Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Domowe ćwiczenia na brzuch, plecy i ramiona – prosty sposób na poprawę sylwetki i zdrowia

Agata Oleszkiewicz

14.05.2021

Aktualizacja: 12.10.2022

Jeśli pragniesz poprawić wygląd swojej sylwetki, przestać walczyć z zadyszką podczas wychodzenia po schodach czy odstawić leki przeciwbólowe na kręgosłup, wykonuj proste ćwiczenia domowe na plecy, brzuch i ramiona. Treningi nie wymagają specjalnego sprzętu, a efekty widać już po kilku sesjach.


Dużym zainteresowaniem cieszą się domowe ćwiczenia na odchudzanie typu cardio, ale uwaga, nie zawsze można z nich bezpiecznie korzystać. Pamiętaj, że charakter treningu musi być dostosowany do twojej kondycji i stanu zdrowia, dlatego, zanim zaczniesz biegać i skakać, wzmocnij ciało partiami.

cwiczenia-domowe-na-brzuch-na-plecy-na-biceps
unsplash.com

Polecane

jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
Fitness
1 min.
Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
30.07.2021
interwaly-co-to-jest-jakie-sa-zasady-i-efekty
Fitness
2 min.
Interwały - co to jest? Jakie są zasady i efekty?
30.07.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
trening-nog-cwiczenia-wzmacniajace-i-rozciagajace
Fitness
2 min.
Trening nóg - co trzeba o nim wiedzieć? Jak wykonywać?
28.10.2021
Spis treści
 1. Domowe ćwiczenia na ramiona
 2. Domowe ćwiczenia na plecy
 3. Ćwiczenia domowe na brzuch

Domowe ćwiczenia na ramiona

Ćwiczenia domowe na ręce można wykonywać z obciążeniem lub też bez akcesoriów, wykorzystując ciężar własnego ciała. Dla poprawy wyglądu i sprawności ramion dobrym wyborem będą treningi na biceps i triceps, czyli mięśnie odpowiedzialne za zgięcie, wyprost i rotację przedramienia. Wzmocnienie tej partii ciała dobrze jest rozpocząć od wyciskania ciężaru chwytem młotkowym, wykonywanego w pozycji stojącej oburącz i naprzemiennie od niemal całkowitego wyprostu łokcia aż do pełnego zgięcia. Do prostszych, ale skutecznych ćwiczeń należą też zgięcia i wyprosty przedramienia z ciężarem, trzymanym w kończynie górnej, podniesionej nad głowę. Ćwiczenia w warunkach domowych nierzadko wymagają kreatywności, zwłaszcza kiedy brakuje sprzętu sportowego. Jeśli nie dysponujesz hantlami i innymi akcesoriami, w treningu na ręce wykorzystaj przedmioty codziennego użytku, np. butelki z wodą albo meble.Ćwiczeniem angażującym nie tylko ramiona, ale też klatkę piersiową i brzuch, są pompki wykonywane w różnych wariacjach – od klasycznych i pilatesowych, przez wojskowe, aż do pompek w podporze tyłem, przy ścianie i z podestu. Pamiętaj tylko, że praca tego typu wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji wyjściowej, zwłaszcza ustawienia ramion blisko tułowia, tak aby podczas ugięcia nie rozchodziły się na boki. Ćwiczenia domowe na barki nie mogą pominąć też deski w różnych odsłonach – od statycznego napięcia ramion na prostych lub zgiętych w łokciach kończynach, przez urozmaicenie dynamiczną pracą nóg i bioder w podporze, aż po ćwiczenia w parach, polegające na obciążaniu grzbietu partnera bądź podtrzymywaniu nóg. Domowy trening na klatkę można też wzbogacić o zwisy między dwoma krzesłami ustawionymi do siebie oparciem, z uginaniem ramion lub podnoszeniem kolan do klatki piersiowej.

Domowe ćwiczenia na plecy

Ćwiczenia domowe na mięśnie grzbietu pozwalają zbudować sylwetkę na kształt litery „V”, ale ponadto wzmacniają górny gorset, z którym bezpośrednio związane są praca rąk, siła i wygląd ramion. Co więcej, ćwiczenia poprawiają stabilizację i motorykę kręgosłupa. Trening w warunkach domowych na plecy uwzględnia przede wszystkim podciąganie na drążku, które możesz wykonywać alternatywnie na brzegu stołu, chwytając rękoma blat od spodu, a piętami opierając nogi o podłogę. Dobre są też ćwiczenia w niskich pozycjach, np. superman, czyli maksymalne unoszenie złączonych i wyprostowanych nóg oraz ramion z jednoczesnym odrywaniem klatki piersiowej w leżeniu przodem. W zestawie ćwiczeń nie może zabraknąć również:

 • wiosłowania hantlem w opadzie tułowia, czyli przyciągania ręką ciężaru do ciała w podporze kolana i ręki jednej strony ciała o ławkę;

 • deski bokiem z unoszeniem i opuszczaniem tułowia;

 • pionowych i poziomych nożyc w leżeniu przodem, z rękoma splecionymi na karku lub w pozycji skrzydełek.

Zabierając się do treningu, pamiętaj, że zarówno przed sesją siłową, jak i po niej dobrze jest wykonać stretching, czyli ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia domowe na plecy możesz rozpocząć 3–4 seriami po 10 powtórzeń co 2 dni, jednak jeśli poczujesz dyskomfort lub opadniesz z sił, zmniejsz liczbę powtórzeń i częstotliwość, aby nie nabawić się kontuzji i nie zniechęcić się do treningów.

Ćwiczenia domowe na brzuch

Jeśli zastanawiasz się, jakie domowe ćwiczenia na brzuch będą najlepsze na boczki, oponkę i wałeczki, to znak, że potrzebujesz nie tylko treningu miejscowego, ale też ogólnokondycyjnego, który pobudzi metabolizm i zaangażuje więcej mięśni do pracy. Ponadto ćwiczenia na klatkę, ramiona i plecy, które do tej pory zostały ci zaprezentowane, wymagają współpracy mięśni brzucha w różnym stopniu. Aby jednak zafundować im większy wycisk, możesz wprowadzić np.:

 • mountains climbers, które polegają na intensywnym podciąganiu kolan do klatki piersiowej w wysokim podporze przodem;

 • brzuszki różnego rodzaju – od klasycznych, poprzez skośne z wysokim uniesieniem nóg;

 • skłony i skrętoskłony.

W związku z tym, że mięśnie brzucha są mięśniami posturalnymi, mimowolnie biorą udział w trakcie każdego ruchu ciałem. Jednak jeśli planujesz zrzucenie zbędnych kilogramów, aktywność siłową dobrze jest zmieniać z pracą o innym charakterze, ale stopniując intensywność. Domowe ćwiczenia na schudnięcie warto urozmaicić wiosłowaniem na orbitreku i jazdą na rowerze, co pozwoli rozruszać i jednocześnie odciążyć przeciążone nadwagą stawy, oraz stepowaniem na podeście z elementami aerobiku. Kiedy nabierzesz formy i ogólnie się wzmocnisz, możesz zacząć uprawiać jogging w parku.

Źródła
 1. M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Galaktyka, Łódź 2016.
 2. H. Griffey, Mocne plecy. Proste ćwiczenia w służbie siedzenia, Buchmann, Warszawa 2018.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
Fitness
1 min.
Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki
17.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.