account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
Zdrowie psychiczneMedycyna naturalna 2 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Aromaterapia z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych. Jak działa i na co pomaga?

Emilia Kruszewskalek. Magdalena Mroczek27.07.2021Aktualizacja: 27.02.2024

Aromaterapia jest częścią medycyny niekonwencjonalnej. W leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości wykorzystuje właściwości i działanie naturalnych olejków eterycznych. Dowiedz się, po jakie warto sięgać.


aromaterapia-jakie-daje-efekty-czego-uzyc-olejki-swiece
pixabay.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
czosnek-na-kurzajki-jak-go-stosowac-czy-dziala
Zdrowie
1 min.
Czosnek na kurzajki - jak go stosować? Czy działa?
24.01.2022
Spis treści
  1. Olejek cynamonowy
  2. Olejek miętowy
  3. Olejek rozmarynowy
  4. Olejek sosnowy
  5. Olejek cedrowy
  6. Olejek geraniowy
  7. Olejek z drzewa sandałowego
  8. Olejek jaśminowy

Olejek cynamonowy

Niewielkie drzewo cynamon pochodzi z ciepłych obszarów Azji. Metodą destylacji kory otrzymuje się z niej olejek eteryczny. Produkt charakteryzuje ciepły, waniliowo-korzenny zapach, dzięki któremu olejek znalazł szerokie zastosowanie w aromaterapii. Praktykowane metody relaksacyjne słodki aromat rośliny wykorzystują, łagodząc niepokój, napięcie i nerwicę. Dlatego aromaterapia olejkiem cynamonowym szczególnie zalecana jest osobom borykającym się z długotrwałym stresem.

Produkt znalazł też zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej. Wysokie stężenie aldehydu cynamonowego sprawdza się w zapobieganiu nowotworom przewodu pokarmowego, jak np. rak jelita grubego czy rak żołądka. Wdychany olejek cynamonowy stymuluje pracę układu krwionośnego i pobudza pracę mózgu. Działa ponadto antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Dzięki właściwościom przeciwbólowym sprawdza się także w łagodzeniu migreny czy bólu o podłożu reumatologicznym.

Infografika - aromaterapia

Olejek miętowy

Mięta pieprzowa to roślina, która nie tylko znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, ale też w medycynie i pielęgnacji. Sprawdza się jako skuteczne zioła na żołądek w łagodzeniu dolegliwości trawiennych, naturalne zioła na włosy pozbawione witalności, wypadające i matowe, a ponadto skuteczne zioła na nerwicę przynoszące ukojenie i wyciszenie. Jej działanie relaksujące i uspokajające jest podobne do stosowanej melisy na sen.

Właściwości i działanie mięty pieprzowej w postaci olejku możemy wykorzystać w aromaterapii. Nie tylko wypełni pomieszczenie orzeźwiającym i pobudzającym zapachem, ale również pozytywnie wpłynie na pracę mózgu. Olejek z mięty szczególnie polecany jest do aromaterapii w ciągu dnia, zwłaszcza podczas pracy. Kojące działanie mięty pozytywnie wpływa na koncentrację i wydajność. Inhalacja olejkiem miętowym zalecana jest też podczas zapalenia zatok i ostrego nieżytu nosa np. w sezonie alergicznym.

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy słynie z wyjątkowych właściwości prozdrowotnych. Jest skutecznym naturalnym środkiem na problemy z trawieniem. Wykonane nim inhalacje stymulują wydzielanie żółci i tym samym zapobiegają dolegliwościom układu pokarmowego. Aromaterapia w okresie zimowo-jesiennym pozytywnie wpływa na poprawę odporności organizmu, dostarczając m.in. cenne przeciwutleniacze, zapobiegające osłabieniu i rozwojowi stanów zapalnych. Działanie oczyszczające, kojące i odżywcze doceni problematyczna cera tłusta ze skłonnością do trądziku i ropnych zmian. Twoim problemem jest nadmiernie sucha skóra twarzy? Inhalacja z olejkiem rozmarynowym działa tonizująco i zapobiega utracie wody z naskórka.

Regularnie stosowana aromaterapia skutecznie opóźnia procesy starzenia skóry. Olejek rozmarynowy jest cenionym antidotum na większość chorób dermatologicznych skóry głowy, w tym problem wypadających włosów. Po inhalacje z olejkiem rozmarynowym powinny również sięgać osoby borykające się z problemami układu oddechowego. Uwalniane w parze substancje antyseptyczne, przeciwrozkurczowe i przeciwbólowe skutecznie złagodzą skutki przeziębienia, alergii, a nawet astmy oskrzelowej.

Olejek sosnowy

Pozyskiwany z igły sosny zwyczajnej olejek sosnowy to bogate źródło flawonoidów, witaminy C, garbników i kwasów fenolowych. Jest skutecznym ziołem leczniczym, które znalazło zastosowanie w leczeniu infekcji. Zastanawiasz się, jak dbać o układ oddechowy lub jak dbać o układ krwionośny? Postaraj się o regularne inhalacje olejkiem sosnowym, który natychmiast przynosi ulgę w stanach zapalnych zatok, uporczywym kaszlu, katarze i trudnościach z oddychaniem.

