account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Domowe sposoby na bolący ząb - sprawdź, co może pomóc

Olga Dąbskalek. Agnieszka Widera31.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Domowe sposoby na bolący ząb nie powinny zastępować wizyty u specjalisty. Tylko dentysta pomoże zwalczyć przyczynę bólu i pozbyć się go na dobre. Domowymi rozwiązaniami możesz wspomagać się podczas oczekiwania na konsultację. Ból uśmierzą m.in. okłady z czosnku i ziołowe płukanki.


Za bolący ząb odpowiadać może wiele przypadłości, m.in. próchnica, ubytki, zakażenie miazgi, pojawienie się nowych zębów. Bez względu na to, dlaczego wystąpił ból, trzeba podjąć z nim walkę. Sprawdź, co możesz stosować na własną rękę, aby zmniejszyć nasilenie dolegliwości, zanim zainterweniuje dentysta.

bolacy-zab-jakie-sa-domowe-sposoby
pexels.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Ból zęba - co go może powodować?
  2. Co jest dobre na bolący ząb?
  3. Czosnek, imbir, soda - domowe sposoby na bolący ząb

Ból zęba - co go może powodować?

Ból zębów określany jest jako subiektywnie nieprzyjemne odczucie, które wywołuje dyskomfort nie tylko w okolicach szczęki, ale i niekiedy promieniuje do ucha lub twarzy. Bolący ząb może pojawić się w odpowiedzi na szereg czynników. Wywoływać go mogą m.in.:

  • zepsute zęby, które pojawią się na skutek próchnicy, czyli choroby bakteryjnej, przyczyniającej się do powstania tzw. dziur, których konsekwencją jest odsłonięcie mocno unerwionego wnętrza zęba. W największym stopniu narażone są na próchnicę zęby trzonowe, gdyż wyrzynają się jako jedne z pierwszych,

  • wyrzynający się ząb mądrości, czyli ósemka,

  • ekstrakcja zęba, czyli chirurgiczne jego usunięcie. Wyrwany ząb powoduje liczne dolegliwości w miejscu rany w dziąśle i kości,

  • zakażenie miazgi odsłoniętej przez próchnicę,

  • martwy ząb - zapalenie pojawiające się w wyniku obumarcia miazgi, które może dotrzeć nawet do kości,

  • zanikanie dziąseł, skutkujące odsłonięciem wrażliwych części zęba,

  • nadwrażliwość zęba, czyli podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne,

  • szkorbut - choroba wywoływana przez niedobór witaminy C w diecie. Może powodować zmiany w przyzębiu i ból,

  • źle dobrana plomba, czyli substancja wypełniająca ubytek.

Co jest dobre na bolący ząb?

Jeśli boli cię ząb, przede wszystkim umów się na wizytę do dentysty. Żadne domowe sposoby nie pozbędą się skutecznie przyczyny dolegliwości. Zanim trafisz na fotel stomatologa, możesz łagodzić objawy na własną rękę. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest doraźne stosowanie leków przeciwbólowych. A co na bolący ząb proponuje tzw. medycyna naturalna? Sporą popularnością wśród domowych sposobów cieszą się ziołowe płukanki. W chorobach jamy ustnej powinno się używać ziół wykazujących właściwości odkażające, przeciwzapalne, ściągające, przeciwbakteryjne. Znane z nich są zwłaszcza mięta pieprzowa, pięciornik kurze ziele, tymianek pospolity, szałwia lekarska, rumianek pospolity. Wystarczy, że zrobisz z nich napar, a to bardzo proste. Zalej saszetkę albo łyżeczkę ziół szklanką wrzącej wody i odstaw na kwadrans do zaparzenia. Po tym czasie płucz naparem jamę ustną kilka razy dziennie.

