Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Trzymiesięczne dziecko nie podnosi główki, gdy leży na plecach – czy jest to powód do niepokoju?

Moje trzymiesięczne dziecko nie podnosi główki, leżąc na plecach.Czy jest to powód do niepokoju? Jakie ćwiczenia mogę wprowadzić?

Odpowiedź

Główka to prawie jedna czwarta długości ciała małego dziecka. Kontrola nad nią pojawia się dopiero w 3 miesiącu życia. W próbie trakcyjnej, czyli w teście pociągania za rączki, po ukończeniu 3 miesiąca główka powinna podążać za tułowiem, a dziecko powinno być w stanie leżeć na brzuszku w poczuciu komfortu przez dłuższy czas. Jeśli po ukończeniu trzeciego miesiąca dziecko nadal ma problemy z kontrolą główki – nie podnosi jej, mocno zadziera ją do góry przy leżeniu na brzuszku lub występują nieprawidłowości w próbie trakcyjnej – należy umówić się na wizytę do neurologa. Najczęściej problemy z unoszeniem główki wynikają z braku stabilności tułowia i są związane ze słabością mięśni pleców, szyi i brzucha. Fizjoterapeuta może pokazać odpowiednie ćwiczenia.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.