account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 2 min.

Właściwości prozdrowotne i kaloryczność awokado. Dlaczego warto je jeść?

Emilia Kruszewska29.10.2021Aktualizacja: 28.09.2022

Awokado to tłusty i bardzo odżywczy owoc, zalecany w każdej diecie. Ma korzystny wpływ na zdrowie organizmu, a szczególnie pracę serca. Dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Miąższ awokado lub olej z awokado znajdują zastosowanie w kuchni, jak i kosmetyce.


awocado-jakie-ma-witaminy-i-wlasciwosci-zdrowotne
pexels.com

Polecane

bulka-grahamka-jakie-ma-wartosci-odzywcze-i-sklad
Odżywianie
1 min.
Bułka grahamka - jakie ma wartości odżywcze i skład?
21.01.2022
jaki-kefir-jest-najzdrowszy-i-kiedy-powinno-sie-go-pic
Odżywianie
1 min.
Czy kefir jest zdrowy? W jaki sposób należy go pić?
25.05.2022
syrop-z-bialego-bzu-na-co-pomaga-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak przygotować syrop z białego bzu i kiedy warto go stosować?
17.09.2021
durian-owoc-jak-wyglada-pachnie-i-smakuje
Odżywianie
1 min.
Durian owoc - jak wygląda, pachnie i smakuje?
24.01.2022
Spis treści
  1. Wartość kaloryczna awokado
  2. Olej z awokado
  3. Pestka awokado
  4. Jak jeść awokado?
  5. Wartości odżywcze awokado

Wartość kaloryczna awokado

Awokado jest owocem kalorycznym, jednak tłuszcze, z których się składa, odpowiadają m.in. za gromadzenie się w organizmie dobrego cholesterolu. Awokado jest więc doskonałym zamiennikiem tłuszczu dla osób, których głównym problemem jest nadwaga. Średniej wielkości owoc ma około 350 kcal. Natomiast w 100 g oleju z awokado jest około 890 kcal. Produktami o podobnej kaloryczności są np. banany i jeżyny. Wartości odżywcze awokado (w 100 gramach):

  • białko (< 2 g),

  • tłuszcz (>15 g),

  • kwasy nasycone (> 2 g),

  • kwasy tłuszczowe nienasycone (<13 g),

  • cholesterol (0 g),

  • węglowodany (7 g),

  • błonnik (3 g),

  • potas (600 mg),

  • wapń (11 mg),

  • sód (10 mg),

  • magnez (40 mg),

  • witamina A (7mg),

  • witamina B (3 mg),

  • witamina C (8 mg),

  • witamina E (1,5 mg)

Wyróżnia się ponad 100 odmian awokado. Najbardziej popularne to pinkerton i awokado hass. Są najsmaczniejsze i mają najwięcej składników odżywczych.

Olej z awokado

Olej z awokado zaliczany jest do grupy najzdrowszych tłuszczów na świecie. Ma szereg właściwości prozdrowotnych, ale też wiele zastosowań w kuchni. Cenisz zdrowe nawyki żywieniowe? Zadbaj, by olej z awokado znalazł się w twoim jadłospisie. Jest on tłoczony z miąższu owocu za pomocą pras i wirówek mechanicznych. Nierafinowany nadaje się tylko do dań zimnych. Rafinowaną wersję możemy natomiast stosować do smażenia i pieczenia, gdyż w przeciwieństwie do innych olejów ten zaczyna się palić dopiero w temperaturze 250℃.

Olej ma delikatny, maślano-migdałowy smak. Może być używany do sałatek, pesto, marynat lub jako baza sosów do makaronu. Co ciekawe, nawet jeśli jest stosowany w nadmiarze, poprawia jedynie ich walory smakowe.

Olej z awokado jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki dużej zawartości kwasu oleinowego korzystnie wpływa na serce i układ krwionośny. Występujące w nim witaminy A, B i E neutralizują wolne rodniki i zwiększają poziom dobrego cholesterolu. W jego składzie znajdziemy również spore ilości luteiny, która skutecznie zapobiega rozwojowi zaćmy, poprawia ostrość widzenia i odżywia narząd wzroku. Olej z awokado korzystnie wpływa również na funkcjonalność stawów. Dlatego powinien się znaleźć w diecie osób będących w grupie ryzyka rozwoju artretyzmu lub innych chorób zwyrodnieniowych. W stomatologii natomiast ekstrakt z oleju awokado stosowany jest jako środek do leczenia chorób przyzębia.

Olej z awokado jest również doceniany i wykorzystywany w kosmetyce. Korzystnie wpływa na skórę twarzy, ciała, na włosy, poprawiając ich kondycję, odżywiając i chroniąc przed utratą wilgoci. Często dodawany jest do kremów odżywczych, serów lub maseczek regenerujących. Może być również aplikowany w czystej formie bezpośrednio na skórę lub wcierany we włosy.

Wskazaniem do stosowania oleju z awokado są m.in.:

  • łuszcząca się skóra na twarzy,

  • łuszczyca,

  • przesuszona lub sucha skóra twarzy ze skłonnością do atopii,

  • zmarszczki,

  • szary odcień skóry,

  • blizny,

  • rozstępy,

  • trudno gojące się rany,

  • trądzik,

  • podrażnienia

  • wypadanie włosów.

