Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
Zdrowie psychiczneSamorozwój i motywacja 1 min.

Przykłady asertywności w życiu codziennym

Marta Drzazga

19.01.2023

Aktualizacja: 19.01.2023

Asertywność bardzo często bywa określana jako umiejętność mówienia „nie”, jednak nie jest to zadowalająca definicja. Ta niezwykle ważna kompetencja społeczna obejmuje takie umiejętności jak: obrona własnych granic, wyrażanie swoich uczuć i potrzeb, zwracanie się z prośbą lub wydawanie poleceń, przyjmowanie krytyki i komplementów czy kontrolowanie emocji. Zachowania asertywne nie mają nic wspólnego z egoizmem czy agresją – bardzo ważną rolę odgrywa w nich szacunek dla innych osób oraz respektowanie ich potrzeb. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o asertywności, i zobacz – na konkretnych przykładach – jak przejawia się ona w życiu codziennym.


asertywnosc-przyklady-jak-byc-asertywnym
pixabay.com

Polecane

metdytacja-na-lezaco-czy-to-odpowiednia-pozycja
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jaka pozycja jest odpowiednia do medytacji? Czy można medytować na leżąco?
03.06.2022
terapia-tomatisa-co-to-jest-na-czym-polega-zastosowanie
Zdrowie psychiczne
1 min.
Terapia Tomatisa - co to jest? Na czym polega? Zastosowanie
30.07.2021
psychoterapia-co-to-jest-jakie-sa-techniki-terapeutyczne
Zdrowie psychiczne
3 min.
Psychoterapia - co to jest? Jakie są techniki terapeutyczne?
30.07.2021
osobowosc-unikajaca-jak-sobie-radzic
Zdrowie psychiczne
2 min.
Osobowość unikająca - jak sobie radzić?
30.10.2021
Spis treści
 1. Asertywność – co to takiego?
 2. Postawa asertywna – główne założenia
 3. Asertywność – przykłady
 4. Asertywność – przykłady w pracy
 5. Przykłady asertywności w szkole
 6. Asertywność – przykład w związku
 7. Przykłady asertywności w wychowywaniu dzieci
 8. Asertywność – przykład w relacjach z przyjaciółmi

Asertywność – co to takiego?

Asertywność to termin z dziedziny psychologii, który oznacza umiejętność wyrażania swojego zdania oraz komunikowania uczuć w sposób bezpośredni i stanowczy. Jest to kompetencja społeczna, która pomaga bronić własnych granic przy jednoczesnym szacunku dla innych osób i ich potrzeb. Stanowcza komunikacja nie ma nic wspólnego z agresją czy egoizmem – konfrontacja z innymi ludźmi zakłada spokojne dążenie do mądrego kompromisu oraz wypracowania rozwiązań, które są korzystne dla obu stron. 

Co ważne, asertywność jest umiejętnością nabytą. W praktyce oznacza to, że każdy może ją wytrenować za pomocą odpowiednich praktyk i ćwiczeń w życiu codziennym. Trening ten będzie pewnie łatwiejszy dla osób z natury pewnych siebie, jednak ludzie mniej przebojowi także mogą nauczyć się asertywnych zachowań.

Postawa asertywna – główne założenia

Asertywność to nie tylko zdolność mówienia „nie”, ale także zespół wielu umiejętności. Należą do nich m.in.:

 • wyrażanie własnych uczuć i potrzeb;

 • kontrolowanie swoich emocji;

 • przyjmowanie krytyki i komplementów;

 • realizowanie wyznaczonych celów;

 • unikanie manipulacji (zarówno manipulowania innymi, jak i bycia manipulowanym przez innych);

 • przyznanie się do winy lub błędu;

 • zrozumienie wobec innych osób i umiejętność wczucia się w ich sytuację (empatia);

 • wyrażanie szczerej opinii w sposób, który nikogo nie rani;

 • wydawanie poleceń i zwracanie się z prośbą;

 • jasna komunikacja interpersonalna, czyli informowanie, w jaki sposób chcemy być traktowani;

 • budowanie relacji opartych na szacunku do siebie i innych.

Każdą z wymienionych umiejętności można wytrenować i praktykować w codziennym życiu.

Asertywność – przykłady

Asertywne postawy można praktykować w różnych sytuacjach społecznych. Sprawdź, jak być asertywnym w pracy, szkole, w związku, w relacjach z przyjaciółmi czy w wychowywaniu dzieci. 

Asertywność – przykłady w pracy

Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś szefem, a Twój pracownik ociąga się z wykonaniem zleconego projektu. Asertywność będzie polegała na jasnym i stanowczym – ale w żadnym wypadku nie apodyktycznym czy agresywnym – zakomunikowaniu tego problemu, ukazaniu skutków takiego postępowania dla pracy całego zespołu i prośbie o jak najszybsze nadrobienie zaległości. Asertywny manager będzie się starał wczuć w sytuację podwładnego i potraktować jego osobiste problemy z należytą empatią, jednak nie będzie rezygnował ze swoich wymagań. 

