account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Spuchnięte oko – przyczyny i sposoby łagodzenia obrzęku

Marta Wielgosz31.05.2022Aktualizacja: 30.09.2022

Opuchnięte oczy to stosunkowo częsty problem, który może mieć wiele przyczyn. Choć zazwyczaj nie stanowi groźnego objawu, czasami może być symptomem poważnej choroby. Nie lekceważ więc takiego obrzęku. Z czego może wynikać spuchnięte oko i jak pozbyć się tej przykrej dolegliwości?


co-stosowac-na-opuchniete-oczy
pixabay

Polecane

masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
grota-solna-co-to-jest-jakie-ma-dzialanie-i-wlasciwosci
Fitness
2 min.
Grota solna - co to jest? Jakie ma działanie i właściwości?
28.10.2021
co-stosowac-na-porost-wlosow-domowe-sposoby
Fitness
2 min.
Co stosować na porost włosów? Domowe sposoby
24.01.2022
Spis treści
  1. Opuchnięte oczy – jakie są popularne przyczyny?
  2. Opuchnięte oczy – alergia jako powód pojawienia się obrzęku
  3. Podpuchnięte oczy a choroby narządu wzroku
  4. Jakim innym schorzeniom towarzyszą opuchnięte powieki?
  5. Co na opuchnięte oczy pomoże pozbyć się obrzęku?

Opuchnięte oczy – jakie są popularne przyczyny?

Podpuchnięte oczy mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Objaw ten jest związany z nadmiernym nagromadzeniem limfy w okolicy powiek. W wielu przypadkach nie jest to symptomem groźnych schorzeń, dlatego nie musisz się tym martwić. Jeśli np. narzekasz na opuchnięte oczy rano, czemu nie towarzyszą żadne inne symptomy, prawdopodobnie wynika to po prostu z niewyspania i zmęczenia. W takiej sytuacji obrzęk powinien sam zniknąć w ciągu dnia. Jeżeli opuchnięte oczy po nocy to nawracający problem, postaraj się lepiej zadbać o odpowiednią higienę snu.

Kolejnym przykładem, który nie wymaga zmartwienia, są opuchnięte oczy od płaczu. W czasie płaczu pozbawiasz się sodu, co prowadzi do powstania obrzęku. Jeśli dodatkowo trzesz oczy, stają się też one zaczerwienione.

Dość popularną sytuacją są również opuchnięte powieki po alkoholu. Wynika to z zaburzenia gospodarki elektrolitowej i nadmiaru toksyn w organizmie. Opuchnięte powieki rano po całonocnej imprezie nie są więc niczym dziwnym i najczęściej nie wymagają wizyty u lekarza.

Nieco inaczej jest w przypadku kolejnej, typowej sytuacji, która może być przyczyną obrzęku. Jest nią nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. Opuchnięte oczy po opalaniu to często nieprzyjemna i bolesna dolegliwość, którą lepiej skonsultować z lekarzem.

Opuchnięte oczy – alergia jako powód pojawienia się obrzęku

Jeśli chodzi o opuchnięte oczy, przyczyny obrzęku to często różnego typu uczulenia. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawić się np. w wyniku użycia nowych kosmetyków lub ukąszenia przez owada. Jeśli zmagasz się z alergiami wziewnymi, często w okresie wiosenno-letnim, mogą towarzyszyć Ci też opuchnięte powieki górne i dolne. Jest to wynikiem pylenia różnych roślin. Uciążliwa alergia na pyłki objawia się również m.in. zaczerwienieniem, łzawieniem i swędzeniem oczu, a także uporczywym, wodnistym katarem.

Podobne symptomy wywołuje alergia na roztocza, której możesz doświadczyć w domu bez względu na porę roku. W obu przypadkach sposobem na poradzenie sobie z problemem podpuchniętych powiek jest przyjmowanie leków antyalergicznych.

Podpuchnięte oczy a choroby narządu wzroku

Niestety, opuchnięte oko może być czasami objawem poważniejszych chorób i schorzeń związanych z narządem wzroku. Należą do nich m.in.:

  • zapalenie brzegów powiek – towarzyszy mu czerwone, spuchnięte oko, swędzenie oraz lekkie łzawienie,

  • gradówka – inaczej przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, które wyróżnia się zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem jednej z powiek,

  • jęczmień – choroba bakteryjna, której najczęściej towarzyszy spuchnięte jedno oko, na powiece którego widoczne są guzki o różnej wielkości,

  • zapalenie spojówek o charakterze infekcyjnym – oprócz opuchniętych oczu mogą towarzyszyć mu pieczenie i łzawienie, a także bóle głowy i obniżone samopoczucie,

  • półpasiec oczny – towarzyszą mu opuchnięte oczy i powieki, przekrwienie naczyń spojówkowych oraz nadżerka lub nacieki rogówki.

