Jakie efekty daje botoks na czoło?
Wraz z upływem czasu pojawiają się zmarszczki na twarzy. Dla jednych nie stanowią one żadnego problemu, a dla drugich powodują obniżenie samopoczucia i samooceny. Obecnie istnieje wiele zabiegów medycyny estetycznej, które skutecznie wygładzają zmarszczki. Jednym z nich jest botoks na czoło, który jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem wygładzającym skórę. Dowiedz się, na jakie możesz liczyć efekty i kiedy warto go wykonać.
Dlaczego powstają zmarszczki na czole?
Zmarszczki zaczynają się pojawiać w wyniku zanikania kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za jędrną i elastyczną skórę. Ten proces rozpoczyna się zazwyczaj około 25 roku życia, jednak na wygląd skóry może wpłynąć wiele czynników, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Palenie papierosów, nieodpowiednia pielęgnacja, brak stosowania ochrony przeciwsłonecznej czy niedobór snu mogą znacząco przyspieszyć starzenie się skóry. Wraz z upływem lat skóra traci nawilżenie, staje się bardziej przesuszona, a miejscami może się nawet łuszczyć.
Zmarszczki na czole pojawiają się również u osób, które mają bardzo aktywną mimikę twarzy. Nadmierne marszczenie czoła powoduje powstawanie poziomych linii na skórze. Z biegiem czasu mogą się one utrwalać, co sprawia, że twarz wygląda na starszą i zmęczoną.
Osoby, które chcą poprawić swój wygląd, czasem decydują się nie tylko na zabiegi wygładzające zmarszczki, ale również na powiększanie ust kwasem hialuronowym. Dzięki temu są one pełniejsze, bardziej symetryczne i nawilżone.
Na czym polega botoks na czoło?
Toksyna botulinowa, nazywana w skrócie botoksem, jest wstrzykiwana w receptory znajdujące się w mięśniach, które są blokowane na pewien czas. Zabieg powinien być przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalizacji z medycyny estetycznej. Wykonuje się go za pomocą cienkiej igły, którą wprowadza się preparat bezpośrednio w mięsień lub jego najbliższą okolicę. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, opuchnięta i wrażliwa, jednak dolegliwości te mijają po kilku godzinach.
Wprowadzana w taki sposób toksyna botulinowa nie tylko likwiduje powstałe już zmarszczki, ale również zapobiega pojawianiu się nowych. Sam zabieg trwa krótko, maksymalnie 30 minut. Zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, jednak czasem może zostać nałożony krem znieczulający, który sprawi, że ostrzyknięcia będą prawie niewyczuwalne. W miejscu podania botoksu mięśnie się nie kurczą i twarz wygląda na młodszą.
Kiedy wykonuje się botoks na czoło?
Botoks na czoło najczęściej podaje się w celu odzyskania młodszego wyglądu. Jest on bardzo dobrą alternatywą dla liftingu twarzy, który jest zabiegiem chirurgicznym. Do wskazań do wykonania botoksu w czole należy zaliczyć:
poziome zmarszczki na czole,
zmarszczki mimiczne,
tzw. kurze łapki zlokalizowane w okolicy oczu,
częste mruganie powiekami,
migreny.
Choć najczęściej botoks w czoło podaje się w celach poprawienia urody, to niektórzy decydują się na ten zabieg, aby pozbyć się uciążliwych migren czy spowolnić mruganie powiekami. Botoks najczęściej zaleca się dla cery dojrzałej. Młodsze osoby, u których nie zaobserwowano jeszcze głębokich zmarszczek, mogą wybrać inne zabiegi poprawiające kondycję skóry, jak wampirzy lifting, mezoterapia igłowa czy coraz popularniejsze masaże, np. Kobido. Można sięgnąć także po zabiegi, które mog ą być wykonywane zarówno na ciało, jak i twarz, takie jak lipoliza iniekcyjna.
Botoks jest zabiegiem medycyny estetycznej przeznaczonym jedynie dla dorosłych osób. Przed jego wykonaniem lekarz dokonuje analizy skóry, oznacza miejsca podawania preparatu, a także określa jego ilość. Jest to zabieg odwracalny i bezpieczny – rzadko pojawiają się jakiekolwiek działania niepożądane. Skóra po podaniu toksyny botulinowej po pewnym czasie wraca do pierwotnego stanu.
Efekty botoksu
Wiele kobiet uważa, że botoks jest zabiegiem, który sprawi, że ich twarz będzie wyglądała jak maska, a emocje nie będą widoczne. To przekonanie jest oczywiście błędne. Doświadczeni lekarze potrafią umiejętnie podać toksynę botulinową, tak aby twarz wygląda na młodszą, jednak nie utraciła swojego wyglądu. Mogą oni zajmować się również innymi zabiegami, takimi jak likwidacja przebarwień, zamykanie naczynek czy powiększanie ust i modelowanie nosa.
Efekty botoksu nie są natychmiastowe. Pierwsze zmiany można zaobserwować dopiero po upływie kilku dni, zazwyczaj 2–3. Z każdą kolejną dobą rezultat staje się silniejszy, a skóra bardziej wygładzona. Na właściwy efekt należy poczekać około 2 tygodni. To, jak długo utrzymuje się działanie botoksu, zależy od predyspozycji skóry. Zazwyczaj jest to ok. 3–6 miesięcy, choć u niektórych efekty mogą być widoczne nawet przez rok. Działanie ustępuje powoli, jednak wiele osób decyduje się na powtórzenie zabiegu w celu jego podtrzymania.
Ponowne wykonanie botoksu na czole nie jest konieczne. Skóra, która przez kilka miesięcy była pozbawiona mimiki, nawet po ustąpieniu działania botoksu jest w dużo lepszej kondycji niż przed wykonaniem zabiegu. Efekty są najbardziej widoczne u osób, które mają bardzo wyraźne zmarszczki na czole oraz intensywną mimikę twarzy.
Ile kosztuje zabieg i jak często należy go powtarzać?
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje botoks na czoło. Należy pamiętać, że cena zabiegu jest uzależniona od obszaru, gdzie będzie podawany preparat, a także od tego, w jakim mieście jest on wykonywany. Z reguły zabiegi, które są sprzedawane w pakiecie, są tańsze niż te oferowane pojedynczo. Decydując się na botoks na czoło, warto rozważyć również wykonanie go na innych obszarach, takich jak kurze łapki czy okolice ust. Cena botoksu w mniejszych miejscowościach rozpoczyna się od kilkuset złotych.
Czoło po botoksie jest gładkie przez kilka miesięcy, dlatego w celu podtrzymania efektu warto ponownie wykonać zabieg. Zazwyczaj powtarza się go po upływie 6 miesięcy. Nie ma konieczności czekania do całkowitego ustąpienia działania preparatu.
- I. Kolańczyk, K. Wybieralska, Kwas hialuronowy i botoks – zabiegi, pielęgnacja a preferencje konsumentów, „Polish Journal of Cosmetology”, 2019, 22(2), s.145–150.
- R. Small, Botulinum Toxin Injection for Facial Wrinkles, „American Family Physician”, 2014, 90(3), s.168–175.
- A.W. Klein, Treatment of wrinkles with Botox, „Current Problems in Dermatology” 2002, 30, s. 188–217.
Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.