Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Dlaczego powstaje drugi podbródek i jak go zlikwidować?

Olga Rymarska

29.10.2021

Aktualizacja: 04.10.2022

Drugi podbródek to problem estetyczny wielu kobiet i mężczyzn, który może mieć wiele przyczyn. Które ćwiczenia pomogą w jego zlikwidowaniu?


cwiczenia-na-drugi-podbrodek-jak-sie-go-pozbyc
pexels.com

Polecane

jakie-cwiczenia-sa-skuteczne-na-nietrzymanie-moczu
Fitness
1 min.
Jakie ćwiczenia są skuteczne na nietrzymanie moczu?
28.10.2021
cwiczenia-na-miesnie-nog-jak-je-wzmocnic
Fitness
1 min.
Ćwiczenia na mięśnie nóg - jak je wzmocnić?
29.10.2021
bieganie-na-biezni-jak-zaczac-jakie-sa-efekty
Fitness
2 min.
Bieganie na bieżni - jak zacząć? Jakie są efekty?
28.10.2021
marszobieg-co-to-jest-jakie-daje-efekty
Fitness
2 min.
Marszobieg - co to jest? Jakie daje efekty?
29.10.2021
Spis treści
 1. Drugi podbródek – dlaczego powstaje?
 2. Jak zlikwidować drugi podbródek?
 3. Ćwiczenia na pozbycie się drugiego podbródka
 4. Ćwiczenia na drugi podbródek – jak często je robić?

Drugi podbródek – dlaczego powstaje?

Przyczyn powstania drugiego podbródka jest wiele. Na jego kształtowanie się ma wpływ m.in. nieprawidłowa postawa ciała, czyli garbienie się. Pochylenie barków najczęściej idzie w parze z nadmiernym wysunięciem głowy do przodu. Efekt? Pod brodą tworzą się fałdy, mięśnie w obrębie żuchwy i brody wiotczeją, a skóra w tej okolicy zaczyna obwisać. Okazuje się, że drugi podbródek z tego samego powodu dotyczy również młodych osób, które w nadmiarze korzystają ze smartfonów i tabletów.

Inną determinantą kształtowania się drugiego podbródka są czynniki genetyczne. Jeśli w linii pokoleniowej kobiety lub mężczyźni zwykle mieli ten uporczywy problem estetyczny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uwidoczni się on w kolejnych pokoleniach. Kwestie genetyczne wiążą się w tym przypadku m.in. z otyłością, która też jest dziedziczna. Z tego powodu osoby z nadwagą często mają drugi podbródek. Również szybka utrata kilogramów nie pozostaje bez znaczenia.

Wiotczenie skóry to naturalny proces, rozpoczynający się już około 30. roku życia. Wówczas w organizmie zaczyna zmniejszać się ilość kolagenu i elastyny, które odpowiadają za nawodnienie i jędrność skóry. Okolice szyi mają tych substancji znacznie mniej niż inne partie, np. twarz, i to niezależnie od wieku. Wraz z upływem lat różnica między stopniem uwodnienia twarzy i szyi staje się widoczna, choć wpływ na to ma również niekompletna pielęgnacja, która powinna obejmować obydwie części ciała.

Na tworzenie się drugiego podbródka wpływa ograniczona aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, a także spanie na zbyt wysokiej poduszce. Na szczęście można go zmniejszyć lub zlikwidować ćwiczeniami, masażem lub odpowiednią pielęgnacją skóry. Najlepiej połączyć wszystkie czynności, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty. Warto też dowiedzieć się, jak nawilżyć skórę, żeby dodatkowo wpłynąć na jej jędrność.

Jak zlikwidować drugi podbródek?

Aby zlikwidować drugi podbródek, warto wykonywać regularny masaż szyi. W tym celu nanieś na rękę niewielką ilość olejku, balsamu lub kremu, a następnie wykonuj dość szybkie podszczypywania okolicy pod brodą. Następnie przejdź do kolistych ruchów opuszkami palców od wewnętrznej do zewnętrznej strony linii żuchwy. Później połóż płasko swoją dłoń na szyi i przesuwaj powoli rękę od dołu do góry – po lewym boku, przedniej stronie szyi i na końcu po prawym boku. Masaż tej okolicy warto połączyć z masażem twarzy.

