Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRehabilitacja 1 min.

Czym jest chiropraktyka i kiedy się ją stosuje?

Angelika Janowicz

27.07.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Terapię wielu schorzeń można wspierać przy pomocy metod alternatywnych. Jedną z nich jest chiropraktyka, która sprawdza się przy niektórych dysfunkcjach narządu ruchu. Chęć skorzystania z tego typu zabiegu powinieneś wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem. Pamiętaj także, że tego typu metody mają różną skuteczność.


chiropraktyka-co-to-jest-na-czym-polega
pexels.com

Polecane

hydroterapia-co-to-jest-jakie-sa-wskazania-na-co-pomaga
Fitness
1 min.
Hydroterapia - co to jest? Jakie są wskazania? Na co pomaga?
30.07.2021
prady-interferencyjne-wskazania-i-przeciwwskazania
Fitness
1 min.
Prądy interferencyjne - wskazania i przeciwskazania
30.07.2021
galwanizacja-na-czym-polega-ten-zabieg-rehabilitacyjny
Fitness
1 min.
Galwanizacja - na czym polega ten zabieg rehabilitacyjny?
27.07.2021
jakie-jest-zastosowanie-ultradzwiekow-w-medycynie
Fitness
1 min.
Jakie jest zastosowanie ultradźwięków w medycynie?
30.07.2021
Spis treści
 1. Co to jest chiropraktyka?
 2. Czy chiropraktyk jest lekarzem?
 3. Czym zajmuje się chiropraktyk?
 4. Jak wygląda zabieg chiropraktyczny?
 5. O czym pamiętać przed skorzystaniem z usług chiropraktyka?

Co to jest chiropraktyka?

Medycyna niekonwencjonalna jest określeniem na różne praktyki, które nie wpisują się w kanon medycyny akademickiej. W tej grupie znajdują się metody, które nie zostały poparte dowodami naukowymi. Są jednak również takie, nad którymi wciąż trwają badania mające na celu potwierdzenie ich skuteczności. Dlatego nigdy nie powinny one zastępować leczenia zleconego przez lekarza. Chiropraktyka jest rodzajem terapii manualnej. Jej celem jest rozpoznawanie, profilaktyka i łagodzenie dolegliwości związanych ze schorzeniami układu ruchu, a w szczególności kręgosłupa. Działania, które są w nią wpisane, opierają się na wiedzy medycznej (m.in. neurologii, anatomii). Jednak pamiętaj, że chiropraktyka sama w sobie nie jest nauką.Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby skuteczność chiropraktyki. Są jednak dowody wskazujące na to, że przynosi ona oczekiwane efekty w przypadku bólu pleców. Nie jest skuteczniejsza od metod medycyny konwencjonalnej, natomiast może być stosowana jako jej wsparcie.Chiropraktyka powstała w latach 90. XIX wieku. Jej twórcą był Daniel David Palmer. Przez cały czas rozwijała się i zyskiwała zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Obecnie jest znana i praktykowana w wielu krajach na całym świecie. W niektórych z nich metody mieszczące się w jej zakresie są finansowane z publicznych środków.

Czy chiropraktyk jest lekarzem?

Chiropraktyk nie jest lekarzem. Nie może on zatem przypisywać żadnych leków ani decydować o konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy chiropraktycy nie mają wykształcenia medycznego. Osoby, które ukończyły medycynę lub fizjoterapię, mogą zapisać się na kursy lub studia podyplomowe z zakresu chiropraktyki. Wówczas mają oni więcej uprawnień (np. mogą zalecić ćwiczenia na ból pleców). Dlatego przed skorzystaniem z usług chiropraktyka warto wcześniej upewnić się, jakie jest jego doświadczenie.

Czym zajmuje się chiropraktyk?

Chiropraktycy skupiają się na rozpoznawaniu i terapii schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego bez zastosowania jakichkolwiek środków farmakologicznych i metod chirurgicznych. Zdarzają się tacy terapeuci, którzy zajmują się także leczeniem innych chorób i dolegliwości. Miej jednak na uwadze, że skuteczność zabiegów chiropraktycznych w ich przypadku nie została potwierdzona.Do chiropraktyka można zgłosić się w przypadku takich schorzeń, jak:
skolioza,

 • rwa kulszowa,

 • radikulopatia,
  dyskopatia (tzw. wypadający dysk),
  * choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.
  Wskazaniem do wizyty u chiropraktyka są dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa (w każdym jego odcinku). Specjaliści w tej dziedzinie mogą ponadto udzielać porad dotyczących m.in. tego, jak przestać się garbić czy jak unikać zachowań niezdrowych dla kręgosłupa.

Jak wygląda zabieg chiropraktyczny?

Zabieg chiropraktyczny zaczyna się od badania. Chiropraktyk ocenia stan kręgosłupa i mięśni przy pomocy dotyku. Na tej podstawie stwierdza, czy odczuwane dolegliwości mogą być związane ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Badanie powinno odbywać się w różnych pozycjach. Chiropraktyk może również zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego (RTG).Rodzaj zabiegu chiropraktycznego jest dopasowywany indywidualnie do każdej osoby. Chiropraktyk ma do dyspozycji kilka metod. Opierają się one na wykonywaniu ręcznych manewrów, dzięki którym wywiera się wpływ na kręgi, mięśnie i okoliczne tkanki. Często chiropraktyka wspierana jest masażem, akupunkturą lub zabiegami fizjoterapeutycznymi. Czas trwania terapii zależy od tego, co jest przyczyną odczuwanych dolegliwości oraz od odpowiedzi organizmu na zastosowane metody.

O czym pamiętać przed skorzystaniem z usług chiropraktyka?

Przed skorzystaniem z usług chiropraktyka powinieneś sprawdzić jego wykształcenie oraz doświadczenie. Przeczytaj również opinie innych pacjentów. Takie informacje możesz znaleźć m.in. na różnych stronach internetowych. Pamiętaj także, że nie każdy może skorzystać z zabiegów chiropraktycznych. Przeciwwskazaniem jest m.in. przebyta operacja kręgosłupa oraz stan zapalny.

Źródła
 1. M. J. Stochkendahl i in., The chiropractic workforce: a global review, „Chiropractic & Manual Therapies” 2019, nr 27 <a href='https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6651973/'>https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6651973/</a> dostęp 12.04.2021.
 2. Science and Chiropractic <a href='https://sciencebasedmedicine.org/science-and-chiropractic/'>https://sciencebasedmedicine.org/science-and-chiropractic/</a> dostęp 12.04.2021.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.