Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Bóle głowy – rodzaje, przebieg, metody leczenia

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Widera

14.05.2021

Aktualizacja: 30.09.2022

Ból głowy nie zawsze jest powodem do niepokoju. Często jest on reakcją na stres i przemęczenie. Nie powinieneś go jednak bagatelizować, bo czasem ból głowy to objaw problemów zdrowotnych. Poznaj rodzaje bólu głowy, ich charakterystyczne cechy oraz metody leczenia.


W zależności od przyczyny bóle głowy różnią się charakterem i lokalizacją oraz okolicznościami ujawniania. Ich przebieg doraźnie można łagodzić domowymi sposobami, takimi jak odpoczynek czy kompresy, jednak pamiętaj, że często nawracające i przybierające na sile powinny być skonsultowane z lekarzem.

bol-glowy-jakie-sa-rodzaje-i-metody-leczenia
pixabay.com

Polecane

afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
nadmierna-potliwosc-glowy-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Nadmierna potliwość głowy - jakie są przyczyny?
24.01.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
ugryzienie-baka-jak-wyglada-co-zrobic
Zdrowie
2 min.
Ugryzienie bąka - jak wygląda? Co zrobić?
24.01.2022
Spis treści
 1. Jakie mogą być bóle głowy?
 2. Wtórny ból głowy – rodzaje
 3. Co sprawdza się na ból głowy?

Jakie mogą być bóle głowy?

Ból głowy to powszechna, ale niejednoznaczna dolegliwość, która w zależności od przyczyny charakteryzuje się różnym przebiegiem. Bóle głowy dzieli się na dwa rodzaje: samoistne, zwane też pierwotnymi, i wtórne. Bóle głowy z tyłu o charakterze samoistnym pojawiają się niezależnie od innych objawów, tzn. że nie są wynikiem innej choroby, infekcji czy urazu. Związane są raczej z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jedną z najczęstszych dolegliwości tego typu jest napięciowy ból głowy, który może trwać od mniej więcej pół godziny do kilku czy nawet kilkunastu dni z przerwami, bądź nawet utrzymywać się przez kilka miesięcy. Napięciowe bóle głowy zwykle są obustronne i opisywane jako ściskające, choć mogą także dokuczać tylko w okolicach skroni. W tym czasie możesz odczuwać również bolesne napięcie mięśni karku i uczucie napierania w okolicy oczu.Niezwykle nieprzyjemny jest klasterowy ból głowy, często utożsamiany z migreną lub nerwobólem twarzy. Charakteryzują go okresowe napady, trwające średnio do 8 tygodni. W takim przypadku możesz odczuwać bardzo silny ból głowy w okolicy oczodołów z tendencją do promieniowania w kierunku szczęki, karku i ramienia. Do tego dochodzą:

 • łzawienie,

 • zaczerwienienie spojówek,

 • pocenie twarzy,

 • uczucie zatkania nosa,

 • opadanie powieki.

Klasterowe bóle głowy wywołują niepokój i pobudzenie ruchowe. Na ogół występują u młodych mężczyzn w wieku 20–30 lat. To równie często występujący ból głowy u dzieci. Częstym typem bólu głowy, zwłaszcza u kobiet, jest migrena. Do jej typowych objawów zaliczamy jedno- lub obustronny pulsujący ból głowy w skroniach, trwający do 72 godzin i przebiegający z zespołem dodatkowych objawów, takich jak światłowstręt, nudności czy szum w uszach.

Polecamy

zaburzenia-hormonalne-a-bole-glowy
Zdrowie

Zaburzenia hormonalne a bóle głowy - jak przebiega migrena hormonalna

Hormony płciowe, a zwłaszcza estrogeny, mogą odpowiadać za występowanie migren u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ estrogeny uwrażliwiają komórki nerwu trójdzielnego na bodźce, w wyniku czego wyzwalane są migreny. Najbardziej narażone na bóle migrenowe powiązane z hormonami są kobiety w okresie rozrodczym.

Redakcja30.11.2021

Wtórny ból głowy – rodzaje

Wtórne bóle głowy z przodu, z tyłu lub po bokach najczęściej spowodowane są zaburzeniami na tle krążeniowo-naczyniowym, neurologicznym, zwyrodnieniowym, hormonalnym, metabolicznym, onkologicznym czy psychicznym. Mogą też stanowić objaw ostrzegawczy przed zbliżającym się zagrożeniem dla zdrowia, takim jak udar niedokrwienny czy malformacja tętniczo-żylna (zmiany struktur i kształtu naczyń krwionośnych powodujące krwotoki), bądź występować w przebiegu choroby, np. w przypadku nadciśnienia tętniczego.Jednym z bardziej nieprzyjemnych rodzajów dolegliwości ze strony głowy jest ból zatokowy. To efekt nagromadzenia się wydzieliny w przestrzeniach zatok na skutek infekcji alergenów lub chorobotwórczych mikroustrojów. Sprzyjają mu także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, przerost migdałków i choroby zębów, takie jak próchnica. W efekcie pojawia się ból głowy z przodu (czoła) i górnej części twarzy, nasilający się podczas schylania. Bóle głowy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak przeziębienie, przebyte urazy głowy i szyi oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, nadczynność tarczycy, zaburzenia pracy nadnerczy, wady wzroku czy guz mózgu. Ból głowy nierzadko stanowi reakcję na stres i przemęczenie, odwodnienie i niedożywienie, zmianę pogody, przewianie, hałas i nieprzyjemne otoczenie.

Co sprawdza się na ból głowy?

Ból głowy z tyłu, w skroniach czy w okolicy czoła niekorzystnie wpływa na samopoczucie i utrudnia normalne funkcjonowanie, dlatego nie zwlekaj i zacznij działać od razu. Metody uśmierzania dolegliwości w znacznym stopniu zależą od przyczyny, zwłaszcza w wypadku bólu wtórnego. Środki farmakologiczne sprawdzają się również podczas bólu głowy o charakterze pierwotnym, ale nie powinny stanowić wyłącznej metody leczenia. Aby ograniczyć czas trwania i natężenie ataku bólu o podłożu migrenowym, udaj się na odpoczynek w zaciemnionym, cichym i wywietrzonym pomieszczeniu bądź wyjdź na świeże powietrze i głęboko oddychaj. Metodą, która sprawdza się na pulsujący ból głowy, jest także popijanie małymi łykami zimnej wody lub herbaty ziołowej. Napięciowy ból głowy z kolei pozytywnie reaguje na chłodne kompresy i wszelkie techniki relaksacyjne, np. hydrozabiegi. Ukojenie przynoszą ciepła i aromatyczna kąpiel połączona z masażem karku, ramion i skroni, a także ćwiczenia ruchowe obręczy barkowej. Rozluźnienie napiętych partii możesz szybko osiągnąć, wykonując krążenia ramion czy skłony głowy. Tego typu aktywność nie tylko warto uprawiać w przerwach od pracy czy nauki. To dobry sposób także na ból głowy w ciąży.

Źródła
 1. Dietlmeier P., Migrena i bóle głowy, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław, 2016.
 2. Stępień A., Bóle głowy, Czelej, Lublin, 2004.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
polip-hiperplastyczny-co-to-jest
Zdrowie
1 min.
Co to jest polip hiperplastyczny? Czy jest groźny?
14.03.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.