Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
OdżywianieOdchudzanie 1 min.

Na czym polega bretarianizm?

Sylwia Brodniewska

18.02.2023

Aktualizacja: 18.02.2023

Krótkie, jednodniowe głodówki dla wielu osób są sposobem na oczyszczenie organizmu i podniesienie energii. Długotrwały brak jedzenia i picia może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Bretarianizm to nurt filozoficzny, w imię którego można zastąpić pożywienie energią pochodzącą z powietrza. Jest to niezwykle radykalna dieta, która może zakończyć się nawet śmiercią. Co warto wiedzieć o tym kontrowersyjnym sposobie życia?


bretarianizm-co-jest-dieta-bretarianska
pixabay.com

Polecane

dieta-po-kolonoskopii-czego-nie-wolno-jesc
Odżywianie
3 min.
Jak wygląda dieta po kolonoskopii? Co jeść, a czego unikać?
19.05.2021
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Spis treści
 1. Co to jest bretarianizm?
 2. Ile można przeżyć bez jedzenia i picia?
 3. Co się dzieje z organizmem podczas diety bretariańskiej?

Co to jest bretarianizm?

Bretarianizm nie jest to, jak niektórzy sądzą, sposób odżywiania się, To filozofia, która polega na całkowitej rezygnacji z produktów żywnościowych i wody na rzecz energii czerpanej z powietrza. Według niektórych bretarianizm jest sektą, ponieważ takie postępowanie może doprowadzić do śmierci. Mimo to ma on grono zwolenników. 

Solarianie (wyznawcy solarianizmu – odmiany omawianego nurtu) są przekonani, że energię czerpie się z promieni słonecznych. Idea ta jest oparta na roślinach i ich potrzebach, dlatego w tym nurcie dozwolone jest picie wody. Bretarianie rezygnują z jedzenia i picia, ponieważ traktują je jako uzależnienie, którego trzeba się pozbyć, aby móc w pełni żyć. Wskazują na szereg korzyści, jakie płyną z tej postawy. Oto one:

 • oszczędność pieniędzy, ponieważ nie ma konieczności zakupu artykułów spożywczych;

 • czas, ponieważ nie trzeba przygotowywać posiłków;

 • więcej energii;

 • poprawa samopoczucia;

 • zmniejszenie ilości snu i czasu przeznaczonego na regenerację;

 • rzadsza potrzeba korzystania z toalety.

Osoby, które pragną przejść na dietę bretariańską, bardzo szybko jednak zaczynają odczuwać jej negatywne konsekwencje. Pojawia się skrajne wyczerpanie, odwodnienie, często konieczna jest pilna hospitalizacja. W niektórych przypadkach ta radykalna dieta kończy się śmiercią.

Ile można przeżyć bez jedzenia i picia?

Doskonale wiadomo, że jedzenie i picie jest bardzo ważne dla organizmu. Odpowiednio skomponowany jadłospis dostarcza nam energii i wielu cennych wartości odżywczych. Dostarczanie pożywienia jest konieczne dla wielu funkcji życiowych, a także dla prawidłowego funkcjonowania narządów. Dobrze zbilansowana dieta powinna zawierać źródła białka, tłuszczów i węglowodanów, dlatego dobrze wiedzieć, po jakie produktu warto sięgać.

Badania nie dostarczają konkretnych danych na temat tego, ile jesteśmy w stanie przeżyć bez wody i jedzenia, ponieważ ich wykonanie byłoby niehumanitarne. Jednak na podstawie danych historycznych z czasów wojny, strajków głodowych czy więziennictwa wywnioskuje się, że bez jedzenia można przeżyć 21–40 dni. Jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników, dlatego objawy skrajnego wycieńczenia organizmu u każdego mogą pojawiać się w innym czasie. 

Woda jest ważniejszym elementem od jedzenia, ponieważ utrzymuje prawidłową gęstość krwi i płynów ustrojowych. Jej niedobór można bardzo łatwo zaobserwować, ponieważ daje charakterystyczne objawy. Pierwsze symptomy odwodnienia pojawiają się już po kilku godzinach, a za maksymalny czas, jaki jesteśmy w stanie funkcjonować bez wody, uznaje się 4–7 dni. Aby wytrzymać jak najdłużej, trzeba ograniczyć do minimum wszelkie wydatki energetyczne takie jak aktywność fizyczna, mówienie czy szybkie oddychanie. 

Filozofia ta jest niezwykle niebezpieczna i nikomu nie zaleca się wprowadzenia jej zasad w życie. O tym, jak radzić sobie w czasie kryzysu można przeczytać w artykule https://www.welbi.pl/7-krokow-do-poprawy-samopoczucia-w-czasie-kryzysu/. Rezygnacja z picia i jedzenia nie jest dobrym krokiem do zmiany.

Co się dzieje z organizmem podczas diety bretariańskiej?

Głodówki przeprowadzane przez zdrowych ludzi zazwyczaj trwają 1–2 dni. Dla większości nie są one niebezpieczne, jednak nie należy ich przeprowadzać samodzielnie i zbyt często. Bretarianie jednak rezygnują z jedzenia i picia na dłuższy okres. Organizm, który nie otrzymuje pożywienia i wody, staje się coraz słabszy. Pojawiają się zawroty i bóle głowy, pogarsza się koncentracja i pamięć. Osoba taka jest senna i bardziej drażliwa. Brak pożywienia negatywnie wpływa również na stan psychiczny.

Z czasem pojawiają się kolejne dolegliwości – zaburzenia pracy serca, apatia, zmęczenie, awitaminoza, choroby układu krążeniowego i nerek. Również na skórze widać objawy długotrwałych głodówek. Skóra staje się szara i traci owal, uwydatniają się zmarszczki. Paznokcie i włosy stają się łamliwe. 

Bretarianizm jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Prowadzi do zaburzeń pracy narządów – serca, wątroby, nerek czy jelit. Negatywnie wpływa na układ hormonalny. U kobiet może pojawić się zanik miesiączki. Długotrwały stan bez jedzenia i picia może prowadzić do uszkodzenia narządów, a w konsekwencji do śmierci.

Źródła
 1. C. Cybulska, E. Marcinkowska, M. Grzymisławski, Głodowanie z wyboru – konsekwencje zdrowotne, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2018, nr 1, s.1–8.
 2. B.M. Popkin, K.E. D’Anci, I.H. Rosenberg, Water, hydration, and health, „Nutrition reviews”, 2010, nr 8, s. 439–458.
 3. P. Kottusch, M. Tillmann, K.Püschel, Überlebenszeit bei Nahrungs – und Flüssigkeitskarenz [Survival time without food and drink], „Archiv für Kriminologie” 2009, nr 5–6, s. 184–191.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Odżywianie
ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.