account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co to jest bąblowica? Jakie daje objawy? Dowiedz się więcej o przyczynach i leczeniu bąblowicy u człowieka

lek. Magdalena Mroczeklek. Agnieszka Widera30.07.2021Aktualizacja: 02.04.2024

Słowo „bąblowica” często pojawia się w kontekście spożywania produktów runa leśnego i jagód. Część zakażeń, zwłaszcza tych zlokalizowanych w mózgu, może dawać bardzo poważne objawy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że większość zakażeń przebiega bezobjawowo.


bablowica-co-to-jest-jakie-sa-objawy-jak-wykryc
unsplash.com

Polecane

ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
  1. Bąblowica - od czego można się zarazić?
  2. Jakie są objawy bąblowicy u człowieka?
  3. Bąblowica - jak ją wykryć?
  4. Jak leczy się bąblowicę?
  5. Jak zapobiec zakażeniu pasożytem bąblowcem?
  6. Czy bąblowica przenosi się poprzez zjedzenie borówek amerykańskich?
  7. Jak myć jagody?
  8. Mrożone jagody a bąblowica - czy niskie temperatury niszczą jaja?

Bąblowica - od czego można się zarazić?

Człony tasiemca bąblowca i jego jaja są wydalane przez żywiciela ostatecznego na leśne runo lub do gleby i pozostają na jagodach, grzybach, trawie czy warzywach. Zostają one następnie zjedzone przez żywiciela pośredniego. W przypadku bąblowca jednokomorowego są to najczęściej owce i świnie. Żywicielem pośrednim bąblowca wielokomorowego są myszy, nornice i szczury. W jelitach żywicieli pośrednich wylęgają się larwy, które przedostają do krwi, potem do wątroby, gdzie przechodzą przekształcenie w kolejną formę rozwojową. Po zjedzeniu larwy przez żywiciela ostatecznego zamienia się ona w tasiemca i cykl życiowy się zamyka. Człowiek zaraża się „przy okazji”, w wyniku zjedzenia niemytych jagód lub warzyw, do których przyczepione są jaja bąblowca, wypicia wody zanieczyszczonej jajami lub dotknięcia sierści zainfekowanego zwierzęcia. Jaja mogą znajdować się również w niedogotowanym mięsie.

Jakie są objawy bąblowicy u człowieka?

Objawy bąblowicy u człowieka często są niespecyficzne i różnią się w zależności od organu, w którym zlokalizowała się cysta bąblowcowa. Torbiele mogą rosnąć powoli i nie dawać symptomów nawet przez 10-15 lat, a bąblowica u ludzi na ogół przebiega bezobjawowo.

Najczęściej torbiele umiejscowione są w wątrobie. Mowa wówczas o bąblowicy wątroby, która powoduje następujące objawy: uczucie dyskomfortu i pełności w prawym podżebrzu, nudności, bóle, a czasami żółtaczkę. Cysty niekiedy lokalizują się w płucach (20%), rzadziej w śledzionie, mózgu, kościach. Bąblowica może dać też objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, a nawet napady padaczkowe. Na szczęście cysta w mózgu lokalizuje się stosunkowo rzadko (2%). Umiejscowienie torbieli w kościach może prowadzić do patologicznych złamań. Bąblowica nie daje zazwyczaj objawów widocznych na skórze; objawy skórne praktycznie nie występują. U dzieci zakażenie pojawia się głównie ze względu na to, że często biorą one skażone przedmioty do ust.

Jeśli wystąpią u Ciebie wyżej wymienione objawy, nie oznacza to od razu, że masz bąblowicę. Symptomy te są niespecyficzne, pojawiają się w bardzo wielu chorobach. Jeśli zauważysz je u siebie, skonsultuj się z lekarzem.

Bąblowica - jak ją wykryć?

