Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Czy drożdże są bezpieczne dla zdrowia?

Ostatnio spotkałam się z suplementami diety zawierającymi drożdże. Zastanawiam się, czy są one bezpieczne dla zdrowia?

Odpowiedź

Drożdże są ogólnie bezpieczne dla zdrowia. Stanowią one cenne źródło witamin z grupy B, w tym przede wszystkim tiaminy, ryboflawiny, niacyny, pirydoksyny, kwasu pantotenowego, biotyny i kwasu foliowego. Składniki te wpływają korzystnie na skórę i włosy. Dodatkowo są ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Warto jednak wiedzieć, że drożdże, szczególnie te stosowane jako suplementy diety, mogą zawierać wysokie ilości tyraminy. Z tego względu nie powinny ich przyjmować osoby stosujące leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (MAO). W przeciwnym razie może skutkować to niekorzystnym wzrostem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami rytmu serca. Stosowanie preparatów z drożdżami najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Bartosz Kulczyński

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.