3 miesiące temu

Jak leczy się przepuklinę kręgosłupa? Czy może ona zniknąć?

Mam silne bóle pleców. Zdiagnozowano u mnie przepuklinę kręgosłupa. Czy muszę być operowany? Czy przepuklina kręgosłupa może sama zniknąć?

Odpowiedź

Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego, połączone z jego uciskiem na nerwy. W ponad 90% przypadków leczenie jest zachowawcze. Polega na ograniczeniu ruchu, ogrzewaniu bolącego miejsca i stosowaniu leków przeciwbólowych. Jądro miażdżyste jest dobrze nawodnione. Przy wysunięciu może dojść po kilku dniach lub tygodniach do jego odwodnienia, zmniejszenia przepukliny i ucisku na nerwy. Dopiero po mniej więcej 6 tygodniach lub w razie występowania objawów neurologicznych rozważa się wykonanie operacji. Istnieje zatem duża szansa, że w Pana przypadku przepuklina się cofnie. Prognoza jest jednak zawsze indywidualna.

lek. Magdalena Mroczek

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.