Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieChoroby 2 min.

Co znaczą białe plamki na paznokciach? Co jest ich przyczyną i jak się ich pozbyć?

lek. Magdalena Mroczek

19.05.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Białe plamki na płytce paznokciowej pojawiają się stosunkowo często, zwłaszcza u dzieci i kobiet w ciąży. Ich przyczyną są niedobory cynku, żelaza i witamin z grupy A, B, E i C. Białe kropki na paznokciach mogą być spowodowane również anemią i chorobami nerek lub niewłaściwą pielęgnacją płytki paznokciowej. Dlaczego nie należy lekceważyć białych plam na paznokciach u rąk?


co-oznaczaja-biale-plamki-na-paznokciach
unsplash.com

Polecane

owsiki-u-doroslego-jakie-sa-objawy-jak-leczyc
Zdrowie
2 min.
Owsiki u dorosłego - jakie są objawy? Jak leczyć?
31.10.2021
jak-wyleczyc-zoladek-po-antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Jak wyleczyć żołądek po antybiotyku i jak go chronić przed niekorzystnym działaniem antybiotykoterapii?
30.05.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
czy-zwapnienie-kosci-mozna-wyleczyc
Zdrowie
1 min.
Czym jest zwapnienie kości? Przyczyny, objawy, leczenie
09.05.2022
Spis treści
 1. Co znaczą białe plamki na paznokciach?
 2. Od czego robią się białe plamki na paznokciach?
 3. Niedobory składników odżywczych
 4. Uszkodzenia płytki paznokcia
 5. Choroby ogólnoustrojowe
 6. Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Co znaczą białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach w języku fachowym nazywane są leukonychią. Najczęściej przybierają formę nieprzezroczystego przebarwienia na płytce paznokciowej wielkości kilku milimetrów. Często pojawiają się na kilku paznokciach jednocześnie. Możesz zauważyć je też na paznokciach u nóg. Formują się w każdym wieku: zdarzają się nawet u niemowląt. Białe przebarwienia na paznokciach mają różny wygląd i wielkość. W zależności od tego wyróżniamy następujące formy:

 • ograniczoną – wykwity znajdują się tylko na części płytki paznokciowej, często na połowie paznokcia;

 • punktową – występuje najczęściej, a wykwity mają formę białych punktów. Przyczyny to najczęściej niedobory pokarmowe i urazy mechaniczne;

 • paskową – paski mogą powstać na bazie białych kropek. Mogą być to wąskie, równoległe do siebie linie (paznokcie Muehrckego). Czasami pojawiają się liczne, bardzo wąskie, pojedyncze paseczki (linie Meesa);

 • całkowitą – obejmuje całą płytkę paznokcia.

Od czego robią się białe plamki na paznokciach?

Prawdopodobnie zaobserwowałeś u siebie nieraz białe plamy pod paznokciami. Jeśli się pojawią, nie wpadaj w panikę. Przede wszystkim obserwuj ich wygląd i zastanów się, co może być ich przyczyną. Od czego na paznokciach pojawiają się białe plamki? Co jest ich przyczyną?

Niedobory składników odżywczych

Białe plamki na paznokciach często łączą się z niedoborami mikro- i makroelementów, najczęściej cynku, magnezu, żelaza i witamin z grupy A, B, C, E oraz białka. Pojawiają się też w przypadku nadmiaru i niedoboru wapnia.

Uszkodzenia płytki paznokcia

Białe plamki na paznokciach u dziecka i niemowlaka często są wynikiem uszkodzeń w czasie zabawy. Do urazów może też dojść podczas obcinania paznokci, przy nadmiernym wycinaniu skórek, przy niewłaściwej pielęgnacji wrastających paznokci, z powodu obgryzania paznokci czy zbyt częstego używania zmywaczy. Białe plamy na paznokciach są częste po hybrydzie, która wiąże się z uszkodzeniem płytki. Czasami urazy mogą być spowodowane łuszczycą paznokci lub grzybicą

Choroby ogólnoustrojowe

Przyczyną białych plamek na paznokciach są choroby nerek, marskość wątroby, anemia, nowotwory i związana z nimi chemioterapia.

Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Sposobów na białe plamy na paznokciach jest tak wiele, jak przyczyn powstawania zmian. Pamiętaj, że plamka na paznokciu nie zniknie szybko. Najczęściej białe plamy pojawiają się u ich nasady i przesuwają się do góry w miarę wzrostu paznokcia. W ciągu miesiąca paznokcie rosną około 3–4 mm i w związku z tym pozbycie się plamek może zająć kilka tygodni. Jak wygląda ich leczenie? Jak odzyskać zdrowe paznokcie? Oto kilka sposobów:

 • suplementacja – to najlepsza metoda leczenia i zapobiegania, ponieważ najczęstszą przyczyną są niedobory składników pokarmowych. Decyzję o przyjmowaniu suplementów warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w sytuacjach takich jak ciąża czy współistniejące choroby. Najlepiej jest spożywać mikro- i makroelementy znajdujące się w naturalnych produktach. Źródłem cynku jest mięso, wątróbka, kraby, sery żółte, kasza gryczana, jaja, ryż, ryby, pestki dyni i nasiona słonecznika, żelaza – chude mięso wołowe i wieprzowe, wątroba, żółtka jaj, otręby czy ryby. Produkty pełnoziarniste, banany, orzechy laskowe i warzywa strączkowe są bogate w magnez, a orzechy i pestki, drób, fasola, nabiał, wątróbka, ryby i szpinak – w witaminę B.

 • stosowanie produktów do paznokci dobrej jakości, unikanie uszkodzeń w czasie pielęgnacji,

 • leczenie choroby podstawowej w schorzeniach ogólnoustrojowych. Terapię i suplementację oraz czas jej trwania trzeba skonsultować z lekarzem.

Natychmiastowego leczenia przy pomocy środka przepisanego przez lekarza wymaga grzybica paznokciDomowe sposoby mogą być tylko uzupełnieniem terapii. Ważne: grzybicę paznokci u nóg i rąk stosunkowo łatwo rozpoznać. Najczęściej przybiera ona formę mlecznych plam na górze paznokcia, które z czasem wykruszają się. Niekiedy grzybica paznokci ma kolor zielony.Zauważyłeś u siebie białe plamy na paznokciach? Zastanawiasz się, co jest ich przyczyną? Najprawdopodobniej są to niedobory mikro- i makroelementów, braki witaminy A, B, C i E, żelaza, magnezu bądź cynku. Inną przyczyną są urazy mechaniczne, zwłaszcza u dzieci i u kobiet korzystających z hybryd. Jak leczyć białe plamy? Podstawa to odpowiednia dieta, dbałość o kondycję paznokci, higiena i w razie potrzeby kontakt ze specjalistą.

  Źródła
  1. B.M. Piraccini, Choroby paznokci. Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2018.
  2. M. Grossman, R.K. Scher, Leukonychia. Review and classification, „International Journal of Dermatology” 1990, nr 8, s. 535–541.
  3. P. D'Souza i in., Idiopathic acquired leukonychia totalis of the fingernails in a child treated successfully with zinc and amino acid supplementation, „Actas Dermo-Sifiliograficas” 2015, nr 5, s. 444–446.
  Author lek. Magdalena Mroczek picture

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Najchętniej czytane

  kwasny-zapach-potu-jakie-sa-przyczny
  Zdrowie
  1 min.
  O czym świadczy kwaśny zapach potu? Prawdopodobne przyczyny
  02.06.2022
  afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
  Zdrowie
  2 min.
  Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
  24.01.2022
  jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
  Zdrowie
  2 min.
  Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
  24.01.2022
  bole-brzucha-przed-porodem-co-oznaczaja
  Zdrowie
  1 min.
  Bóle brzucha przed porodem. Kiedy należy jechać do szpitala?
  10.05.2022
  Popularne w kategorii Zdrowie
  grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
  Zdrowie
  2 min.
  Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
  31.10.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

  © 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.