8 miesięcy temu

Czy ryż powinien znaleźć się w dobrze zbilansowanej diecie? Czy jest zdrowy?

Bardzo lubię ryż, ale słyszałam, że może być niekorzystny dla zdrowia. Jak to jest? Czy ryż jest zdrowy, czy warto go jeść?

Odpowiedź

Ryż jak najbardziej ma swoje miejsce w zdrowej diecie. Więcej wartości odżywczych znajduje się w ryżu brązowym, a z odmian białych najlepiej postawić na paraboliczny. Ten pełnoziarnisty dostarcza sporo błonnika pokarmowego, który zwiększa uczucie sytości i wspomaga wypróżnianie. Jest źródłem witamin z grupy B, istotnych dla pracy układu nerwowego, a także manganu, magnezu, cynku oraz miedzi. Z drugiej strony ryż w większym stopniu niż inne zboża kumuluje arsen (metal ciężki), natomiast to nie oznacza, że trzeba wykluczać go z diety. Kluczowa jest różnorodność diety – korzystaj z różnych produktów zbożowych, a ryż po prostu niech będzie jednym z nich.

Agnieszka Falborska

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.