Bąblowicę często wykrywa się przypadkowo w USG wątroby. W płucach lub kościach można zaobserwować ją na zdjęciu rentgenowskim. Badaniem pozwalającym na poznanie dokładnej lokalizacji cysty i jej struktury jest tomografia komputerowa (TK). Diagnostyka bąblowicy obejmuje badanie serologiczne (z krwi) i badanie Western Blot (wykrywające białka) dla potwierdzenia diagnozy. Często pozwala to na rozróżnienie pomiędzy dwoma rodzajami tasiemca.

Jeśli zdarza Ci się jeść nieumyte owoce – zwiększasz ryzyko zakażenia pasożytniczego. Możesz uzyskać łatwy dostęp do lekarzy i badań na wypadek zaobserwowania niepokojących objawów choroby, wybierając Polisę Zdrowie Welbi (prywatne ubezpieczenie zdrowotne) – ofertę zamówisz na Welbi.

W ramach pakietu OCHRONA GOLD już od 239 zł miesięcznie możesz mieć dostęp do:

  • nawet 39 specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,

  • blisko 300 badań, w tym laboratoryjnych (np. morfologii, posiewu kału i badania kału pod kątem obecności jaj pasożytów) i obrazowych (np. USG czy tomografii komputerowej),

  • corocznego profilaktycznego przeglądu zdrowia w wersji dla kobiet i mężczyzn.

Zamów ofertę ubezpieczenia na Welbi i dowiedz się, co jeszcze możesz zyskać, decydując się na jeden z trzech pakietów.

Jak leczy się bąblowicę?

Terapię dobiera się w zależności od wielkości i umiejscowienia cysty. Torbiele duże (czasami mogą osiągać nawet 20 cm) i grożące pęknięciem oraz bąblowicę wielokomorową leczy się operacyjnie, a następnie poprzez terapię farmakologiczną albendazolem przez 2 lata po operacji. Często albendazol stosuje się przed zabiegiem w celu zmniejszenia inwazyjności i zmniejszenia napięcia ścian torbieli. Torbiele małe leczy się albendazolem aplikowanym w kilku jednomiesięcznych dawkach.

Jak zapobiec zakażeniu pasożytem bąblowcem?

Zaleca się przestrzeganie zasad higieny, mycie owoców i warzyw, niedotykanie sierści lisów, regularne odrobaczanie psów i mycie rąk po kontakcie z nimi.

Bąblowica często przenosi się przez jaja, którymi zanieczyszczone są jagody. Wiele wątpliwości dotyczy tej drogi zakażenia. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Czy bąblowica przenosi się poprzez zjedzenie borówek amerykańskich?

Borówka amerykańska rzadko jest drogą transmisji bąblowicy, ponieważ jest uprawiana na ogrodzonych plantacjach, zazwyczaj bez dostępu dzikich zwierząt. Ryzyko zakażenia jest minimalne. Przed spożyciem zaleca się po prostu umycie jagód.

Jak myć jagody?

Bąblowica przenosi się poprzez jaja na leśnych jagodach, dlatego przed zjedzeniem należy przepłukać je kilkakrotnie pod bieżącą, ciepłą wodą. Najlepiej myć je małymi partiami w dłoniach albo na sitku.

Mrożone jagody a bąblowica - czy niskie temperatury niszczą jaja?

Nie, jaja są w stanie znieść temperaturę poniżej -20°C, a temperatura -70°C niszczy je dopiero po kilku dniach.

Zarażenie bąblowicą następuje poprzez zjedzenie jaj na produktach zanieczyszczonych odchodami zwierząt, wypicie skażonej wody, kontakt z sierścią lub spożycie niedogotowanego mięsa. Torbiele w ciele człowieka rosną powoli. Choroba daje niespecyficzne objawy, jest niebezpieczna, a nieleczona może prowadzić do śmierci.

Źródła
  1. J. Eckert, P. Deplazes, Biological, epidemiological, and clinical aspects of echinococcosis, a zoonosis of increasing concern, „Clin Microbiol Rev” 2004, nr 17, s. 107-135.
  2. J Gawor, Bąblowica jednojamowa u ludzi i zwierząt - aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, „Medycyna Weterynaryjna” 2016, nr 72, s. 666-670.
Author lek. Magdalena Mroczek picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.