lek. Wiktor Trela 8 miesięcy temu

Czy możliwe jest życie bez trzustki?

Znajoma mi osoba jest chora na raka trzustki. Lekarze zakwalifikowali ją do usunięcia narządu. Jak żyć bez trzustki?

Odpowiedź

Trzustka odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jest narządem odpowiadającym za wydzielanie enzymów trawiennych oraz insuliny i glukagonu, odpowiadających za regulację poziomu cukru (glukozy) we krwi. Wskazaniem do chirurgicznego usunięcia całego narządu bądź jego części jest rak trzustki. Leczenie operacyjne w przypadku tego nowotworu jest wspomagane chemioterapią. Osoba, u której usunięto całą trzustkę (lub jeśli funkcja wydzielnicza narządu została zaburzona w wyniku usunięcia jego części), musi do końca życia przyjmować enzymy trzustkowe oraz kontrolować nabytą cukrzycę.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.