Z kolei asertywny pracownik potrafi odmówić zaangażowania w kolejny projekt i jasno komunikuje swojemu szefowi, że nadmiar obowiązków źle wpływa na jego funkcjonowanie i chciałby zachować zdrowy balans między życiem zawodowym a prywatnym.

Przykłady asertywności w szkole

Asertywność w szkole dotyczy zarówno nauczycieli, jak i uczniów. Asertywny nauczyciel stawia uczniom konkretne wymagania i konsekwentnie prosi o wykonywanie poleceń. W swojej postawie kieruje się jednak szacunkiem i zrozumieniem dla sytuacji uczniów, np.: „Rozumiem, że stresujesz się matematyką, jednak chciałbym, abyś teraz skupiła się na tym, co mówię, bo to jest ważne dla Twojego rozwoju”. Dzieci w wieku szkolnym również mogą wypracować asertywność. Ćwiczenia będą polegały m.in. na tym, aby nie ulegać presji kolegów i koleżanek, ale postępować według własnych zasad.

Asertywność – przykład w związku

Asertywność pomaga budować dojrzałe związki. Wyobraźmy sobie, że mąż lub żona cały czas ulegają wpływom swoich rodziców. W tym momencie asertywny partner zaznaczy, że nie podoba mu się tak zażyła relacja z teściami, chociaż rozumie przywiązanie do bliskich osób. Poinformuje, że codzienne telefony i częste wizyty są dla niego zbyt męczące i zaproponuje kompromisowe rozwiązanie, aby raz na dwa tygodnie wybrać się z rodzicami za miasto lub przyjemnie spędzić czas w restauracji.

Przykłady asertywności w wychowywaniu dzieci

Asertywny rodzic potrafi stawiać dziecku wymagania, ale nie jest apodyktyczny czy zbyt surowy. Mama 5-letniego chłopca, której udało się wypracować asertywną postawę, będzie oczekiwała od niego określonych zachowań, jednak jej wymagania zawsze będą poprzedzone dokładnym tłumaczeniem oraz uwzględnieniem ograniczeń dziecka. Oprócz tego rodzic będzie mówił dziecku o swoich potrzebach, np.: „Pobawię się z Tobą za pół godziny, bo miałam/em dziś bardzo ciężki dzień w pracy i muszę chwilę odpocząć”.

Asertywność – przykład w relacjach z przyjaciółmi

Asertywność to pożądana cecha w relacjach z przyjaciółmi. Jeśli przyjaciel namawia Cię na wspólny wyjazd, ale Ty akurat nie masz na to ochoty, nie szukaj wymówek, ale szczerze powiedz o swoich odczuciach i potrzebach, np.: „Nie pojadę z Tobą w ten weekend, bo nie mam teraz nastroju na wyjazdy. Jeśli masz ochotę wspólnie spędzić czas, po prostu wpadnij do mnie”. Bezpośrednia komunikacja pozwala budować zdrowe relacje i uniknąć sytuacji, jaką jest toksyczna przyjaźń.

Źródła
 1. M. Kaźmierska, Asertywność jako istotna kompetencja społeczna w rzeczywistości szkolnej uczniów, „Kultura. Społeczeństwo. Edukacja”, 2018, nr 1, s. 169–179.
 2. R. Alberti i in., Asertywność. Sięgaj po to, czego chcesz, nie raniąc innych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007.
 3. P. Fijewski, Asertywność menedżera, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa
 4. B. Stolarczyk, Naucz ich, jak mają Cię traktować. Praktyczny podręcznik asertywności, Gliwice 2010.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

autyzm-wysokofunkcjonujacy-objawy-terapia
Zdrowie psychiczne
1 min.
Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
28.07.2022
jak-sie-uspokoic-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Zdrowie psychiczne
1 min.
Jak można się szybko uspokoić? Sposoby na atak paniki, nerwy i stres
14.05.2021
nadpobudliwosc-objawy-u-dzieci-i-doroslych
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jak objawia się nadpobudliwość u dzieci i dorosłych?
19.05.2021
platoniczny-zwiazek-co-to-jest-na-czym-polega
Zdrowie psychiczne
1 min.
Platoniczny związek - co to jest? Na czym polega?
24.01.2022
Popularne w kategorii Zdrowie psychiczne
jakie-sa-typy-osobowosci-co-warto-o-nich-wiedziec
Zdrowie psychiczne
2 min.
Jakie są typy osobowości? Co warto o nich wiedzieć?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.