Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

lek. Magdalena Mroczek 8 miesięcy temu

Kawa – czy jej picie szkodzi nerkom? Jak kawa wpływa na organizm?

Bardzo lubię kawę i piję nawet 4–5 filiżanki dziennie. Ostatnio czytałam, że kawa uszkadza nerki. Czy to prawda?

Odpowiedź

Kawa zawiera kofeinę, która w niewielkich ilościach pobudza funkcjonowanie organizmu, nie tylko nerek, ale również serca i układu nerwowego. Ma korzystny wpływ na nerki, działa moczopędnie i zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Zwiększa też filtrację kłębuszkową, czyli pierwszy etap powstawania moczu. Ile można jej pić dziennie? Po przekroczeniu 3–4 filiżanek kawa wpływa na organizm niekorzystnie. Osoby z chorobami nerek powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym w kwestii picia kawy. Jednak warto mieć świadomość, że nawet u osób chorujących na nerki jedną filiżankę kawy dziennie uznaje się za bezpieczną ilość.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.