Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieProfilaktyka 1 min.

Jakie właściwości ma babka lancetowata i na co pomaga?

Agata Oleszkiewicz

26.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Właściwości lecznicze babki lancetowatej znane są od starożytności. Za sprawą obecnych w elementach morfotycznych rośliny garbników, polisacharydów i innych związków możesz usprawnić pracę układu trawiennego czy pozbyć się kaszlu, ale nie tylko. Poznaj wszechstronne działanie babki!


babka-lancetowata-wlasciwosci-lecznicze-jak-dziala
pixabay.com

Polecane

rodzaje-kleszczy-jakie-sa-najgrozniejsze
Zdrowie
2 min.
Rodzaje kleszczy - jakie są najgroźniejsze?
24.01.2022
przeciwciala-czym-sa-co-je-wytwarza
Zdrowie
2 min.
Przeciwciała - czym są? Co je wytwarza?
31.10.2021
goraczka-ile-moze-trwac-jak-ja-zbic
Zdrowie
2 min.
Gorączka - ile może trwać? Jak ją zbić?
31.10.2021
jak-wzmocnic-serce-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Jak wzmocnić serce po chemioterapii, przy arytmii, po zawale? Dieta, ćwiczenia, naturalne sposoby
19.05.2021
Spis treści
  1. Dlaczego babka lancetowata ma właściwości lecznicze?
  2. Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata?
  3. Babka lancetowata – właściwości zdrowotne na gardło i układ oddechowy
  4. Babka zwyczajna na żołądek i układ trawienia
  5. Babka na rany i ukąszenia

Dlaczego babka lancetowata ma właściwości lecznicze?

Już od czasów starożytnych uważano, że babka lancetowata, znana też jako babka zwyczajna, ma właściwości lecznicze, przede wszystkim ze względu na jej wytrzymałość w trudnych warunkach, w jakich występuje. Skoro jest w stanie przetrwać na drogach, łąkach i w innych okolicach eksploatowanych przez ludzi i uczęszczanych przez zwierzęta, musi być dobrym środkiem zwłaszcza na zranienia i urazy zewnętrzne.

Obecnie poznane właściwości babki lancetowatej są bardziej zróżnicowane i oprócz tego, że możesz stosować ją na skórę, to także przygotować z niej napary, odwary i inne przetwory nadające się do spożycia. Dobroczynne działanie babki lancetowatej jest efektem wyjątkowego składu chemicznego zawartego w liściach. One bowiem stanowią najważniejszy dla zdrowia człowieka surowiec farmaceutyczny. Zawierają m.in.:

  • polisacharydy (głównie śluzy, na które składają się w dużej mierze glukomannany, ramnogalakturonan i arabinogalaktany)

  • glikozydy irydoidowe (w tym: akubinę, katalpo i asperulozyd)

  • garbniki i flawonoidy, np. luteolinę

  • fenyloetanoidy, takie jak akteozyd i izoakteozyd

  • związki mineralne, głównie sole cynku i krzemionkę

  • różnorodne kwasy organiczne i fenolowe

  • enzymy proteolityczne

  • witaminy, a przede wszystkim witaminę C.

Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata?

Liść babki lancetowatej ma bardzo zróżnicowane właściwości, dlatego przygotowane z niego przetwory możesz stosować na wiele dolegliwości, związanych m.in. z drogami oddechowymi oraz układem trawiennym, czy problemy metaboliczne. Napary i odwary sprawdzą się też w leczeniu zewnętrznych uszkodzeń skóry o różnej etiologii, np. urazów i niektórych zmian dermatologicznych.

Babka lancetowata bywa powszechnym środkiem w zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak kompresy, kąpiele, maseczki.

Właściwości, jakie ma babka zwyczajna, to przede wszystkim właściwości: wykrztuśne, osłonowe, przeciwzapalne i antybiotyczne, a w zależności od świeżości surowca mogą być one nieco inne. Działanie bakteriobójcze wykazuje przede wszystkim świeża babka lancetowata oraz w postaci soku. W naparach wodnych natomiast nie zachodzą odpowiednie przemiany chemiczne i nie uzyskuje się efektu bakteriostatycznego. Babka lancetowata działa także ściągająco (podobne właściwości ma nagietek). 

Babka lancetowata – właściwości zdrowotne na gardło i układ oddechowy

Właściwości lecznicze babki lancetowatej możesz docenić zwłaszcza w sezonie przeziębieniowym, kiedy powszechnie dokuczają chrypka, suchość i ból gardła czy kaszel. Roślina nie tylko może być stosowana doraźnie, ale także na problemy przewlekłe, związane z odkrztuszaniem, powstałe np. w wyniku chorób płuc, nałogu palenia papierosów czy przebywania w szkodliwym, zanieczyszczonym środowisku w ramach wykonywania pracy zawodowej. Właściwości babki lancetowatej są cenne na podrażnienia śluzówki gardła również wśród grup zawodowych silnie eksploatujących swoje gardło, jak nauczyciele, aktorzy, i lektorzy. Roślinne napary możesz również wykorzystać do łagodzenia dolegliwości jamy ustnej, m.in. stanów zapalnych dziąseł. 

Babka zwyczajna na żołądek i układ trawienia

Liście babki lancetowatej łagodzą dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza związane z niestrawnością oraz funkcjonowaniem wątroby (podobne działanie ma mniszek lekarski). Możesz je również stosować w ramach profilaktyki kłopotów trawiennych, ponieważ babka ma działanie ochronne. Napary i inne przetwory są również cenne w walce z kolką jelitową i innymi problemami, takimi jak wrzody żołądka czy stany zapalne dwunastnicy. Babka lancetowata bywa polecana w przypadku nieżytu jelit, dlatego możesz po nią sięgnąć, jeśli dokuczają Ci zaparcia. Uznaje się ją ponadto za pomocny środek na zatrucia, ponieważ usprawnia procesy metaboliczne.

Babka na rany i ukąszenia

Już od czasów starożytnych były znane dobroczynne właściwości lecznicze, jakie ma babka lancetowata na skórę. Wówczas powszechnie była ona stosowana na ukąszenia skorpionów i węży, a w późniejszym okresie dodatkowo też na obrzęki i złamania. Obecnie zastosowanie zewnętrzne babki jest jeszcze szersze. Oprócz tego, że jest ona cennym środkiem łagodzącym po ugryzieniach owadów, ponieważ łagodzi opuchliznę, stany zapalne i świąd, możesz ją stosować na rany różnego rodzaju i uszkodzenia skóry. Babka lancetowata przyspiesza regenerację naskórka (podobnie jak dziurawiec). Najlepszy w tym celu jest świeży liść babki lancetowatej. Pomaga na owrzodzenia, trudno gojące się rany i drobne skaleczenia, a nawet wykwity trądzikowe, worki pod oczami, pękające naczynka, tzw. pajączki.

Źródła
  1. J. Górnicka, Apteka natury, Morex, Gdynia 2007.
  2. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  3. E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach, M.E. Senderski, Podkowa Leśna 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.