Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieZaburzenia odżywiania 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Czym jest alkoreksja i jakie są jej objawy?

Angelika Janowicz

Lel. Agnieszka Widera

27.07.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Zmniejszenie ilości lub całkowite zrezygnowanie z przyjmowania posiłków w czasie picia alkoholu ma zapobiec nadmiernemu spożyciu kalorii i tyciu. Taka postawa szkodzi zdrowiu. Została także zaliczona do zaburzeń odżywiania. Jej fachowa nazwa to alkoreksja. Zobacz, jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie.


alkoreksja-co-to-jest-na-czym-polega-jakie-sa-objawy
shutterstock.com

Polecane

zaburzenia-odzywiania-jakie-sa-rodzaje-co-warto-wiedziec
Odżywianie
3 min.
Zaburzenia odżywiania - jakie są rodzaje? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
ortoreksja-co-to-za-zaburzenie-odzywiania-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Ortoreksja - co to za zaburzenie odżywiania? Co warto wiedzieć?
30.07.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest alkoreksja?
 2. Jakie są objawy alkoreksji?
 3. Co jest przyczyną alkoreksji?
 4. Alkoreksja a inne zaburzenia odżywiania
 5. Alkoreksja a alkoholizm
 6. Jak wygląda leczenie alkoreksji?

Co to jest alkoreksja?

Alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się ograniczeniem spożywanych pokarmów na rzecz przyjmowania alkoholu. Dzięki temu nie dochodzi do zwiększenia bilansu kalorycznego, a tym samym zmniejsza się ryzyko przytycia. Alkoreksja jest nazywana także drunkoreksją i anoreksją alkoholową. Terminy te funkcjonują dopiero od 2008 roku.

Alkoreksja zazwyczaj dotyczy kobiet. Wiąże się to z faktem, że panie częściej przykładają wagę do wyglądu swojej sylwetki oraz kaloryczności spożywanych produktów. Zachorowaniu sprzyja kult ciała, który jest promowany w mediach społecznościowych. Zauważono, że alkoreksja występuje głównie u tych osób, które zmagają się z niską samooceną i brakiem akceptacji. Zaburzenie odżywiania tego typu obserwuje się także wśród młodzieży i środowisk studenckich.

Jakie są objawy alkoreksji?

Objawy alkoreksji nieco przypominają anoreksję. Osoba chora ogranicza ilość spożywanych pokarmów, stosuje głodówki, przesadnie dba o kaloryczność posiłków. Jednocześnie spożywa alkohol – często regularnie lub w nadmiernych ilościach. W efekcie zaburzone zostaje codzienne funkcjonowanie. Alkoreksja często prowadzi do dolegliwości somatycznych oraz psychicznych (poczucie winy, wahania nastroju). Wpływa także na kontakty społeczne i życie zawodowe.

Co jest przyczyną alkoreksji?

Zaburzenia odżywiania mają psychiczne podłoże. Bardzo często chorują osoby, które zmagają się z niską samooceną, brakiem samoakceptacji lub brakiem akceptacji ze strony otoczenia ze względu na wygląd. Zachorowaniu sprzyjają problemy emocjonalne, traumy w dzieciństwie, zaniedbanie ze strony rodziców oraz kult szczupłego ciała. Sięganie po alkohol jest formą poradzenia sobie z trudnościami, a głodówka zapobiega tyciu i pomaga utrzymać sylwetkę.

Alkoreksja a inne zaburzenia odżywiania

Alkoreksja jest często związana z innymi zaburzeniami odżywiania. Napoje alkoholowe zwiększają apetyt. Tym samym u części osób może dochodzić do napadów głodu i objadania się. To z kolei wzmaga poczucie winy. Dlatego alkorektycy podejmują działania, które mają na celu zrekompensowanie dużej ilości przyjętych pokarmów. Najczęściej stosują środki przeczyszczające i diuretyczne. W takim przypadku alkoreksja przybiera postać bulimii.

Pamiętaj także, że zaburzenia odżywiania i towarzyszące im problemy emocjonalne mogą prowadzić do nadużywania alkoholu. Najczęściej są to anoreksja i bulimia (kolejno 18% i 30–50% chorych spożywa nadmierne ilości napojów alkoholowych). Z tego powodu postawienie prawidłowego rozpoznania może stanowić poważny problem.

Polecamy

zaburzenia-odzywiania-do-kogo-udac-sie-po-pomoc
Telemedycyna

Zaburzenia odżywiania – do kogo udać się po pomoc? Jak wygląda leczenie?

Anoreksja i bulimia to zaburzenia odżywiania, które najczęściej pojawiają się u młodych osób. Bulimia dotyka aż 2% nastolatków, natomiast anoreksja od 0,5 do 1%. Pacjenci z anoreksją bardzo ograniczają ilość spożywanego jedzenia i intensywnie ćwiczą, co skutkuje silną niedowagą, która bez leczenia pogłębia się i może zagrażać życiu chorego. Osoby zmagające się z bulimią najczęściej pod wpływem silnego stresu, przyjmują na raz bardzo duże ilości jedzenia, a następnie pod wpływem wyrzutów sumienia prowokują wymioty. Dowiedz się, w jaki sposób leczyć zaburzenia odżywiania i do kogo udać się po pomoc.

Redakcja01.12.2021

Alkoreksja a alkoholizm

Powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że alkoreksja bardzo często idzie w parze z alkoholizmem. Jest to uzależnienie od napojów alkoholowych. Ich spożywanie jest ważniejsze od zdrowia, relacji społecznych, pracy i normalnego funkcjonowania.

Osoba uzależniona odczuwa przymus, który jest niezwykle trudny do powstrzymania i kontrolowania. Po zaprzestaniu picia pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Są one na tyle nieprzyjemne, że utrudniają powstrzymywanie się od spożywania alkoholu.

Jak wygląda leczenie alkoreksji?

Leczenie alkoreksji wymaga psychoterapii. Często jest ono trudne i długotrwałe, ponieważ zaburzeniu temu towarzyszy także alkoholizm oraz inne problemy, m.in. depresja, napady agresji, nerwice. Aby osiągnąć oczekiwane efekty, chory musi ściśle współpracować z terapeutą, a także otrzymywać wystarczające wsparcie od swoich bliskich. Dokładny czas trwania i przebieg terapii są dopasowywane indywidualnie do każdego pacjenta. Leczenie alkoreksji powinno rozpocząć się możliwe jak najwcześniej. Jeżeli zaobserwujesz objawy tego zaburzenia, nie wahaj się podjąć kroków, aby pomóc osobie chorej.

Osoby chore na alkoreksję wymagają nie tylko psychoterapii. Konieczne jest również leczenie zaburzeń somatycznych. Szkodliwy wpływ alkoholu na organizm w połączeniu z głodzeniem się wyrządza wiele szkód. Często pojawiają się niedobory składników odżywczych i witamin (zwłaszcza witamin z grupy B), ale także powikłania ze strony układu krążenia, układu pokarmowego, narządów wewnętrznych i niedożywienie. Obniża się odporność, a tym samym wzrasta podatność na infekcje. Zakres uszkodzeń zależy od tego, jak długo trwała alkoreksja.

Źródła
 1. M. Jaworski, Drunkoreksja – zaburzenie odżywiania połączone z alkoholizmem wśród młodych dorosłych, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2014, t. 8, nr 5, s. 217–225.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.