account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessĆwiczenia 1 min.

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących – przykładowy trening w domu, korzyści zdrowotne

Agata Oleszkiewicz14.05.2021Aktualizacja: 12.10.2022

Jeśli jesteś na początku swojej drogi w walce o zgrabną figurę lub decydujesz się na aktywność fizyczną w trosce o kręgosłup i stawy, wybierz ćwiczenia na mięśnie brzucha dla początkujących. Pozwolą one nie tylko wzmocnić gorset mięśni posturalnych, ale też przyniosą wiele innych korzyści zdrowotnych.


Szukając sposobu na boczki, wałeczki czy oponkę, najlepiej jeśli trening brzucha dla początkujących uzupełnisz innego rodzaju aktywnością, np. cardio, ale także zbilansowaną dietą. Pamiętaj również, że tylko regularna praca i odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń przyniosą wymierne efekty.

cwiczenia-na-brzuch-dla-poczatkujacych
unsplash.com

Polecane

orbitrek-jakie-sa-efekty-cwiczen-brzuch-posladki
Fitness
1 min.
Orbitrek - jakie są efekty ćwiczeń? Brzuch, pośladki
30.07.2021
twerkowanie-co-to-jest-jak-sie-go-nauczyc
Fitness
1 min.
Twerkowanie - co to jest? Jak się go nauczyć?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cardio-ile-powinien-trwac-trening-jakie-sa-rodzaje
Fitness
1 min.
Cardio - ile powinien trwać trening? Jakie są rodzaje?
30.07.2021
Spis treści
  1. Ćwiczenia dla początkujących na brzuch
  2. Ćwiczenia na brzuch w domu dla początkujących – przykładowy zestaw
  3. Ćwiczenia na brzuch na drążku dla początkujących

Ćwiczenia dla początkujących na brzuch

Brzuch i biodra uznawane są za najbardziej problematyczne okolice w procesie odchudzania i modelowania sylwetki. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie tylko przysparza kompleksów, ale też stanowi zagrożenie dla zdrowia. Nadwaga i otyłość sprzyjają cukrzycy typu 2, nadciśnieniu czy zmianom miażdżycowym. Podjęcie decyzji o poprawie figury nie tylko korzystnie wpłynie na twój wygląd zewnętrzny i witalność, ale także poprawi samopoczucie i podniesie pewność siebie. Aby zrzucić zbędne kilogramy, nie są konieczne kosztowne stroje sportowe czy karnet na siłownię. Na początek wystarczą proste ćwiczenia domowe w bawełnianych dresach, a regularnie wykonywany, odpowiedni zestaw przyniesie wymierne efekty.Trening na brzuch dla początkujących pozwoli nie tylko wzmocnić gorset mięśni posturalnych, ale również dzięki niemu zrozumiesz, jak duży jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Ruch rozwija mięśnie, podnosi sprawność, koordynację i wydolność organizmu. Wzmacnia kości i stawy. Redukuje poziom cholesterolu typu HDL. Wpływa na układ krążeniowo-oddechowy, zmniejszając ryzyko pojawienia się wielu chorób przewlekłych na tym tle. Ponadto zmniejsza podatność na złamania, skręcenia i inne kontuzje. Stanowi również niezbędny element w leczeniu i profilaktyce zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego. Ćwiczenia fizyczne ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu, łagodzą stany depresyjne i stres, a także niektóre rodzaje bólów głowy.Jeśli zależy ci na redukcji masy ciała, pamiętaj, że proces chudnięcia wymaga czasu i pełnego zaangażowania. Zbyt szybki spadek kilogramów również bywa niebezpieczny dla zdrowia. Dlatego ćwiczenia na brzuch dla początkujących to optymalne rozwiązanie twoich problemów. To również dobry wybór, jeśli pragniesz odzyskać formę po porodzie.

Ćwiczenia na brzuch w domu dla początkujących – przykładowy zestaw

Ćwiczenia na płaski brzuch dla początkujących powinny angażować do pracy cały gorset mięśniowy brzucha, czyli przednią i boczną ścianę. Ich uprawianie nie wymaga dużej przestrzeni ani profesjonalnych akcesoriów. Za przybory mogą służyć przedmioty codziennego użytku, takie jak butelki z wodą, a rolę maty może przejąć dywan. Pamiętaj, że trening brzucha należy poprzedzić rozgrzewką, której celem jest przygotowanie organizmu do zwiększonej aktywności za 5–8 minut. W trakcie ćwiczenia na brzuch dla początkujących mężczyzn i kobiet nie może zabraknąć m.in.:

  • klasycznych brzuszków, czyli skłonów tułowia w przód z odrywaniem łopatki od maty, wykonywanych podczas leżenia na plecach;

  • pionowych nożyc, które polegają na naprzemiennym unoszeniu i opuszczaniu prostych nóg kilka centymetrów nad podłogę;

  • unoszeniu nóg bokiem do wysokości linii biodra;

  • deski na prostych lub zgiętych w łokciach ramionach, czyli utrzymaniu pozycji wyjściowej do pompki klasycznej lub pilatesowej;

  • mountains climberas, które polegają na dynamicznym, naprzemiennym podciąganiu kolan do klatki piersiowej w pozycji deski.

Ćwiczenia na brzuch dla początkujących dobrze jest wykonywać w domu 3 razy w tygodniu po 20 powtórzeń w 3 seriach. Każdy z zaproponowanych ruchów możesz dowolnie modyfikować, aby zwiększyć poziom trudności, ale dopiero kiedy opanujesz technikę ich wykonywania.

Ćwiczenia na brzuch na drążku dla początkujących

W związku z tym, że mięśnie brzucha są mięśniami posturalnymi, mimowolnie biorą czynny udział w trakcie każdego ruchu ciałem. Dlatego, aby dostarczyć im innego charakteru pracy, można wprowadzić jogging po parku, wiosłowanie na orbitreku czy wyciskanie steppera. A jakie ćwiczenia na brzuch możesz wykonywać w domu bez dużych urządzeń stacjonarnych? Na przykład klasyczne lub pilatesowe pompki. Pamiętaj tylko o odpowiedniej pozycji wyjściowej, czyli wysokiej desce – ramiona miej na szerokość barków, nogi złączone, pośladki napięte, wzrok skierowany w podłogę. Wykonując ugięcie ramion, łokcie trzymaj blisko żeber! Dla utrudnienia pompki możesz wykonywać z pufy czy ławy. Mięśnie brzucha aktywnie pracują także podczas przysiadów różnego rodzaju. Równie rozwijające jest podciąganie na drążku. Jeśli nie masz wystarczająco siły w ramionach, spróbuj podciągania złączonych kolan w zwisie, a także podciągania wyprostowanych nóg. Bez drążka również możesz osiągnąć podobny efekt. Urządzenie z powodzeniem zastąpisz krawędzią stołu. Wówczas podciągaj się do blatu – trzymaj go za krawędź, a nogi opieraj piętami o podłogę.

Źródła
  1. K. Brungardt, ABS, czyli mięśnie brzucha, Wydawnictwo Aha, Łódź 2008.
Author Agata Oleszkiewicz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
chodzenie-po-schodach-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Chodzenie po schodach - jakie daje efekty?
29.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.