Regularna pielęgnacja olejem z awokado dostarcza skórze witamin A, B, C i E, żelaza, magnezu, potasu oraz cynku. Poprawie ulega m.in. wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, zdolności regeneracyjne skóry, która staje się mniej podatna na działanie wolnych rodników i czynników zewnętrznych, np. słońca.

Pestka awokado

Pestka z awokado jest najprawdopodobniej ostatnią częścią owocu, której zjedzenie ktokolwiek by rozważał. Z pozoru twarda, da się jednak łatwo rozłupać w celu wyjęcia wartościowego nasiona. Osoby, które szukają odpowiedzi na pytania: jak dbać o układ krwionośny, jak obniżyć cholesterol bądź jak skutecznie chronić organizm przed wolnymi rodnikami, powinny włączyć do swojej diety zarówno awokado, jak i pestkę owocu. Jest ona prawdziwą bombą flawonoidów i polifenoli, które ma również w swoim składzie zielona herbata. Dostarcza organizmowi także dużych ilości przeciwutleniaczy i błonnika. W medycynie tradycyjnej od tysięcy lat sproszkowane pestki awokado wykorzystywano jako naturalne lekarstwo na biegunki, nudności i problemy z trawieniem. Dostarczając organizmowi błonnika, reguluje pracę jelit i przyspiesza metabolizm, co szczególnie docenią osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami. Sproszkowaną pestkę możesz stosować jako posypkę do kanapek, sałatki lub dodatek do koktajli i owocowych soków.

Pestkę awokado wykorzystasz również do wyhodowania własnego drzewka ozdobnego. Roślina ma piękne, długie i dekoracyjne liście i z powodzeniem rośnie w warunkach domowych.

Jak jeść awokado?

Awokado jest uniwersalnym owocem o niezbyt wyrazistym smaku, dlatego doskonale komponuje się podane zarówno na słodko, jak i wytrawnie. Miąższ z powodzeniem możesz dodać do ciasta, jogurtu naturalnego, sałatki warzywnej lub owocowej, nawet do koktajlu. Zmiksowany z jogurtem i świeżymi ziołami owoc będzie fantastycznym dressingiem do pieczonych mięs. Awokado to również doskonały zamiennik masła, dlatego, jeśli szukasz sposobów na to, jak obniżyć ciśnienie lub jak dbać o układ krwionośny za pomocą zdrowej diety, włącz do jadłospisu tygodniowego przynajmniej dwie sztuki. Awokado sprawdzi się też do przygotowania past kanapkowych warzywnych lub z dodatkiem mięsa. Lekko posolone i ze szczyptą pieprzu może być jedzone bez niczego. Powinno być spożywane na surowo i od razu po przygotowaniu. Aby wydłużyć jego świeżość, miąższ należy skropić odrobiną soku z cytryny. Jeśli przeszkadza ci charakterystyczny smak owocu, postaw na jego zamiennik, czyli olej z awokado. Jest on źródłem tych samych składników odżywczych. Olej może być dodawany zarówno do sałatek, jak i do kremowych zup.

Wartości odżywcze awokado

Bogate wartości odżywcze owocu sprawiają, że jest on zaliczany do najzdrowszych na świecie. Jego prozdrowotne właściwości doceniała medycyna tradycyjna kilka tysięcy lat temu. Awokado jest bogatym źródłem witamin A, B, C, E i K. W jego miąższu znajdziemy dużą zawartość potasu, fosforu, miedzi, żelaza i magnezu. Substancje te działają antyoksydacyjnie i mają korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby i żołądka. Spożywanie awokado reguluje procesy trawienne, zapobiega bólom brzucha, biegunce i nudnościom. Wysoka zawartość kwasów omega-3 i omega-6 to skuteczne antidotum na zbyt wysoki cholesterol we krwi. Awokado wspiera również prawidłową pracę systemu nerwowego. Aby wydobyć z awokado wszystkie cenne składniki, warto pamiętać o jego prawidłowym przechowywaniu. Starajmy się ponadto wybierać owoce dojrzałe. Jeśli awokado jest twarde, należy odłożyć je w miejsce z dostępem do słońca i poczekać, aż jego skórka stanie się miękka. Gotowe do spożycia awokado powinno delikatnie uginać się pod naciskiem palca. Owocu przed zjedzeniem nie należy przechowywać w lodówce.

Źródła
  1. J. Molenda, Historia owoców tropikalnych. Od awokado do zapote, Bellona, Warszawa 2018.
  2. P. Pitchford, Odżywianie dla zdrowia, Galaktyka, Łódź 2014.
  3. R. Gajda, A. Kołodziej, Podstawy żywienia człowieka z zadaniami, Medpharm, Wrocław 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
zoltko-co-zawiera-ile-wazy-ile-ma-kalorii
Odżywianie
2 min.
Żółtko kurze – co warto o nim wiedzieć?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
physalis-miechunka-co-to-jest-jak-jesc
Odżywianie
1 min.
Physalis (miechunka) - co to jest? Jak jeść?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.