Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 2 min.

Ćwiczenia na boczki – skuteczny trening z gumą i hantlami

Urszula Mirek

04.11.2021

Aktualizacja: 28.09.2022

Nieestetycznie zwisający tłuszczyk, pojawiający się nad spodniami bądź spódnicą, może skutecznie zepsuć każdą, nawet najpiękniejszą, stylizację. Z tym problemem boryka się wiele kobiet i mężczyzn, dlatego warto wiedzieć, jakie ćwiczenia na boczki dają najlepsze rezultaty.


cwiczenia-na-boczki-jakie-sa-najlepsze-z-guma-z-hantlami
pixabay.com

Polecane

jak-wyszczuplic-lydki-jakie-sa-skuteczne-sposoby
Fitness
1 min.
Jak wyszczuplić łydki? Jakie są skuteczne sposoby?
29.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
Spis treści
 1. Jak można spalić tkankę tłuszczową z brzucha?
 2. Nożyce i skakanka – najpopularniejsze ćwiczenia na boczki
 3. Jak można szybko wyszczuplić sylwetkę?
 4. Ćwiczenia z gumą na boczki
 5. Ćwiczenia na pozbycie się boczków z hantlami
 6. Ćwiczenia na boczki – efekty

Jak można spalić tkankę tłuszczową z brzucha?

Zadbane i zdrowe ciało pozwoli Ci poczuć się perfekcyjnie we własnej skórze. Niestety nie każdy został obdarzony przez naturę smukłą sylwetką. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest z góry przegrana. Regularne ćwiczenia na boczki pozwolą uporać się ze zwisającą skórą. Warto pamiętać, że sama dieta to nie wszystko. Oczywiście spożywanie przetworzonej żywności z dużą zawartością cukru sprawi, że nawet najcięższy trening nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dlatego warto połączyć ćwiczenia z gumą na boczki ze zbilansowanym i zdrowym menu.

Pierwszym krokiem do wymarzonej sylwetki jest systematyczne powtarzanie treningu. Nie trzeba w tym celu wydawać dużej ilości pieniędzy na osobistego trenera, chociaż na pewno jest to bardziej motywujące. Wystarczy, że dowiesz się, jakie zadanie należy powtarzać (i w jaki sposób), by samodzielnie ułożyć wydajny plan treningowy. Każda sekwencja powinna być powtarzana przynajmniej raz dziennie przez określony czas. Profesjonalny trening na boczki wzmacnia mięśnie brzucha oraz bioder.

Nożyce i skakanka – najpopularniejsze ćwiczenia na boczki

Modelowanie sylwetki w talii rozpocznij od popularnego ćwiczenia często wykonywanego na lekcjach wychowania fizycznego. Są to nożyce pionowe i poziome. Te proste ćwiczenia na boczki pozwolą pozbyć się nieestetycznych fałdek z okolicy brzucha. Nożyce wykonuje się w pozycji leżącej, dlatego przed rozpoczęciem treningu przygotuj specjalną matę do ćwiczeń lub ciepły koc. W trakcie leżenia mięśnie brzucha muszą być mocno napięte, a nogi lekko uniesione. W przypadku nożyc pionowych poruszamy nogami naprzemiennie w górę i w dół, a przy poziomych: w prawo i lewo. Równie skutecznym ćwiczeniem jest skakanie na skakance.

Jak można szybko wyszczuplić sylwetkę?

Kolejnym ćwiczeniem wpływającym na ogólną poprawę sylwetki są pajacyki. Kluczowe jest, aby wykonywać je w równym tempie przez przynajmniej 30 sekund. Można zastosować trening interwałowy (tabata). Podczas jednej sesji wykonuje się intensywne ćwiczenia w rundach, które przeplatane są lżejszymi zadaniami. W ten sposób warto wprowadzić do codziennego planu treningowego popularną deskę płaską i deskę boczną. Te ćwiczenia na boczki w domu należą do najbardziej skutecznych. Wpływają na całe ciało, modelują je i polepszają kondycję.

By nie stracić zapału, urozmaicaj ćwiczenia. Deska bokiem z opuszczaniem bioder lub płaski plank ze skręcaniem boków do podłogi wysmuklą talię dzięki pracy ze skośnymi mięśniami brzucha. Kolejna skuteczna metoda zlikwidowanie tłuszczyku to regularne ćwiczenie zwane russian twist. Aby je wykonać, usiądź na podłodze, złącz nogi i ugnij je w kolanach (równolegle do podłoża). Brzuch musi być bardzo mocno napięty. Następnie skręcaj całą talię w prawo i w lewo tak, by dotknąć podłogi. Tabata to ćwiczenie, które sprawi, że poczujesz się lepiej we własnej skórze. Jeśli posiadasz karnet na siłownię, skorzystaj z najbardziej podstawowych urządzeń, jakie tam są. Bieganie na bieżni szybko wysmukli całą sylwetkę, nada jej naprawdę dobry wygląd.

