account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Cykl miesiączkowy - długość, zaburzenia i objawy

Emilia Kruszewskalek. Wiktor Trela24.01.2022Aktualizacja: 29.09.2022

Cykl miesiączkowy jest indywidualny dla każdej kobiety. Chociaż za idealną długość przyjmuje się 28 dni, może trwać od 21 do nawet 35 dni. Objawem czego są obfite miesiączki? Czy skąpy okres jest powodem do niepokoju? Czym jest PMS?


cykl-miesiaczkowy-ile-trwa-jakie-sa-fazy
pexels.com

Polecane

poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
Spis treści
  1. Czym jest cykl miesiączkowy?
  2. Kalendarz miesiączkowy
  3. Dolegliwości bólowe przed i podczas miesiączki
  4. Obfity a skąpy okres

Czym jest cykl miesiączkowy?

Cyklem miesiączkowym nazywamy zmiany w organizmie kobiety, zachodzące regularnie co miesiąc. Ich skutkiem jest krwawienie z dróg rodnych, a cykl jest fizjologiczną częścią działania układu hormonalnego. Cykl miesiączkowy tworzą cztery fazy.

  • Menstruacja - czas krwawienia miesiączkowego. To, ile trwa okres, zależy od długości cyklu, który wynosi od 21 do 35 dni i jest indywidualny dla każdej kobiety. Minimalny czas krwawienia to 4 dni, maksymalny nawet tydzień. W trakcie menstruacji dochodzi do spadku stężenia i aktywności hormonów. Wskazuje się również na występowanie dolegliwości bólowych w dolnej części brzucha i uderzeń gorąca.

  • Faza folikularna - czas rozwoju pęcheczyka Graffa, pod wpływem zwiększonej ilości i aktywności hormonów - estrogenów. Minimalny czas fazy folikularnej trwa 9 dni. W tym czasie obserwuje się obfite upławy w postaci lepkiego i gęstego śluzu.

  • Owulacja - to moment pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej, która po trafieniu do jajowodu jest gotowa do zapłodnienia. Jeśli do tego nie dojdzie, komórka obumiera. Czas fazy owulacji wynosi jedynie jeden dzień.

  • Faza lutealna - czas rozrostu błony śluzowej macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zarodka. Brak zapłodnienia w okolicy 28. dnia cyklu powoduje złuszczanie się niepotrzebnej błony, czyli rozpoczęcie menstruacji.
    Cykl miesiączkowy może być podzielony również ze względu na płodność. Szczytowy okres z największą szansą na zapłodnienie trwa od 6 do 9 dni.

Kalendarz miesiączkowy

Kalendarz miesiączkowy to sposób na śledzenie cyklu miesiączkowego. Pozwala na obliczenie daty kolejnego okresu i czasu owulacji. Kalendarz miesiączkowy może być prowadzony manualnie lub w formie dostępnych aplikacji. Regularnie uaktualniany pozwala na kontrolę cyklu miesiączkowego, obliczenie dni płodnych i ewentualne planowanie ciąży, a także obserwację organizmu i comiesięcznych objawów. Podstawą działania kalendarza miesiączkowego jest ustalenie długości cyklu. Najczęściej trwa on 28 dni, jednak jest różny w zależności od kobiety. Najkrótszy wynosi 21 dni, najdłuższy 35. W wielu przypadkach jest zmienny, a różnica wynosi do 3 dni.

Dolegliwości bólowe przed i podczas miesiączki

Dolegliwości bólowe odczuwalne przed miesiączką nazywane są potocznie PMS - zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Przyjmują one postać objawów fizycznych i natury psychicznej zwiastując zbliżającą się miesiączkę. Dolegliwości rozpoczynają się pod koniec fazy lutealnej cyklu. Wiele z nich przypomina te występujące podczas miesiączki.Jak najczęściej objawia się bolesna miesiączka? Kobiety wskazują na ból brzucha promieniujący do odcinka lędźwiowego, uczucie „pulsowania” jajników, bolesność i nabrzmienie piersi, wzdęcia, biegunki, zaparcia, lekką opuchliznę. Najczęściej występujące objawy natury psychicznej to m.in.: rozdrażnienie, poddenerwowanie, płaczliwość, skłonność do agresji słownej, nadmierna senność, brak energii, skłonność do depresji. Nasilenie dolegliwości bólowych może być zmienne i różnorodne w każdym miesiącu. Co więcej, objawy nie muszą się powtarzać. Dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji są naturalną odpowiedzią organizmu na zachodzące w nim zmiany. Niekiedy jednak mogą wskazywać na inne schorzenia ogólnoustrojowe. Konsultację lekarską zaleca się w przypadku, jeśli ból nie ustępuje po podaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, natężenie bólu jest tak duże, że może powodować omdlenia lub niemożliwość podniesienia się z łóżka i wykonania prostych czynności.

Obfity a skąpy okres

Obfite miesiączki to jedne z najczęściej diagnozowanych dolegliwości, z którymi zgłaszają się kobiety do ginekologa. O obfitym okresie mówimy wtedy, kiedy kobieta traci podczas miesiączki ponad 80 ml krwi. Nie musi to jednak wskazywać na chorobę wymagającą leczenia. Ilość utraconej w trakcie okresu krwi jest indywidualna dla każdej kobiety i zależy od jej fizjologii i długości cyklu. O ile cykl jest regularny, a liczba dni krwawienia powtarzalna co miesiąc, to obfite miesiączki mogą być naturalnym objawem i cechą fizjologiczną organizmu. Natomiast niepokój powinny wzbudzić obfite miesiączki, którym dodatkowo towarzyszą konieczność zmiany podpaski co godzinę i wyraźny spadek energii. Może to wskazywać na niektóre choroby ginekologiczne lub ogólnoustrojowe np. problemy z krzepliwością krwi. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest również okres trwający ponad 8 dni.

Skąpy okres, podobnie jak obfite miesiączki, często jest naturalnym stanem fizjologicznym organizmu i niekoniecznie musi oznaczać powód do niepokoju. Skąpe krwawienie może być objawem niskiej aktywności hormonów i krótkiego cyklu, trwającego poniżej 28 dni. Co więcej, obfitość krwawienia zmienia się wraz z wiekiem. Trwająca poniżej 4 dni miesiączka często jest wynikiem odstawienia środków antykoncepcyjnych. Niekiedy może wskazywać na zespół policystycznych jajników.

Źródła
  1. L. Hirnle, Ginekologia dziecięca i dziewczęca. Najczęstsze problemy, PZWL, 2020.
  2. B. Pyrżak, M. Walczak, Endokrynologia wieku rozwojowego, PZWL, 2018.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
temperatura-przed-okresem-jaka-jest-prawidlowa
Seks
2 min.
Temperatura przed okresem - jaka jest prawidłowa?
24.01.2022
Popularne w kategorii Seks
bol-plecow-przed-okresem-krzyza-kregoslupa
Seks
1 min.
Jak złagodzić ból pleców przed okresem?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.