zbliżającym się porodzie. 

25. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 25. tygodniu ciąży kluczowe narządy malucha są już wykształcone. Na tym etapie nie mówi się już o poronieniu, ale o porodzie przedwczesnym, ponieważ dziecko jest już w stanie – przy wsparciu odpowiedniej aparatury – przeżyć poza organizmem matki. Jego nozdrza stają się drożne i gotowe do zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

Główka nadal jest większa w stosunku do reszty ciała, ale maluch staje się już bardziej proporcjonalny. Jego skóra jest różowa i powoli zaczyna tworzyć się pod nią tkanka tłuszczowa. Końcówka 2. trymestru to także czas intensywnego wzrostu mięśni i kości. Narządy płciowe rozwijają się, a badanie ultrasonograficzne powinno dać już pewność w kwestii płci dziecka.

Długość ciała i waga dziecka

Pod koniec 2. trymestru można ocenić tempo wzrostu dziecka za pomocą siatek centylowych. Szacuje się, że na tym etapie maluch powinien mieć ok. 30 cm długości i ważyć już ok. 700 g. Pod względem rozmiarów można porównać go do kalafiora. Wartości te są oczywiście orientacyjne, jednak powinny mieścić się w ogólnie przyjętych normach. Zbyt niska waga dziecka wiąże się z podejrzeniem hipotrofii płodu (za małą masą w stosunku do wieku ciąży) i może świadczyć o wadach genetycznych. Za duża masa to także powód do niepokoju i częste wskazanie do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. 

Jak rozwija się dziecko?

W 25. tygodniu ciąży dziecko intensywnie rośnie i ćwiczy zdobyte umiejętności. Na tym etapie maluch zaczyna coraz lepiej słyszeć otaczający go świat, dlatego można już mówić do niego lub śpiewać mu piosenki. Ma już znacznie mniej miejsca, dlatego nie może wykonywać niektórych „akrobacji”. Zamiast tego często bawi się pępowiną i dotyka ścian macicy.

Ruchy dziecka

Na tym etapie ciąży ruchy dziecka powinny być już dobrze wyczuwalne. Nie trzeba jeszcze ich liczyć i nie należy stresować się długimi przerwami, ponieważ maluch wciąż potrzebuje dużo czasu na sen. Największą aktywność dziecka można zaobserwować w czasie odpoczynku mamy, czyli zazwyczaj w godzinach wieczornych. Każdy niepokojący objaw dotyczący ruchów – ich brak lub nadmiar – należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Jakie badania zrobić w 25. tygodniu ciąży?

W 25. tygodniu ciąży przyszła mama ma już za sobą tzw. USG połówkowe. Teraz przyszedł czas na badania diagnostyczne, do których należą:

  • test obciążenia glukozą (OGTT), który ma na celu potwierdzić lub wykluczyć obecność cukrzycy ciążowej,

  • podstawowa morfologia krwi i ogólne badanie moczu,

  • testy na toksoplazmozę i inne choroby zakaźne, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka,

  • USG, które pomoże sprawdzić, czy nie doszło do nadmiernego skrócenia szyjki macicy.

Przyszłe mamy często zastanawiają się, kiedy zacząć chodzić na KTG, podczas którego monitorowana jest praca serca malucha i czynność skurczowa macicy. W 25. tygodniu ciąży można już wykonać to badanie, jeśli lekarz widzi taką konieczność.

Brzuch w 25. tygodniu ciąży

Pod koniec 2. trymestru brzuch jest już wyraźnie widoczny, nawet u pań, które wcześniej nie dostrzegały u siebie ciążowych krągłości. Warto poświęcić więcej czasu na pielęgnację skóry, ponieważ staje się ona bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie rozstępów. Piersi w ciąży również zmieniają swój wygląd – stają się większe, a otoczki brodawek są ciemniejsze. .

25. tydzień ciąży – jak czuje się przyszła mama?

25. tydzień to czas, kiedy przyszłe mamy zaczynają skarżyć się na kolejne dolegliwości w ciąży, takie jak zgaga, osłabienie, bezsenność, migrenowe bóle głowy czy wieczorne mdłości. U większości kobiet nastąpił już spory przyrost masy ciała – drugi trymestr to czas największego wzrostu wagi, choć szacuje się, że nie powinien on przekraczać 500 g tygodniowo. Dlatego warto praktykować umiarkowaną aktywność, która nie tylko spowolni przybieranie na wadze, ale także poprawi samopoczucie. Oprócz tego coraz częściej mogą pojawiać się skurcze przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które przygotowują macicę do porodu. Są one nieregularne i mijają samoistnie, np. po zażyciu ciepłej kąpieli. Aby nie pomylić ich z rozpoczęciem akcji porodowej, warto poszerzyć swoją wiedzę w ramach szkoły rodzenia.

Źródła
  1. H. Baston, Podstawy położnictwa. Najważniejsze zagadnienia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Wrocław 2011.
  2. H. Murkoff i in., W oczekiwaniu na dziecko, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2015.
  3. P. Sarti i in., Ciąża, poród, macierzyństwo. Kompletny poradnik od poczęcia do szóstego roku życia dziecka, Wydawnictwo Rea, Kolonia Lesznowola 2012.
  4. S. William i in., Księga ciąży, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2014.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.