Ćwiczenia z gumą na boczki

Kolejny sposób na skuteczny trening na boczki to ćwiczenia z gumą. W ten sposób można wysmuklić całe ciało, nie tylko okolice brzucha. Taśma oporowa to niezwykle uniwersalny przyrząd pozwalający na trening wielu partii ciała. Narzędzie urozmaica codzienny trening i bardzo skutecznie modeluje najbardziej newralgiczne miejsca.

Bardzo prostym ćwiczeniem są skręty w siadzie. Aby poprawnie wykonać trening, usiądź na podłodze ze zgiętymi nogami, a taśmę umieść pod podeszwami. Dolna część korpusu jest usztywniona, ruszają się tylko ręce trzymające linę oraz brzuch, który wykonuje skręty na prawą i lewą stronę. Intensywność treningu zależy między innymi od tego, jakim rodzajem taśmy dysponujesz. Niektóre są bardziej podatne na rozciąganie, inne mniej. Na początku kup taśmę bardziej rozciągliwą. W trakcie ćwiczeń, gdy ciało przyzwyczaja się do wysiłku, można zmienić przyrząd, by podnieść efektywność. Po każdej serii wykonaj dokładne rolowanie, które pozwoli rozluźnić mięśnie.

Ćwiczenia na pozbycie się boczków z hantlami

Jeśli chcesz szybko zrzucić zbędne kilogramy, skorzystaj z intensywnego treningu z hantlami. Są to idealne ćwiczenia na zgubienie boczków. Na początku lepiej wybrać mniejsze obciążenie, by później stopniowo je zwiększać. Wykonując zadania, zadbaj o odpowiednią postawę. Miednica musi być podwinięta, a mięśnie brzucha napięte (w przeciwnym razie żadne ćwiczenia nie przyniosą wymarzonego efektu). Do najbardziej podstawowych ćwiczeń należą wykroki bądź skręty tułowia w pozycji siedzącej z minimalnie podniesionymi nogami.

Hantle pozwalają na urozmaicenie nawet podstawowych ćwiczeń. Przysiady z obciążeniem dają znacznie lepsze rezultaty niż ich tradycyjny odpowiednik. To właśnie dzięki nim ćwiczenia na pozbycie się boczków można wykonać, nie nudząc się powtarzalnością. Oczywiście w przypadku dodatkowych przyrządów warto zachować wszelkie środki ostrożności. Jeśli wykonujesz ćwiczenia na stojąco, ubierz stabilne buty, by się nie poślizgnąć.

Zarówno hantle, jak i taśma nie zajmują dużo miejsca, dlatego możesz wziąć przyrządy do parku, by wykonać trening na łonie natury. Sumiennie wykonywane ćwiczenia z hantlami są bardzo skuteczne. Poprawiają kondycję i wysmuklają całe ciało. Dodatkowo regularnie wykonywany trening ABS korzystnie wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a także na pracę układu sercowo-naczyniowego.

Ćwiczenia na boczki – efekty

Kiedy zauważymy pierwsze efekty treningu? To oczywiście zależy od ogólnych predyspozycji danego organizmu. Niektóre osoby chudną szybciej, ponieważ mają bardzo dobrą przemianę materii. Jeśli wydaje nam się, że spalanie boczków w naszym przypadku nie przynosi efektów, warto zastanowić się, jak wykonujemy poszczególne ćwiczenia. Przez cały trening musimy mieć napięty brzuch. Mocne centrum to podstawa powodzenia całego planu treningowego. Kolejny element, który został już wspomniany, to regularność. Czasem ciężko się zmotywować, jednak tylko wtedy, gdy będziemy powtarzać ćwiczenia, dostrzeżemy pierwsze rezultaty.

Źródła
 1. F. Delavier, Modelowanie sylwetki. Atlas ćwiczeń dla kobiet, PZWL, Warszawa 2009.
 2. R. Canovas, Anatomia. Ćwiczenia mięśni ciała, SBM, Warszawa 2016.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
maseczka-z-sody-oczyszczonej-na-wagry-na-tradzik
Fitness
1 min.
Maseczka z sody oczyszczonej - na wągry, na trądzik
28.10.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
olej-rycynowy-na-zmarszczki-jak-dziala
Fitness
1 min.
Olej rycynowy na zmarszczki - jak działa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Fitness
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.