Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Laktuloza jako łagodny lek na zaparcia

Lekarz zalecił mojej babci laktulozę na zaparcia. Słyszałam, że długotrwałe przyjmowanie leków wypróżniających rozleniwia jelita. Czy laktuloza też rozleniwia jelita?

Odpowiedź

Laktuloza to rodzaj cukru, który nie ulega rozłożeniu w jelicie. Polecana jest jako lek pierwszego wyboru w leczeniu zaparć. Jej działanie opiera się na mechanizmie osmotycznym – zatrzymuje ona wodę w jelicie, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia objętości stolca i zapobiega zaparciom. Laktuloza w porównaniu z innymi lekami na zaparcia jest środkiem łagodnym, niedrażniącym jelit. W związku z tym nie prowadzi do klasycznego rozleniwienia jelit; można przyjmować ją codziennie. Oczywiście istnieją też domowe sposoby leczenia zaparć: picie odpowiednio dużej ilości wody mineralnej, dieta bogata w błonnik, regularny rytm wypróżnień czy aktywność fizyczna. Można stosować je równolegle z laktulozą.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.