Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieSkładniki odżywcze 1 min.

Jakie właściwości ma babka lancetowata i na co pomaga?

Agata Oleszkiewicz26.03.2023Aktualizacja: 07.10.2023

Właściwości lecznicze babki lancetowatej znane są od starożytności. Za sprawą obecnych w elementach morfotycznych rośliny garbników, polisacharydów i innych związków możesz usprawnić pracę układu trawiennego czy pozbyć się kaszlu, ale nie tylko. Poznaj wszechstronne działanie babki!


babka-lancetowata-wlasciwosci-lecznicze-jak-dziala
pixabay.com

Polecane

syrop-z-dzikiej-rozy-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne
Odżywianie
1 min.
Kiedy warto stosować syrop z owoców dzikiej róży?
14.05.2021
ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
ile-kalorii-ma-jajko-sadzone-na-twardo-na-miekko
Odżywianie
1 min.
Czy jajka są kaloryczne? Fakty i mity
19.05.2021
ile-imbiru-dziennie-mozna-spozyc-co-warto-wiedziec
Odżywianie
2 min.
Imbir – jaka ilość jest bezpieczna dla zdrowia? Jak go spożywać?
19.05.2021
Spis treści
  1. Dlaczego babka lancetowata ma właściwości lecznicze?
  2. Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata?
  3. Babka lancetowata – właściwości zdrowotne na gardło i układ oddechowy
  4. Babka zwyczajna na żołądek i układ trawienia
  5. Babka na rany i ukąszenia

Dlaczego babka lancetowata ma właściwości lecznicze?

Już od czasów starożytnych uważano, że babka lancetowata, znana też jako babka zwyczajna, ma właściwości lecznicze, przede wszystkim ze względu na jej wytrzymałość w trudnych warunkach, w jakich występuje. Skoro jest w stanie przetrwać na drogach, łąkach i w innych okolicach eksploatowanych przez ludzi i uczęszczanych przez zwierzęta, musi być dobrym środkiem zwłaszcza na zranienia i urazy zewnętrzne.

Obecnie poznane właściwości babki lancetowatej są bardziej zróżnicowane i oprócz tego, że możesz stosować ją na skórę, to także przygotować z niej napary, odwary i inne przetwory nadające się do spożycia. Dobroczynne działanie babki lancetowatej jest efektem wyjątkowego składu chemicznego zawartego w liściach. One bowiem stanowią najważniejszy dla zdrowia człowieka surowiec farmaceutyczny. Zawierają m.in.:

  • polisacharydy (głównie śluzy, na które składają się w dużej mierze glukomannany, ramnogalakturonan i arabinogalaktany)

  • glikozydy irydoidowe (w tym: akubinę, katalpo i asperulozyd)

  • garbniki i flawonoidy, np. luteolinę

  • fenyloetanoidy, takie jak akteozyd i izoakteozyd

  • związki mineralne, głównie sole cynku i krzemionkę

  • różnorodne kwasy organiczne i fenolowe

  • enzymy proteolityczne

  • witaminy, a przede wszystkim witaminę C.

Jakie właściwości lecznicze ma babka lancetowata?

Liść babki lancetowatej ma bardzo zróżnicowane właściwości, dlatego przygotowane z niego przetwory możesz stosować na wiele dolegliwości, związanych m.in. z drogami oddechowymi oraz układem trawiennym, czy problemy metaboliczne. Napary i odwary sprawdzą się też w leczeniu zewnętrznych uszkodzeń skóry o różnej etiologii, np. urazów i niektórych zmian dermatologicznych.

Babka lancetowata bywa powszechnym środkiem w zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak kompresy, kąpiele, maseczki.

