account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieChoroby 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Co oznacza częste wypróżnianie się?

Marta Szarawarskalek. Agnieszka Żędzian22.03.2023Aktualizacja: 13.10.2023

Zbyt częste wypróżnianie się lub nieprawidłowa konsystencja stolca świadczą o biegunce, która może być objawem wielu schorzeń i wymagają konsultacji z lekarzem. O tym, co jest powodem częstego wypróżniania się, kiedy może się ono pojawić oraz jakie schorzenia może oznaczać, przeczytasz w poniższym artykule.


czeste-wyproznianie-przyczyny-co-oznacza
pixabay.com

Polecane

toczen-na-rekach-co-to-za-choroba
Zdrowie
1 min.
Toczeń na rękach – dowiedz się, czym jest ta choroba
10.05.2022
skurcze-szyi-jakie-sa-przyczyny-co-robic
Zdrowie
2 min.
Skurcze szyi - jakie są przyczyny? Co robić?
24.01.2022
afta-w-gardle-jakie-sa-objawy-jak-wyglada-leczenie
Zdrowie
2 min.
Afta w gardle - jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?
24.01.2022
soda-na-zgage-jak-ja-stosowac-jakie-sa-proporcje
Zdrowie
1 min.
Soda na zgagę - jak ją stosować? Jakie są proporcje?
21.01.2022
Spis treści
  1. Jakie są przyczyny występowania problemów z wypróżnianiem się?
  2. Kawa
  3. Dieta bogata w błonnik
  4. Intensywne ćwiczenia
  5. Fermentowane napoje mleczne
  6. Ostre przyprawy
  7. Stres
  8. Palenie papierosów
  9. Przyjmowanie niektórych leków
  10. Nieregularne przyjmowanie posiłków
  11. Częste wypróżnianie się podczas okresu
  12. Częste wypróżnianie się a biegunka
  13. Częste wypróżnianie się a choroby

Jakie są przyczyny występowania problemów z wypróżnianiem się?

Na częste wypróżnianie się ma m.in. wpływ to, co jemy. Niektóre pokarmy mogą u nas wywoływać zatwardzenie, inne regulować pracę układu pokarmowego, inne zaś zjedzone w nadmiarze mogą wywoływać biegunkę.

Kawa

Zawarta w kawie kofeina nie jest obojętna dla przewodu pokarmowego. Działa ona drażniąco na ściany jelita grubego, wywołując wzmożony pasaż jelitowy. Wielu z nas zaczyna swój dzień od filiżanki kawy. Jeśli wypijemy ją na pusty żołądek, to wizyta w toalecie staje się bardzo prawdopodobna. Kawa po dłuższym czasie od spożycia działa też moczopędnie. Aby zapobiec częstemu wypróżnianiu się spowodowanemu przez kawę, zaleca się unikania jej przed posiłkiem.

Dieta bogata w błonnik

Dieta bogata w błonnik jest uważana za bardzo zdrową. Błonnik, zwłaszcza ten nierozpuszczalny, oczyszcza nasz organizm z zalegających resztek pokarmowych. Działa jak miotła. Jeśli jednak Twoja dieta jest bogata w produkty pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, surowe owoce i warzywa, a jesteś osobą nadwrażliwą, to 2–3 wypróżnienia na dobę będą dla ciebie normą.

Intensywne ćwiczenia

Intensywny wysiłek fizyczny działa na cały organizm, przyczyniając się do szybszej przemiany materii. Tym samym utrzymanie ciała w dobrej kondycji wzmaga częstość wypróżnień poprzez usprawnienie pracy jelit. Wykonywanie ćwiczeń skoncentrowanych na okolicach bioder i brzucha wzmaga pasaż jelitowy i przesuwanie się mas kałowych w jelitach. Lekarstwem na to jest częste spożywanie posiłków w mniejszych porcjach. Uczyni to ćwiczenia bardziej efektywnymi i przyjemnymi.

Fermentowane napoje mleczne

Napoje mleczne, takie jak kefir, maślanka czy jogurt, są bogate w probiotyczne bakterie budujące naszą florę jelitową. Niestety, spożyte w nadmiernej ilości powodują częste wypróżnianie się. Jeśli jesteś miłośnikiem produktów mlecznych, pamiętaj, by jedzenie ich rozłożyć na większą liczbę posiłków. Tym samym unikniesz częstych wizyt w toalecie.

Ostre przyprawy

Ostre, pikantne, intensywne w smaku i aromacie przyprawy użyte w dużej ilości poprawiają smak potraw i pobudzają krążenie. Niestety nie są to produkty obojętne dla naszych jelit i innych części przewodu pokarmowego, mogą one powodować niestrawność. Przyśpieszają też trawienie i wywołują szybszy pasaż jelitowy. Użycie ich w nadmiarze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia częstych wypróżnień.