Czym jeszcze warto płukać bolący ząb? Wykorzystać można do tego suszone goździki. Znane są jako środek przeciwbólowy, miejscowo znieczulający oraz antyseptyczny. Płukankę otrzymasz poprzez rozgniecenie delikatnie łyżeczki goździków i zalanie ich szklanką wrzątku. Działanie goździków będzie jeszcze większe, jeśli sięgniesz po olejek goździkowy. Patyczkiem kosmetycznym wcieraj go w szkliwo i dziąsło. Alternatywą jest żucie goździków. Zawarty w nich eugenol z uwagi na dobroczynny wpływ na zęby znalazł szerokie zastosowanie w stomatologii. Po połączeniu z tlenkiem cynku używa się go do pokrycia miazgi. W ten sposób pozwala zachować ją żywą, bo pobudza jej komórki do produkcji nowej zębiny. Powstaje twarda tkanka, chroniąca miazgę przed szkodliwymi czynnikami.

Co sprawdzi się na bolący ząb u dziecka? Oprócz ww. sposobów w przypadku dzieci dolegliwości skutecznie uśmierzają zimne gryzaki. Możesz skorzystać z kupnych silikonowych, które na określony przez producenta czas chłodzi się w lodówce, albo przygotować je samodzielnie. W tym celu wykorzystaj włożone na kilka minut do zamrażarki owoce. Chłód złagodzi dolegliwości bólowe i odwróci nieco uwagę dziecka. W przypadku ząbkowania możesz wykonać masaż dziąseł w miejscu wyrzynania się zęba. Zimno łagodzi też ból u dorosłego. W tym przypadku sprawdzą się okłady z lodu owiniętego w świeżą ściereczkę, przykładane na kilka minut od strony policzka.

Czosnek, imbir, soda - domowe sposoby na bolący ząb

Kolejne domowe sposoby na bolący ząb opierają się na wykorzystaniu czosnku, który określany jest mianem naturalnego antybiotyku. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Czosnek możesz przyłożyć bezpośrednio do bolącego miejsca. Zawarte w nim składniki zapobiegają dalszemu namnażaniu się bakterii i związanej z tym degradacji szkliwa. Jeśli intensywny smak czosnku jest dla ciebie nie do przebrnięcia, możesz sporządzić z niego płukankę. W tym celu rozgnieć ząbek w prasce lub widelcem, a następnie zalej 100 ml wrzątku. Po ostygnięciu roztwór jest gotowy do użycia. Płucz nim jamę ustną kilka razy dziennie. Alternatywą jest mikstura ze szklanki ciepłego mleka i 3-4 przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Podczas jej spożywania należy lekko płukać jamę ustną.

Soda oczyszczona także może pomóc. Kwaśny węglan wapnia podnosi pH w jamie ustnej, łagodzi stan zapalny, blokuje rozwój bakterii, ułatwia procesy naprawcze w tkankach miękkich. Z sody przygotuj roztwór do płukania. Wystarczy łyżkę proszku rozpuścić w szklance letniej wody. Innym sposobem jest sodowa papka. Do jej przyrządzenia potrzebne będą 2 łyżeczki sody i 2 łyżeczki octu. Po ich zmieszaniu obłóż ząb.

Na bolący ząb warto wykorzystać imbir, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, odkażające. Zawdzięcza je w dużej mierze żywicy i olejkowi eterycznemu. Ze zmielonego imbiru i wody tworzy się papkę, którą przykłada się do zęba. Innym sposobem jest skorzystanie z olejku imbirowego.

Źródła
  1. P. Balch, J. Balch, Prescription for Nutritional Healing, Avery Publishing, Nowy Jork 2000, s. 94.
  2. D. Jałoza, M. Kamińska-Jałoza, Fitoterapia stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, „Herbalism” 2015, t.1, nr 1, s. 76-83.
  3. B. Brandon, Soda oczyszczona 100 leczniczych właściwości. Kompletny przewodnik bezpiecznego wykorzystania, Vital, Białystok 2018, s. 86–88.
  4. N. Torlińska-Walkowiak, T. Torlińska, W. Woźniak, Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, „Nowiny Lekarskie” 2006, t. 1, nr 75, s. 80–89.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.