Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Niedobór B12 – co należy jeść?

Potrzebuję pomocy w poprawieniu swojej diety. Bardzo proszę o informację, co jeść przy niedoborze wit. B12.

Odpowiedź

Witamina B12 (kobalamina) znajduje się w produktach odzwierzęcych (mięso, ryby, jaja, przetwory mleczne). W przypadku prowadzenia diety w pełni roślinnej, czyli wegańskiej, należy ją suplementować. Nie ma roślinnych źródeł aktywnych form witaminy B12, ewentualnie można kupić napoje roślinne lub inne produkty, które są w tę witaminę fortyfikowane, czyli wzbogacone. Natomiast osoby na diecie mieszanej dostarczą sobie kobalaminy z takich produktów, jak: wątroba (wołowa, cielęca, drobiowa), nerki cielęce i wołowe, ostrygi, żółtko jaja, homar, tuńczyk, flądra, ser żółty, biały, mięso wołowe, drobiowe, wieprzowina. Najwięcej jest jej w wymienionych na liście podrobach.

Agnieszka Falborska

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.