Stres

Stres jest nieodzownym elementem naszego życia, nieustannie nam towarzysząc. Wszystkie stresujące wybory w życiu odbijają się na naszym zdrowiu. Układ pokarmowy też nie jest poza zasięgiem tego czynnika. Prowadząc nerwowy tryb życia, jesteśmy narażeni na bóle brzucha, niestrawność oraz częste wypróżnianie się. Najczęściej doświadczają tego osoby o bardzo wrażliwej psychice. Lekiem na negatywne skutki stresu jest zmiana podejścia do życia. Trzeba umieć wyważyć priorytety życiowe i starać się zniwelować nadmierne przejmowanie się. Można też wypróbować domowe sposoby na uspokojenie się, takie jak napar z melisy. Jeśli mimo podjętych prób skutki przewlekłego stresu nie ustępują, należy udać się po pomoc do psychologa. Wraz ze zniknięciem czynnika stresogennego znika chęć częstego wypróżniania się, a bóle brzucha przestają być odczuwalne.

Palenie papierosów

Poranny papieros działa w podobny sposób jak kawa wypita na pusty żołądek. Pobudza wydzielanie kwasów żołądkowych, przyspiesza pasaż jelitowy, tym samym wzmagając częstość wypróżnień. Palacze mający wrażliwy układ pokarmowy oprócz tego, że odczuwają częstą potrzebę chodzenia do toalety, cierpią też często z powodu niestrawności.

Przyjmowanie niektórych leków

Skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków może być zbyt częste wypróżnianie się. Takie objawy należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu terapię. Być może da się zmienić leczenie i tym samym zażegnać uciążliwe dolegliwości.

Nieregularne przyjmowanie posiłków

Długie przerwy między posiłkami powodują wydzielanie dużej ilości soków trawiennych podrażniających śluzówkę pustego żołądka. Powoduje to przyspieszenie pasażu jelitowego i bywa przyczyną biegunki. Aby one nie występowały, należy posiłki spożywać regularnie, co 3–4 godziny.

Częste wypróżnianie się podczas okresu

Czasami w trakcie okresu obserwujemy częstsze wypróżnianie się. Może być to reakcja fizjologiczna, niestety może być to też sygnał rozwijającej się endometriozy. Jeśli więc obserwujesz u siebie częste wypróżnianie się podczas okresu, zgłoś się do lekarza ginekologa. Wykona on stosowne badania i potwierdzi bądź wykluczy występowanie endometriozy u ciebie.

Częste wypróżnianie się a biegunka

Biegunka to zbyt częste wypróżnienia (powyżej 3 na dobę) lub oddawanie stolca o nieprawidłowej, luźnej konsystencji. Może mieć charakter ostry (np. podczas infekcji wirusowej) lub przewlekły (m.in. w postaci biegunkowej zespołu jelita drażliwego). Biegunka może być objawem poważnych chorób i w przypadku dolegliwości trwających dłużej niż kilka dni, lub którym towarzyszą inne niepokojące objawy (m.in. wysoka gorączka, silny ból brzucha, obecność krwi w stolcu, wymioty uniemożliwiające przyjmowanie płynów) należy pilnie zgłosić się do lekarza 

Częste wypróżnianie się a choroby

Częste wypróżnianie się występuje w takich schorzeniach, jak:

  • zespół jelita nadwrażliwego,

  • nadczynność tarczycy,

  • celiakia, 

  • alergie pokarmowe,

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,

  • rak jelita grubego.

Zbyt częste wypróżnienia nie powinny być bagatelizowane i należy je skonsultować z lekarzem.

Źródła
  1. V. Stanghellini i in. Gastroduodenal disorders. Gastroenterology 2016, s: 1380-1392.
  2. K. Adrych, Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych. Forum Medycyny Rodzinnej 2018, tom 12, s: 224-233.
  3. A. Dęmbińska-Kieć i in., Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Podręcznik dla studentów medycyny, Elsevier Urban & Partner, 2010, s. 780–785.
Author Marta Szarawarska picture
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej na kierunku biotechnologia o specjalności biotechnologia molekularna i biokataliza oraz studiów podyplomowych na kierunku analityka medyczna na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Z zawodu diagnosta laboratoryjny w pracowni cytogenetyki.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

nadwyrezenie-reki-jak-sobie-pomoc-objawy-i-profilaktyka
Zdrowie
1 min.
Nadwyrężenie ręki - jak sobie pomóc? Objawy i profilaktyka
29.10.2021
oslabienie-po-antybiotyku-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Dlaczego pojawia się osłabienie po antybiotyku i jak sobie z nim radzić?
30.05.2022
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
szalwia-na-gardlo-jak-ja-stosowac-pic-czy-plukac
Zdrowie
2 min.
Szałwia na gardło - jak ją stosować? Pić czy płukać?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
karagen-co-to-jest-czy-jest-bezpieczny
Odżywianie
2 min.
Karagen – co to jest, gdzie jest stosowany i jaki ma wpływ na zdrowie?
17.05.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.