Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneZaburzenia psychiczne 1 min.

Androfobia, czyli lęk przed mężczyznami. Skąd się bierze i jak ją leczyć?

Marta Skrzypek

29.10.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Androfobia, inaczej lęk przed mężczyznami, to zaburzenie nerwicowe, charakteryzujące się paraliżującym strachem przed płcią męską. Najczęstszych przyczyn należy doszukiwać się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Czy można poradzić sobie z androfobią?


Wszyscy lekarze w jednym miejscu

Teleporada bez kolejek i dojazdów!

E-wizyta od 65 zł
androfobia-lek-przed-mezczyznami-objawy-i-przyczyny
pexels.com

Polecane

osobowosc-schizotypowa-czym-sie-charakteryzuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Na czym polega osobowość schizotypowa i jak sobie z nią radzić?
19.05.2021
problemy-z-agresja-jakie-sa-objawy-co-robic
Zdrowie psychiczne
1 min.
Problemy z agresją - jakie są objawy? Co robić?
31.10.2021
mowienie-przez-sen-jakie-sa-przyczyny-jak-przestac
Zdrowie psychiczne
1 min.
Mówienie przez sen - jakie są przyczyny? Jak przestać?
27.07.2021
zespol-aspergera-u-doroslych-objay-leczenie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Zespół Aspergera u dorosłych – jakie są jego objawy i leczenie?
29.07.2022
Spis treści
 1. Jakie są przyczyny androfobii?
 2. Androfobia – objawy
 3. Jak leczy się androfobię?

Jakie są przyczyny androfobii?

Androfobia może być bardzo głęboko zakorzeniona w kobiecym umyśle. Często wywoływana jest przez określony bodziec. Podstawą lęku przed mężczyznami są zwykle traumatyczne przeżycia z przeszłości. Mogły mieć one miejsce w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Czasami powodem skrajnej niechęci do mężczyzn jest dorastanie w rozbitej rodzinie, gdzie wychowywaniem dziewczynki zajmowały się wyłącznie kobiety. Niekiedy matki negatywnie nastawiają córki do ojców w akcie zemsty lub podczas walki o prawa rodzicielskie. Lęk jest silniejszy, jeżeli matka, babcia lub ciotka opowiadały małej dziewczynce o niebezpieczeństwach czyhających ze strony nieznajomych mężczyzn. Ponadto skrajny lęk przed płcią przeciwną objawiający się u kobiet może zostać przeniesiony na młodsze pokolenia.

Do najczęstszych przyczyn androfobii należą:

 • molestowanie seksualne,

 • długotrwałe znęcanie się (psychiczne i fizyczne),

 • obserwowane przemocy domowej,

 • niebezpieczna sytuacja, w jakiej znalazła się kobieta (np. próba skrzywdzenia).

Niektórzy psychologowie doszukują się podłoża androfobii w mediach. Chodzi tutaj o sytuacje opisujące przestępstwa wobec kobiet, często nagłaśniane w wiadomościach. Taki obraz może wywoływać u odbiorcy chorobliwy lęk przed wszystkimi mężczyznami. Ponadto na platformach streamingowych i w kinach nie brakuje filmów, również dokumentalnych, o tematyce przemocy wobec kobiet.

Androfobia – objawy

Androfobia zaliczana jest do fobii społecznych, wywoływanych określonym bodźcem – w tym przypadku jest nim mężczyzna. Ten rodzaj lęku potrafi naprawdę namieszać w życiu, ponieważ utrudnia codzienne funkcjonowanie, w tym podjęcie pracy. Kobieta cierpiąca na to specyficzne zaburzenie w obecności mężczyzn nie jest zdolna do utrzymania koncentracji, logicznego myślenia, nie wspominając o nawiązaniu intymnej więzi. Szacuje się, że aż 9% społeczeństwa cierpi na androfobię, co oznacza, że co dziesiąta kobieta mierzy się z lękiem przed mężczyznami.

Objawami androfobii są:

 • duszności,

 • przyspieszone bicie serca,

 • nierównomierny oddech,

 • naprzemienne uczucie zimna i gorąca,

 • drętwienie ciała,

 • trudność w racjonalnym i logicznym myśleniu,

 • ataki lękowe,

 • mdłości,

 • brak wiary w siebie i swoje możliwości,

 • uczucie nadchodzącej śmierci.

Niekiedy mogą występować inne, dosyć oczywiste symptomy. Należy dobrze obserwować swoje ciało i reakcje na bodziec wywołujący lęk. Powyższe objawy niekiedy świadczą o innych chorobach, dlatego bardzo ważny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Jak leczy się androfobię?

Pewnie zastanawiasz się, jak można leczyć androfobię, skoro jest to tak specyficzne schorzenie. Tak samo jak w przypadku pozostałych fobii, konieczna jest konsultacja z psychoterapeutą. Odpowiednio przeprowadzona terapia pod okiem doświadczonego specjalisty potrafi przynieść bardzo dobre efekty. Ważne jest, aby pacjentka nie pozostała samotna – wsparcie rodziny lub przyjaciół wspomaga leczenie w znaczny sposób. Leczenie może przebiegać podczas normalnej egzystencji w społeczeństwie lub na oddziale zamkniętym. Wszystko zależy od poziomu zaawansowania androfobii.

Psychologowie często proponują dwa rodzaje terapii: poznawczo-behawioralną oraz ekspozycyjną.

Terapia poznawczo-behawioralna polega na skoncentrowaniu się na bieżących problemach: liczy się tylko „tu” i „teraz”. W leczeniu rzadko rozpamiętuje się wydarzenia z przeszłości, chyba że jest to konieczne w procesie terapii. Najważniejszym założeniem terapii poznawczo-behawioralnej jest przekonanie, że każdą bolesną emocję i nieodpowiednie zachowanie da się zmienić, bez względu na to, jak głęboko są one utrwalone.

Głównym założeniem terapii ekspozycyjnej jest przyzwyczajanie pacjentki do bodźca, który wywołuje silny lęk. W przypadku androfobii są to mężczyźni. Podczas tego typu terapii pacjentka musi się stopniowo przyzwyczajać do obecności mężczyzn – najpierw prezentuje się jej rzeczy należące do mężczyzn (np. ubranie, perfumy), później przechodzi się do kolejnych etapów (np. emitowania odgłosów męskich). W przebiegu terapii ekspozycyjnej niezbędna jest obserwacja reakcji pacjentki. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby podkreślać, że podczas ekspozycji nie dzieje się nic niebezpiecznego.

Aby zrobić pierwszy krok, najważniejsze jest niebagatelizowanie problemu i niezwłoczne skontaktowanie się z odpowiednim specjalistą.

Źródła
 1. C.M Pittman, E.M. Karle, Zalękniony mózg, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
 2. D.A. Clark, A.T. Beck, Zaburzenia lękowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2018.
 3. E.J Bourne, Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowymi, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011.
 4. T. Kirkness, Atak paniki. Jak pokonać lęk, napady niepokoju i trudne emocje, GW Foksal, Warszawa 2021.
 5. S.G. Hoffmann, Ponad lękiem, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2021.
Author Marta Skrzypek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Internista, pediatra i inni specjaliści dostępni nawet w 1h

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.