Właściwości, jakie ma babka zwyczajna, to przede wszystkim właściwości: wykrztuśne, osłonowe, przeciwzapalne i antybiotyczne, a w zależności od świeżości surowca mogą być one nieco inne. Działanie bakteriobójcze wykazuje przede wszystkim świeża babka lancetowata oraz w postaci soku. W naparach wodnych natomiast nie zachodzą odpowiednie przemiany chemiczne i nie uzyskuje się efektu bakteriostatycznego. Babka lancetowata działa także ściągająco (podobne właściwości ma nagietek). 

Babka lancetowata – właściwości zdrowotne na gardło i układ oddechowy

Właściwości lecznicze babki lancetowatej możesz docenić zwłaszcza w sezonie przeziębieniowym, kiedy powszechnie dokuczają chrypka, suchość i ból gardła czy kaszel. Roślina nie tylko może być stosowana doraźnie, ale także na problemy przewlekłe, związane z odkrztuszaniem, powstałe np. w wyniku chorób płuc, nałogu palenia papierosów czy przebywania w szkodliwym, zanieczyszczonym środowisku w ramach wykonywania pracy zawodowej. Właściwości babki lancetowatej są cenne na podrażnienia śluzówki gardła również wśród grup zawodowych silnie eksploatujących swoje gardło, jak nauczyciele, aktorzy, i lektorzy. Roślinne napary możesz również wykorzystać do łagodzenia dolegliwości jamy ustnej, m.in. stanów zapalnych dziąseł. 

Babka zwyczajna na żołądek i układ trawienia

Liście babki lancetowatej łagodzą dolegliwości żołądkowe, zwłaszcza związane z niestrawnością oraz funkcjonowaniem wątroby (podobne działanie ma mniszek lekarski). Możesz je również stosować w ramach profilaktyki kłopotów trawiennych, ponieważ babka ma działanie ochronne. Napary i inne przetwory są również cenne w walce z kolką jelitową i innymi problemami, takimi jak wrzody żołądka czy stany zapalne dwunastnicy. Babka lancetowata bywa polecana w przypadku nieżytu jelit, dlatego możesz po nią sięgnąć, jeśli dokuczają Ci zaparcia. Uznaje się ją ponadto za pomocny środek na zatrucia, ponieważ usprawnia procesy metaboliczne.

Babka na rany i ukąszenia

Już od czasów starożytnych były znane dobroczynne właściwości lecznicze, jakie ma babka lancetowata na skórę. Wówczas powszechnie była ona stosowana na ukąszenia skorpionów i węży, a w późniejszym okresie dodatkowo też na obrzęki i złamania. Obecnie zastosowanie zewnętrzne babki jest jeszcze szersze. Oprócz tego, że jest ona cennym środkiem łagodzącym po ugryzieniach owadów, ponieważ łagodzi opuchliznę, stany zapalne i świąd, możesz ją stosować na rany różnego rodzaju i uszkodzenia skóry. Babka lancetowata przyspiesza regenerację naskórka (podobnie jak dziurawiec). Najlepszy w tym celu jest świeży liść babki lancetowatej. Pomaga na owrzodzenia, trudno gojące się rany i drobne skaleczenia, a nawet wykwity trądzikowe, worki pod oczami, pękające naczynka, tzw. pajączki.

Źródła
  1. J. Górnicka, Apteka natury, Morex, Gdynia 2007.
  2. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  3. E. Senderski, Prawie wszystko o ziołach, M.E. Senderski, Podkowa Leśna 2007.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
zupa-lekkostrawna-z-czego-ja-ugotowac
Odżywianie
2 min.
Zupa lekkostrawna – z czego ją ugotować? | Welbi
19.05.2021
kurkuma-na-stawy-jak-nalezy-ja-stosowac
Odżywianie
1 min.
Kurkuma na stawy – dlaczego i w jaki sposób ją stosować?
14.05.2021
zupa-dyniowa-z-jakimi-dodatkami-ja-podawac
Odżywianie
2 min.
Zupa dyniowa - z jakimi dodatkami ją podawać?
27.07.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Konsultacja lekarska online
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.