Ból brzucha a Helicobacter Pylori: jakie objawy mogą wskazywać na zakażenie?

Redakcja

30.11.2021

Aktualizacja: 27.09.2022

Helicobacter pylori to bakteria, która ma zdolność do bytowania w ludzkim żołądku. Bakteria może zobojętnić kwaśne środowisko tego narządu, które zwykle ma właściwości bakteriobójcze. Za tę zdolność odpowiedzialny jest wytwarzany przez Helicobacter pylori, enzym – ureaza. Wytwarzane przez bakterie toksyny są powodem zapaleń i wrzodów żołądka.


bol-brzucha-a-helicobacter-pylori-jakie-objawy-moga-wskazywac-na-zakazenie
pexels.com

Jakie są objawy zakażenia Helicobacter pylori?

Zakażenie Helicobacter pylori jest problemem, który dotyka szczególnie mieszkańców krajów rozwijających się. Bakteria przenosi się drogą fekalno-oralną i oralno-oralną, zatem zakażeń będzie więcej w miejscach, w których występują problemy z higieną.

Zakażenie Helicobacter pylori może dawać następujące objawy:

 • ból brzucha;

 • wymioty;

 • niestrawność;

 • zaburzenia apetytu;

 • odbijanie kwaśną treścią;

 • wzdęcia i biegunkę.

Jeżeli wystąpiły u Ciebie powyższe objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj, że Helicobacter pylori w większości przypadków nie daje objawów, mimo to nie należy jej bagatelizować, bo może doprowadzić do:

Choroba wrzodowa charakteryzuje się bólami w nadbrzuszu krótko po spożyciu posiłku. Wrzody dwunastnicy manifestują się zwiększonymi dolegliwościami na czczo.

Jak rozpoznaje się zakażenie?

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz po zebraniu wywiadu najpewniej zleci niektóre z następujących badań:

 • test wykrywający antygeny H. pylori z kału,

 • endoskopię z pobraniem wycinka,

 • test oddechowy,

 • badanie histologiczne.

Na podstawie otrzymanych wyników specjalista zaordynuje odpowiednie leczenie.

Polecamy

gastrolog-jak-moze-pomoc-ci-poczas-teleporady
Telemedycyna
1 min.

Gastrolog: jak może pomóc ci podczas teleporady?

Lekarz gastrolog to jeden z wielu specjalistów, z którym można skonsultować się w ramach teleporady. W pierwszej kolejności gastrolog zbiera szczegółowy wywiad. Warto więc wcześniej wypisać sobie dolegliwości, z którymi się zgłaszamy oraz przygotować wyniki wykonanych badań. Co trzeba wiedzieć o telewizycie u gastrologa?

Redakcja02.11.2021

Halicobacter pylori – leczenie

W walce z bakterią stosuje się antybiotyki, leki osłaniające błonę śluzową i hamujące wydzielanie żołądkowe. Wydzielanie kwasu żołądkowego jest hamowane przez inhibitory pompy protonowej (IPP) oraz specjalnie dobraną dietę. Posiłki osób, u których stwierdzono zakażenie, powinny obfitować w żywność gotowaną na parze. Nie zalecane jest spożywanie produktów smażonych. Chorym sugeruje się jedzenie małych ilości pokarmów w regularnych odstępach czasu, mniej więcej 5 razy dziennie. Dowiedziono, że kwasy tłuszczowe omega 3, zmniejszają wzrost bakterii i uszkadzają ich błonę. Korzystny wpływ na żołądek ma picie zielonej herbaty, bogatej w resweratrol, ponieważ wywiera ona efekt antyoksydacyjny. Z kolei probiotyki zmniejszają stan zapalny i osłaniają błonę śluzową żołądka, zaleca się także przyjmowanie niektórych ziół (rumianku, melisy, ślazu), ze względu na ich efekt przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy.

Źródła
 1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2021, wyd. 12, Kraków 2021

 2. Bartnik W.et. al. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori. PTG, 2014

 3. Ciborowska H., Rudnicka A. (2010). Dietetyka. Żywienie Zdrowego i chorego człowieka. PZWL, Warszawa.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.