Po olejek sosnowy warto sięgać zarówno w lekkich przeziębieniach, jak i przy poważnym zapaleniu oskrzeli. Właściwości rozgrzewające olejku docenią osoby borykające się z przewlekłymi bólami reumatycznymi lub po przebytym urazie. Olejek sosnowy sprawdzi się również w oczyszczającej i antybakteryjnej inhalacji skóry trądzikowej.

Szukasz naturalnego sposobu na bezsenność i nie wiesz, jak zasnąć spokojnie i szybko? Dodaj kilka kropli olejku sosnowego do ciepłej kąpieli. Jego aromat koi zmysły i wprowadza mózg w stan relaksu i wyciszenia.

Olejek cedrowy

Olejek cedrowy ceniony jest szczególnie za swoje właściwości odżywcze, nawilżające i antyseptyczne. Znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Dodawany jest do produktów na zdrowe paznokcie. Twoim problemem jest uporczywy świąd skóry? Kilka kropel olejku dodaj do ciepłej kąpieli. Zapobiegniesz wysuszaniu skóry i utracie wilgoci.

Olejek cedrowy ponadto skutecznie osłabia działanie wolnych rodników, przez co opóźnia procesy starzenia. Jego właściwości doceni szczególnie skóra dojrzała lub z widocznymi pierwszymi zmarszczkami. Inhalacje olejkiem cedrowym mają również działanie wyciszające, relaksujące i uspokajające. Aromaterapię docenią więc osoby, których problemem jest nadpobudliwość i nerwowość.

Olejek geraniowy

Olejek geraniowy pozyskiwany jest w drodze destylacji pelargonii. Jego głównym zastosowaniem jest aromaterapia. Olejek ten wyróżniają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i wzmacniające. Doskonale sprawdza się do wspomagania leczenia i łagodzenia objawów chorób dermatologicznych, jak np. grzybica skóry głowy. Dezynfekujące działanie olejku doceni cera trądzikowa. Regularne inhalacje pomogą przyspieszyć gojenie ropnych zmian, zapobiegną tworzeniu się blizn, a ponadto odżywią skórę i opóźnią procesy starzenia poprzez poprawienie elastyczności i napięcia skóry.

Aromaterapia olejkiem geraniowym to skuteczne antidotum na stres. Poprzez regulację pracy układu nerwowego i krwionośnego opary olejkiem niwelują napięcie nerwowe. Jego działanie docenią też kobiety w okresie menopauzy. Kolejną zaletą olejku geraniowego jest działanie nawilżające. Po inhalacje warto więc sięgać w okresie leczenia kataru, infekcji zatok czy grypy powodującej przesuszenie śluzówek.

Olejek z drzewa sandałowego

Borykasz się z chronicznym napięciem nerwowym i nie wiesz, jak się uspokoić? Szukasz odpowiedzi na to, jak radzić sobie ze stresem za pomocą naturalnych środków? Sięgnij po olejek z drzewa sandałowego i wykonuj regularne inhalacje. Aromaterapia przynosi natychmiastową ulgę w stanach silnego szoku, zdenerwowania i napięcia nerwowego. Ciepły, słodki zapach olejku działa kojąco i wyciszająco.

Właściwości uspokajające docenią również osoby mające problem z bezsennością. Poprzez wdychanie oparów olejku sandałowego bezpośrednio oddziałujesz na układ krwionośny, nerwowy i oddechowy. Olejek z drzewa sandałowego stosowany jest też w aromaterapii medytacyjnej. Inhalacje pomagają w skupieniu i osiągnięciu stanu wyciszenia. Ponadto działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Aromaterapia z wykorzystaniem olejku sandałowego to doskonałe rozwiązanie również dla osób z suchą skórą. Roślina działa nawilżająco, wzmacniająco i odżywczo.

Olejek jaśminowy

Olejek jaśminowy pozyskiwany jest metodą destylacji kwiatów jaśminu. Ze względu na swój wyjątkowy delikatny, a jednocześnie pobudzający zapach znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Przez wielu olejek jaśminowy uznawany jest za afrodyzjak. Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne.

Stosowany w inhalacji może być skutecznym naturalnym środkiem na infekcje wirusowe. Działa przeciwbólowo i łagodząco. Jego działanie nawilżające i kojące doceni cera wrażliwa. Charakterystyczny zapach jaśminu polecany jest w aromaterapii wyciszającej, uspokajającej i rozładowującej napięcie nerwowe. Inhalacje z dodatkiem olejku jaśminowego powinny stać się rutyną osób mierzących się z depresją i nerwicą.

Źródła
  1. W. S. Brud, I. Konopacka-Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Oficyna Wydawnicza MAK, 1992.
  2. M. Romer, Aromaterapia. Leksykon roślin leczniczych, MedPharm Polska, 2009.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
egoizm-a-egocentryzm-jak-je-rozroznic-co-warto-wiedziec
Zdrowie psychiczne
1 min.
Egoizm a egocentryzm - jak je rozróżnić? Co warto wiedzieć?
27.07.2021
czlowiek-empatyczny-co-to-znaczy-czym-sie-cechuje
Zdrowie psychiczne
1 min.
Kim jest człowiek empatyczny? Czemu służy empatia i czy można jej się nauczyć?
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.