Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

9 miesięcy temu

Czy można współżyć przed badaniem sono-HSG i po nim?

W kolejnym cyklu mam badanie HSG. Czy mogę normalnie współżyć z partnerem? Czy ewentualne zajście w ciążę może stanowić przeciwwskazanie do badania?

Odpowiedź

Sono-HSG to badanie drożności jajowodów. Ciąża jest przeciwwskazaniem do jego wykonania. Samo współżycie zarówno przed zabiegiem, jak i po nim nie jest zabronione, ponieważ nie ma ono wpływu na badanie. Optymalnie sono-HSG wykonuje się pomiędzy 8. a 12. dniem cyklu. Moment owulacji określa się względem długości cyklu miesiączkowego. Jeśli więc owulacja następuje niedługo po badaniu, istnieje ryzyko wpływu środka kontrastowego na ryzyko poronienia. Dlatego też zaleca się, by pacjentki wstrzymały się od współżycia od pierwszego dnia miesiączki do dnia zabiegu. Po nim nie ma już przeciwwskazań do seksu. Pacjentka może wrócić do normalnego funkcjonowania.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.