Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jakie właściwości ma babka lancetowata i na co pomaga?

Agata Oleszkiewicz

26.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Właściwości lecznicze babki lancetowatej znane są od starożytności. Za sprawą obecnych w elementach morfotycznych rośliny garbników, polisacharydów i innych związków możesz usprawnić pracę układu trawiennego czy pozbyć się kaszlu, ale nie tylko. Poznaj wszechstronne działanie babki!


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
babka-lancetowata-wlasciwosci-lecznicze-jak-dziala
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
 1. Dlaczego babka lancetowata ma właściwości lecznicze?
 2. Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata?
 3. Babka lancetowata – właściwości zdrowotne na gardło i układ oddechowy
 4. Babka zwyczajna na żołądek i układ trawienia
 5. Babka na rany i ukąszenia

Dlaczego babka lancetowata ma właściwości lecznicze?

Już od czasów starożytnych uważano, że babka lancetowata, znana też jako babka zwyczajna, ma właściwości lecznicze, przede wszystkim ze względu na jej wytrzymałość w trudnych warunkach, w jakich występuje. Skoro jest w stanie przetrwać na drogach, łąkach i w innych okolicach eksploatowanych przez ludzi i uczęszczanych przez zwierzęta, musi być dobrym środkiem zwłaszcza na zranienia i urazy zewnętrzne.

Obecnie poznane właściwości babki lancetowatej są bardziej zróżnicowane i oprócz tego, że możesz stosować ją na skórę, to także przygotować z niej napary, odwary i inne przetwory nadające się do spożycia. Dobroczynne działanie babki lancetowatej jest efektem wyjątkowego składu chemicznego zawartego w liściach. One bowiem stanowią najważniejszy dla zdrowia człowieka surowiec farmaceutyczny. Zawierają m.in.:

 • polisacharydy (głównie śluzy, na które składają się w dużej mierze glukomannany, ramnogalakturonan i arabinogalaktany)

 • glikozydy irydoidowe (w tym: akubinę, katalpo i asperulozyd)

 • garbniki i flawonoidy, np. luteolinę

 • fenyloetanoidy, takie jak akteozyd i izoakteozyd

 • związki mineralne, głównie sole cynku i krzemionkę

 • różnorodne kwasy organiczne i fenolowe

 • enzymy proteolityczne

 • witaminy, a przede wszystkim witaminę C.

Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata?

Liść babki lancetowatej ma bardzo zróżnicowane właściwości, dlatego przygotowane z niego przetwory możesz stosować na wiele dolegliwości, związanych m.in. z drogami oddechowymi oraz układem trawiennym, czy problemy metaboliczne. Napary i odwary sprawdzą się też w leczeniu zewnętrznych uszkodzeń skóry o różnej etiologii, np. urazów i niektórych zmian dermatologicznych.

Babka lancetowata bywa powszechnym środkiem w zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak kompresy, kąpiele, maseczki.

Właściwości, jakie ma babka zwyczajna, to przede wszystkim właściwości: wykrztuśne, osłonowe, przeciwzapalne i antybiotyczne, a w zależności od świeżości surowca mogą być one nieco inne. Działanie bakteriobójcze wykazuje przede wszystkim świeża babka lancetowata oraz w postaci soku. W naparach wodnych natomiast nie zachodzą odpowiednie przemiany chemiczne i nie uzyskuje się efektu bakteriostatycznego. Babka lancetowata działa także ściągająco (podobne właściwości ma nagietek). 

Babka lancetowata – właściwości zdrowotne na gardło i układ oddechowy

Właściwości lecznicze babki lancetowatej możesz docenić zwłaszcza w sezonie przeziębieniowym, kiedy powszechnie dokuczają chrypka, suchość i ból gardła czy kaszel. Roślina nie tylko może być stosowana doraźnie, ale także na problemy przewlekłe, związane z odkrztuszaniem, powstałe np. w wyniku chorób płuc, nałogu palenia papierosów czy przebywania w szkodliwym, zanieczyszczonym środowisku w ramach wykonywania pracy zawodowej. Właściwości babki lancetowatej są cenne na podrażnienia śluzówki gardła również wśród grup zawodowych silnie eksploatujących swoje gardło, jak nauczyciele, aktorzy, i lektorzy. Roślinne napary możesz również wykorzystać do łagodzenia dolegliwości jamy ustnej, m.in. stanów zapalnych dziąseł. 

Babka zwyczajna na żołądek i układ trawienia

Liście babki lancetowatej łagodzą dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza związane z niestrawnością oraz funkcjonowaniem wątroby (podobne działanie ma mniszek lekarski). Możesz je również stosować w ramach profilaktyki kłopotów trawiennych, ponieważ babka ma działanie ochronne. Napary i inne przetwory są również cenne w walce z kolką jelitową i innymi problemami, takimi jak wrzody żołądka czy stany zapalne dwunastnicy. Babka lancetowata bywa polecana w przypadku nieżytu jelit, dlatego możesz po nią sięgnąć, jeśli dokuczają Ci zaparcia. Uznaje się ją ponadto za pomocny środek na zatrucia, ponieważ usprawnia procesy metaboliczne.

Babka na rany i ukąszenia

Już od czasów starożytnych były znane dobroczynne właściwości lecznicze, jakie ma babka lancetowata na skórę. Wówczas powszechnie była ona stosowana na ukąszenia skorpionów i węży, a w późniejszym okresie dodatkowo też na obrzęki i złamania. Obecnie zastosowanie zewnętrzne babki jest jeszcze szersze. Oprócz tego, że jest ona cennym środkiem łagodzącym po ugryzieniach owadów, ponieważ łagodzi opuchliznę, stany zapalne i świąd, możesz ją stosować na rany różnego rodzaju i uszkodzenia skóry. Babka lancetowata przyspiesza regenerację naskórka (podobnie jak dziurawiec). Najlepszy w tym celu jest świeży liść babki lancetowatej. Pomaga na owrzodzenia, trudno gojące się rany i drobne skaleczenia, a nawet wykwity trądzikowe, worki pod oczami, pękające naczynka, tzw. pajączki.

Źródła
 1. J. Górnicka, Apteka natury, Morex, Gdynia 2007.
 2. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
 3. E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach, M.E. Senderski, Podkowa Leśna 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę

Najchętniej czytane

goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
mykotoksyny-co-to-jest-jakie-sa-objawy-zatrucia
Zdrowie
2 min.
Czym są mykotoksyny? Jak wygląda zatrucie pleśnią?
19.05.2021
jaka-jest-prawidlowa-temperatura-ciala-czlowieka
Zdrowie
1 min.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała człowieka?
30.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.