account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 2 min.

Choroba wdowia, czyli zespół Kehrera - jak ją rozpoznać?

Angelika Janowicz27.07.2021Aktualizacja: 29.09.2022

Niezaspokojony popęd seksualny może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Jednym z nich jest zespół Kehrera, nazywany także chorobą wdowią. Pojawia się on u kobiet z popędem, którego z różnych przyczyn nie mogą zaspokoić. W efekcie występują objawy natury fizycznej i psychicznej. Zobacz, co to jest choroba wdowia.


choroba-wdowia-zespol-kehrera-jakie-sa-objawy
unsplash.com

Polecane

jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Co to jest choroba wdowia?
  2. U kogo obserwuje się zespół Kehrera?
  3. Jakie są przyczyny choroby wdowiej?
  4. Objawy choroby wdowiej
  5. Jak wygląda leczenie choroby wdowiej?
  6. Choroba wdowia u mężczyzn

Co to jest choroba wdowia?

Libido, czyli popęd seksualny, jest obecne u każdego człowieka, jednak utrzymuje się ono na bardzo różnych poziomach. Definiuje się je jako zainteresowanie obiektami i czynnościami seksualnymi oraz motywację do ich poszukiwania. Na pociąg seksualny wpływa wiele czynników. Mowa m.in. o hormonach i neuroprzekaźnikach, ale także o poziomie stresu, nastroju, stylu życia, przyjmowanych lekach oraz relacjach z partnerem. U niektórych osób libido jest znacznie obniżone lub wyższe od przeciętnego (niekiedy na tyle, że stan ten powoduje zachowania kompulsywne).

Niezaspokojony popęd seksualny może prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń. Jednym z nich jest choroba wdowia, czyli zespół Kehrera. Charakteryzuje się ona występowaniem specyficznych objawów u kobiet, które mają przeciętny poziom libido, a wcześniej nie obserwowały u siebie żadnych zaburzeń sfery seksualnej.

U kogo obserwuje się zespół Kehrera?

Zespół Kehrera obserwuje się wyłącznie u kobiet, których napięcie seksualne z różnych przyczyn nie może zostać zaspokojone. Mowa o paniach, które straciły partnerów lub są z nimi rozdzielone przez dłuższy czas. Zdarza się, że zespół Kehrera pojawia się u kobiet (często młodych), które rozpoczęły współżycie, ale nie mogą go kontynuować ze względu na brak stałego partnera.

Do wystąpienia choroby wdowiej prowadzą niekiedy różnego rodzaju konflikty małżeńskie (lub partnerskie). Niepokojące objawy pojawiają się u kobiet, które uprawiają seks zbyt rzadko lub w ogóle nie sypiają ze swoimi partnerami ze względu na ich problemy z libido i brak chęci na zbliżenia. Choroba wdowia występuje u kobiet w każdym wieku.

Jakie są przyczyny choroby wdowiej?

Główną przyczyną choroby wdowiej jest niezaspokojenie popędu seksualnego. Kilka czynników może powodować ten stan. To m.in. brak stałego partnera seksualnego, brak orgazmów, a także różnego rodzaju konflikty w związku, uniemożliwiające współżycie. Ponadto do wystąpienia choroby wdowiej predysponują zaburzenia w zakresie funkcji seksualnych u mężczyzny. Dziewice nie są narażone na zespół Kehrera.

Objawy choroby wdowiej

Pierwsze objawy choroby wdowiej mogą przypominać zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dotyczą one głównie sfery psychicznej. Możesz być rozdrażniona, nerwowa i nadmiernie pobudzona. Często napięcie jest na tyle silne, że prowadzi do zaburzeń w relacjach partnerskich i społecznych.

Następnie pojawiają się fizyczne objawy choroby wdowiej. Są to:

  • dolegliwości bólowe zlokalizowane w podbrzuszu lub w okolicy odcinka krzyżowego kręgosłupa,

  • obrzęk narządów intymnych,

  • świąd narządów intymnych,

  • brak wydzieliny z pochwy lub upławy (nieprawidłowa wydzielina),

  • żylaki w naczyniach krwionośnych miednicy mniejszej,

  • bolesność więzadeł krzyżowo-macicznych.

Zdarza się również, że w przebiegu zespołu Kehrera dochodzi do zaburzeń miesiączkowania.

Jak wygląda leczenie choroby wdowiej?

Leczenie choroby wdowiej opiera się przede wszystkim na terapii psychologicznej. Jeżeli obserwujesz u siebie objawy tego schorzenia, powinnaś udać się do psychologa lub seksuologa. Osobom, które pozostają w związkach, zalecana jest terapia partnerska. Samotne kobiety zwykle obserwują zanik dolegliwości, gdy zwiążą się z nowym partnerem.

Sposobem leczenia choroby wdowiej może być autoerotyzm. Są to różnego rodzaju zachowania, które prowadzą do osiągnięcia satysfakcji seksualnej w pojedynkę. Głównie mowa o masturbacji. Jeżeli nie akceptujesz takiej formy zaspokojenia, możesz otrzymać od lekarza środki farmakologiczne, które spowodują obniżenie libido.

Choroba wdowia u mężczyzn

Zespół Kehrera u mężczyzn nie występuje. Jest to schorzenie obserwowane wyłącznie u kobiet. Pamiętaj jednak, że panowie z niezaspokojonym popędem seksualnym również mogą odczuwać różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości. Długotrwały brak seksu lub jego niewystarczająca ilość w stosunku do potrzeb organizmu prowadzi do:

  • pojawienia się uczucia frustracji,

  • obniżenia poziomu testosteronu,

  • obniżenia poczucia własnej wartości,

  • pojawienia się problemów z erekcją lub wytryskiem (np. przedwczesnego wytrysku),

  • zwiększenia ryzyka raka prostaty (według badań częste wytryski zmniejszają ryzyko raka prostaty).

Pamiętaj, że niezaspokojony popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn prowadzi do poważnych konfliktów w związku.

Źródła
  1. Z. Zdrojewicz, K. Lelakowska, Rola stresu w problemach, zaburzeniach i preferencjach seksualnych, „Seksuologia Polska” 2006, t. 4, nr 2, s. 69-79.
  2. J. Oettingen, Dysfunkcje seksualne - podejście oparte na teorii poznawczej, „Seksuologia Polska” 2013, t. 11, nr 2, s. 68-75.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

stres-a-okres-jak-stres-wplywa-na-miesiaczke
Seks
1 min.
Stres a miesiączka – jak zdenerwowanie wpływa na cykl menstruacyjny?
31.05.2022
sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.