Pomocą w pozbyciu się drugiego podbródka są również ćwiczenia, których przykłady znajdziesz w dalszej części artykułu. Przed nimi postaraj się wykonać masaż, który przygotuje i rozgrzeje Twoją skórę, a tym samym sprawi, że ćwiczenia przyniosą lepsze efekty. Pamiętaj jednak, że jeśli borykasz się z bardzo widocznym drugim podbródkiem, działanie ćwiczeń i masażu może nie przynieść spektakularnych efektów. Mimo wszystko regularność, zaangażowanie i kompleksowe działanie na pewno zmniejszą ten uporczywy defekt estetyczny.

Ćwiczenia na pozbycie się drugiego podbródka

Ćwiczenia na drugi podbródek są proste do wykonania i nie mają nic wspólnego z ciężkimi treningami. Oprócz tego pozwalają się zrelaksować oraz rozluźnić spięte mięśnie twarzy i szyi. W ich trakcie pamiętaj o dokładności i nie spiesz się. Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia, które możesz wykonać w domu lub nawet w pracy podczas przerwy kawowej:

 1. Skrzyżuj dłonie na obojczykach. Odchyl głowę do tyłu, a usta ułóż w dzióbek. W takiej pozycji zostań przez mniej więcej 2 sekundy, a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10 razy.

 2. Grzbietem dłoni oklepuj drugi podbródek przez 30 sekund. Możesz wdrożyć to podczas codziennej pielęgnacji.

 3. Złącz przed twarzą dłonie tak, aby kciuki znalazły się pod podbródkiem i lekko go naciskały. Następnie opuszczaj i podnoś żuchwę. Powtórz ten ruch 10 razy.

 4. Przy rozluźnionych mięśniach twarzy opuszczaj dolną wargę wraz z żuchwą tak, aby uwidocznić dolne zęby.

 5. Powtarzaj na głos litery: a, e, i, o, u. Przy ich wypowiadaniu szeroko otwieraj usta.

 6. Ułóż usta jak do pocałunku, a następnie szeroko się uśmiechnij.

 7. Wysuń język do dołu tak nisko, jak tylko potrafisz.

Ćwiczenia na drugi podbródek – jak często je robić?

Jeśli zależy Ci na szybszych efektach, na ćwiczenia na drugi podbródek poświęć kilka minut dziennie. Wbrew pozorom nie jest to problematyczne. Wystarczy, że przy okazji codziennej pielęgnacji twarzy i szyi wykonasz masaż tych okolic, a następnie kilka zaproponowanych wcześniej ćwiczeń. Pora jest dowolna – możesz zrobić to rano lub wieczorem, a nawet 2 razy dziennie. Szczególnie na początku ważna jest regularność. Gdy zaczniesz zauważać pierwsze efekty, zmniejsz częstotliwość ćwiczeń, ale nie rezygnuj z nich całkowicie. Zarówno o nich, jak i o masażu pomyśl jak o przyjemności, a nie wyłącznie o walce z drugim podbródkiem. Niech stanie się to Twoim rytuałem i chwilą tylko dla Ciebie, która pozwoli Ci się zrelaksować i poczuć lepiej.

Źródła
 1. L. Resich-Kozieł, K. Niemyska, Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, „Kosmetologia Estetyczna” 2020, nr 9(1), s. 17–22.
 2. L. Magiera, Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej, Wydawnictwo Bio-Styl, 2005, s. 18–30.
Author Olga Rymarska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jak-przestac-sie-garbic-jakie-sa-sposoby
Fitness
1 min.
Jak przestać się garbić – najlepsze sposoby na poprawę sylwetki
17.05.2021
Popularne w kategorii Fitness
ile-kalorii-mozna-spalic-dzieki-plywaniu
Fitness
1 min.
Ile kalorii spala pływanie?
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.