Co znaczą białe plamki na paznokciach? Co jest ich przyczyną i jak się ich pozbyć?

lek. Magdalena Mroczek

19.05.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Białe plamki na płytce paznokciowej pojawiają się stosunkowo często, zwłaszcza u dzieci i kobiet w ciąży. Ich przyczyną są niedobory cynku, żelaza i witamin z grupy A, B, E i C. Białe kropki na paznokciach mogą być spowodowane również anemią i chorobami nerek lub niewłaściwą pielęgnacją płytki paznokciowej. Dlaczego nie należy lekceważyć białych plam na paznokciach u rąk?


co-oznaczaja-biale-plamki-na-paznokciach
unsplash.com

Co znaczą białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach w języku fachowym nazywane są leukonychią. Najczęściej przybierają formę nieprzezroczystego przebarwienia na płytce paznokciowej wielkości kilku milimetrów. Często pojawiają się na kilku paznokciach jednocześnie. Możesz zauważyć je też na paznokciach u nóg. Formują się w każdym wieku: zdarzają się nawet u niemowląt. Białe przebarwienia na paznokciach mają różny wygląd i wielkość. W zależności od tego wyróżniamy następujące formy:

 • ograniczoną – wykwity znajdują się tylko na części płytki paznokciowej, często na połowie paznokcia;

 • punktową – występuje najczęściej, a wykwity mają formę białych punktów. Przyczyny to najczęściej niedobory pokarmowe i urazy mechaniczne;

 • paskową – paski mogą powstać na bazie białych kropek. Mogą być to wąskie, równoległe do siebie linie (paznokcie Muehrckego). Czasami pojawiają się liczne, bardzo wąskie, pojedyncze paseczki (linie Meesa);

 • całkowitą – obejmuje całą płytkę paznokcia.

Od czego robią się białe plamki na paznokciach?

Prawdopodobnie zaobserwowałeś u siebie nieraz białe plamy pod paznokciami. Jeśli się pojawią, nie wpadaj w panikę. Przede wszystkim obserwuj ich wygląd i zastanów się, co może być ich przyczyną. Od czego na paznokciach pojawiają się białe plamki? Co jest ich przyczyną?

Niedobory składników odżywczych

Białe plamki na paznokciach często łączą się z niedoborami mikro- i makroelementów, najczęściej cynku, magnezu, żelaza i witamin z grupy A, B, C, E oraz białka. Pojawiają się też w przypadku nadmiaru i niedoboru wapnia.

Uszkodzenia płytki paznokcia

Białe plamki na paznokciach u dziecka i niemowlaka często są wynikiem uszkodzeń w czasie zabawy. Do urazów może też dojść podczas obcinania paznokci, przy nadmiernym wycinaniu skórek, przy niewłaściwej pielęgnacji wrastających paznokci, z powodu obgryzania paznokci czy zbyt częstego używania zmywaczy. Białe plamy na paznokciach są częste po hybrydzie, która wiąże się z uszkodzeniem płytki. Czasami urazy mogą być spowodowane łuszczycą paznokci lub grzybicą

Choroby ogólnoustrojowe

Przyczyną białych plamek na paznokciach są choroby nerek, marskość wątroby, anemia, nowotwory i związana z nimi chemioterapia.

Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Sposobów na białe plamy na paznokciach jest tak wiele, jak przyczyn powstawania zmian. Pamiętaj, że plamka na paznokciu nie zniknie szybko. Najczęściej białe plamy pojawiają się u ich nasady i przesuwają się do góry w miarę wzrostu paznokcia. W ciągu miesiąca paznokcie rosną około 3–4 mm i w związku z tym pozbycie się plamek może zająć kilka tygodni. Jak wygląda ich leczenie? Jak odzyskać zdrowe paznokcie? Oto kilka sposobów:

 • suplementacja – to najlepsza metoda leczenia i zapobiegania, ponieważ najczęstszą przyczyną są niedobory składników pokarmowych. Decyzję o przyjmowaniu suplementów warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w sytuacjach takich jak ciąża czy współistniejące choroby. Najlepiej jest spożywać mikro- i makroelementy znajdujące się w naturalnych produktach. Źródłem cynku jest mięso, wątróbka, kraby, sery żółte, kasza gryczana, jaja, ryż, ryby, pestki dyni i nasiona słonecznika, żelaza – chude mięso wołowe i wieprzowe, wątroba, żółtka jaj, otręby czy ryby. Produkty pełnoziarniste, banany, orzechy laskowe i warzywa strączkowe są bogate w magnez, a orzechy i pestki, drób, fasola, nabiał, wątróbka, ryby i szpinak – w witaminę B.

 • stosowanie produktów do paznokci dobrej jakości, unikanie uszkodzeń w czasie pielęgnacji,

 • leczenie choroby podstawowej w schorzeniach ogólnoustrojowych. Terapię i suplementację oraz czas jej trwania trzeba skonsultować z lekarzem.

Natychmiastowego leczenia przy pomocy środka przepisanego przez lekarza wymaga grzybica paznokciDomowe sposoby mogą być tylko uzupełnieniem terapii. Ważne: grzybicę paznokci u nóg i rąk stosunkowo łatwo rozpoznać. Najczęściej przybiera ona formę mlecznych plam na górze paznokcia, które z czasem wykruszają się. Niekiedy grzybica paznokci ma kolor zielony.Zauważyłeś u siebie białe plamy na paznokciach? Zastanawiasz się, co jest ich przyczyną? Najprawdopodobniej są to niedobory mikro- i makroelementów, braki witaminy A, B, C i E, żelaza, magnezu bądź cynku. Inną przyczyną są urazy mechaniczne, zwłaszcza u dzieci i u kobiet korzystających z hybryd. Jak leczyć białe plamy? Podstawa to odpowiednia dieta, dbałość o kondycję paznokci, higiena i w razie potrzeby kontakt ze specjalistą.

  Źródła
  1. B.M. Piraccini, Choroby paznokci. Praktyczny poradnik – diagnostyka i leczenie, Czelej, Lublin 2018.

  2. M. Grossman, R.K. Scher, Leukonychia. Review and classification, „International Journal of Dermatology” 1990, nr 8, s. 535–541.

  3. P. D'Souza i in., Idiopathic acquired leukonychia totalis of the fingernails in a child treated successfully with zinc and amino acid supplementation, „Actas Dermo-Sifiliograficas” 2015, nr 5, s. 444–446.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Telekonsultacja z lekarzem
  już w ciągu godziny!
  Umów się
  Uzyskaj odpowiedź
  dzięki konsultacji
  online
  • specjalistyczna porada
  • przedłużenie recepty
  • skierowanie na badania
  Umów się

  Najchętniej czytane

  nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
  Zdrowie
  2 min.
  Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
  24.01.2022
  kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
  Zdrowie
  1 min.
  Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
  19.05.2021
  brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
  Zdrowie
  1 min.
  Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
  03.06.2022
  ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
  Zdrowie
  1 min.
  Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
  02.06.2022
  Popularne w kategorii Zdrowie

  © 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.