Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 2 min.

Co nam daje joga? Korzyści płynące z regularnych ćwiczeń

Angelika Janowicz

17.05.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Regularne praktykowanie jogi ma pozytywny wpływ na ciało i umysł. To coś więcej niż zwykłe ćwiczenia rozluźniające. Dzięki niej wzmocnisz organizm, zrelaksujesz się, dotlenisz, złagodzisz dolegliwości bólowe pleców i odzyskasz równowagę psychiczną. Zobacz, co jeszcze daje nam joga.


Joga staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Wywodzi się ona ze starożytnych Indii. Powstała jako dyscyplina samodoskonalenia się, dzięki której możliwy jest rozwój duchowy i fizyczny – jednak w poprawnie wykonywanych praktykach zaciera się granica między nimi – lub oczyszczenie. Pozycje, które przyjmuje się podczas ćwiczeń, to asany. Każda z nich w połączeniu z odpowiednimi technikami oddechowymi ma pozytywnie oddziaływać na samopoczucie i zdrowie. Dobrze, abyś wiedział, co daje joga, zanim zaczniesz ją praktykować.

co-daje-joga-jakie-sa-efekty-i-korzysci-cwiczen
unsplash.com

Polecane

rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
interwaly-co-to-jest-jakie-sa-zasady-i-efekty
Fitness
2 min.
Interwały - co to jest? Jakie są zasady i efekty?
30.07.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
Spis treści
 1. Co daje joga?
 2. Joga a samopoczucie psychiczne
 3. Joga a odchudzanie
 4. Korzyści jogi dla kręgosłupa
 5. Czy praktykowanie jogi jest dla każdego?

Co daje joga?

Nad tym, co daje joga, zastanawiało się wielu naukowców z całego świata. Przeprowadzono liczne badania naukowe, dzięki którym możliwe było potwierdzenie pozytywnego wpływu regularnych ćwiczeń na organizm człowieka. Dotyczą one zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej.

Korzyści płynące z jogi to:

 • poprawa wytrzymałości i siły organizmu,

 • poprawa wydolności organizmu,

 • rozluźnienie mięśni i poprawa postawy ciała,

 • zwiększenie ruchomości w stawach,

 • uregulowanie oddechu (wydłużenie czasu trwania oddechu, zwiększenie pojemności życiowej płuc),

 • wspomaganie organizmu w usuwaniu toksyn,

 • uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi i pracy serca,

 • zmniejszenie dolegliwości ze strony układu ruchu,

 • poprawa gibkości ciała,

 • wzmocnienie układu odpornościowego,

 • uregulowanie przemiany materii,

 • poprawa jakości snu

 • uspokojenie i relaks,

 • redukcja stresu,

 • złagodzenie dolegliwości bólowych,

 • przyspieszenie metabolizmu,

 • poprawa kondycji układu nerwowego,

 • zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z miesiączką.

Joga jest również bardzo dobrym rodzajem aktywności dla kobiet w ciąży. Pozwala przygotować ciało do porodu, wzmocnić stawy i mięśnie, a także złagodzić dolegliwości związane z nadmiernym obciążeniem kręgosłupa i wymuszoną zmianą postawy ciała.

Joga a samopoczucie psychiczne

Regularne praktykowanie jogi pozwala odzyskać równowagę psychiczną. Dzieje się tak dzięki zmniejszeniu napięcia emocjonalnego, ogólnemu rozluźnieniu oraz zredukowaniu stresu. Po kilku sesjach możesz zauważyć, że jesteś bardziej spokojny i odporny na negatywne emocje płynące z zewnątrz. Ponadto dzięki jodze czujesz się lepiej fizycznie (np. zmniejszają się dolegliwości bólowe), a to zdecydowanie poprawia twoje samopoczucie psychiczne.

Joga a odchudzanie

Podczas wymieniania korzyści jogi nie można zapomnieć o tym, że regularna praktyka wspomaga proces odchudzania. Asany wpływają na przyspieszenie metabolizmu i poprawę trawienia. Niektóre pozycje sprawiają także, że aktywne stają się obszary, które wcześniej pozostawały bez ruchu. To z kolei może wpływać na efektywność spalania tkanki tłuszczowej.

Powinieneś pamiętać, że joga uzdrawia psychikę i sprawia, że stajemy się bardziej świadomi. Dzięki regularnej praktyce osoby, które miały tendencję do zajadania stresu, mogą odzyskać równowagę. Zaczynają także dbać o siebie, a tym samym zwracać uwagę na spożywane produkty. Zmiana nawyków żywieniowych, do której przyczynia się joga, to kluczowy element odchudzania się.

Korzyści jogi dla kręgosłupa

Joga może z powodzeniem zastąpić ćwiczenia rozciągające. Dzięki asanom mięśnie się napinają, a następnie rozciągają. W efekcie stają się bardziej elastyczne. Znikają też dolegliwości bólowe. Ponadto joga przyczynia się do:

 • zmniejszenia obciążenia krążków międzykręgowych,

 • zlikwidowania przykurczów mięśniowych,

 • zwiększenia ruchomości kręgosłupa,

 • zlikwidowania napięcia mięśniowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,

 • wzmocnienia mięśni grzbietu i brzucha.

Jest to także jeden ze sposobów na to, jak przestać się garbić. Regularne praktykowanie jogi powoduje, że mięśnie przykręgosłupowe stają się rozluźnione. Zostaje także przywrócone ich prawidłowe napięcie. To z kolei wymusza wyprostowaną sylwetkę i zapobiega nienaturalnemu ściągnięciu łopatek.

Czy praktykowanie jogi jest dla każdego?

Joga jest rodzajem aktywności przeznaczonym dla osób w każdym wieku. Do jej praktykowania nie trzeba mieć bardzo dobrej kondycji ani żadnych umiejętności. Asany są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania oraz ogólnego stanu zdrowia. Część ćwiczeń mogą wykonywać także kobiety w ciąży, osoby z chorobami układu krążenia lub innymi schorzeniami przewlekłymi.

Podczas praktykowania jogi musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim wybieraj asany dostosowane do twojego stanu zdrowia i umiejętności. Powinieneś przerwać ćwiczenia, gdy pojawią się dolegliwości bólowe. Unikaj też szybkich zmian pozycji oraz nadmiernego napięcia mięśni. Pamiętaj, aby cała twoja uwaga była skupiona na prawidłowym oddechu oraz wykonywanych ruchach. Nie praktykuj jogi zbyt długo w ciągu jednej sesji – zwłaszcza gdy jesteś osobą początkującą.

Źródła
 1. M. Grabara, Joga jako odpowiednia dla każdego forma ćwiczeń ruchowych, „Turystyka i rekreacja” 2009, nr 5, s. 92–98.
 2. C. Martin, Joga – kompletny przewodnik dla początkujących, Vital, Białystok 2019.
Author Angelika Janowicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
mindfulness-co-to-jest-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Zdrowie psychiczne
1 min.
Czym jest mindfulness? Komu potrzebny jest trening uważności?
03.06.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.