Oprócz tego czerwone i opuchnięte powieki mogą wynikać z zaburzeń chorobowych obejmujących obszar oczodołu. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim zapalenie oczodołu (zwykłe lub przedprzegrodowe) oraz zakrzepicę zatoki jamistej. Wszystkie wymienione schorzenia wymagają leczenia pod okiem specjalisty. Domowe sposoby na opuchnięte oczy w takich przypadkach nie wystarczą, ponieważ kluczowe jest zwalczenie głównej choroby, a nie tylko jej uciążliwych objawów. Dlatego jeśli spuchnięte oko na dole lub na górze dokucza Ci od dłuższego czasu lub towarzyszą mu dodatkowe objawy, koniecznie udaj się do lekarza.

Jakim innym schorzeniom towarzyszą opuchnięte powieki?

Co ciekawe, obrzęknięte powieki mogą też być jednym z objawów różnego typu chorób ogólnoustrojowych. Ich przyczyną często są nieleczone problemy hormonalne. Podpuchnięte oczy to jeden z ważnych symptomów schorzeń tarczycy – zarówno jej nadczynności, jak i niedoczynności.

Oprócz tego opuchnięte oko może wskazywać m.in. na cukrzycę, stan przedrzucawkowy, niewydolność wątroby, zapalenie zatok, mononukleozę, choroby nerek czy problemy ze strony układu krążenia. Dlatego też gdy podpuchnięte oczy i powieki wzbudzają Twój niepokój, zawsze skontaktuj się z lekarzem, który rozwieje Twoje ewentualne obawy lub skieruje Cię na stosowne badania.

Co na opuchnięte oczy pomoże pozbyć się obrzęku?

Jeśli dokucza Ci obrzęk powiek, możesz wykorzystać domowe sposoby na opuchnięte oczy. Pomogą one zwłaszcza wtedy, gdy taki stan nie jest spowodowany żadną chorobą, a np. wynika z nieprzespanej nocy lub płaczu.

Sprawdzony sposób na opuchnięte oczy to m.in. zastosowanie ziół. Możesz wykorzystać, np. kojące właściwości rumianku. Przygotuj gorący napar na bazie rośliny, ostudź go, a gdy będzie letni, zamocz w nim wacik kosmetyczny i nałóż na powieki. Pozostaw go na nich przez 15–20 minut. Zamiast rumianku świetnie sprawdzi się też nagietek oraz czarna lub zielona herbata.

Łagodzące okłady na opuchliznę możesz też wykonać z ogórka. Wystarczy, że pokroisz warzywo w plasterki i przyłożysz je do obrzękniętych miejsc na 10–15 minut. Najlepiej, aby ogórek był schłodzony, ponieważ przyniesie to dodatkową ulgę.

Ciekawy sposób na opuchnięte powieki to również zastosowanie schłodzonych łyżek. Przy tej metodzie przykładaj sztućce do obrzękniętych obszarów, zmieniając je, gdy tylko się rozgrzeją. Oprócz tego możesz zastosować sprawdzony żel ze świetlikiem, masaż kostkami lodu lub nałożyć na powieki ubite na sztywno białko jajka.

Źródła
  1. R.S. Porter i inni (red.), The Merck Manual. Objawy kliniczne. Praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, Edra Urban & Partner, Wrocław 2015.
  2. E. Bogacka, J. Salomon, M. Tupikowska, Zmiany skórne wokół oczu – kiedy podejrzewać alergię? Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, „Alergia Astma Immunologia” 2014, nr 19 (2).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
co-daje-stawianie-baniek-jak-i-gdzie-nalezy-to-robic
Fitness
1 min.
Co daje stawianie baniek? Jak i gdzie należy to robić?
27.07.2021
kapiel-kwasoweglowa-sucha-morka-jakie-ma-dzialanie
Fitness
2 min.
Kąpiel kwasowęglowa - sucha, mokra. Jakie ma działanie?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
opuchniety-staw-palca-u-reki-jakie-sa-przyczyny
Zdrowie
1 min.
Opuchnięty staw palca u ręki - jakie są przyczyny?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.