Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
ZdrowieAlergie 1 min.

Wapno na alergię – czy naprawdę zwalcza objawy uczulenia?

Katarzyna Grzyś-Kurka

29.10.2021

Aktualizacja: 07.10.2022

Wapno na alergię dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych jest stosowane wyłącznie w Europie Środkowej. Jego skuteczność w łagodzeniu objawów uczulenia była już wielokrotnie podważana. Jaką funkcję w organizmie pełni wapno? Kiedy warto je stosować? Jaki jest jego wpływ na objawy alergii?


Potrzebujesz porady dermatologa?

Skonsultuj się ze specjalistą nawet w ciągu godziny!

E-wizyta od 85 zł
Teleporada w ciągu godziny
czy-wapno-pomaga-na-alergie-co-warto-wiedziec
pixabay.com

Polecane

Zielona bakteria na paznokciu
Zdrowie
1 min.
Zielona bakteria na paznokciu - leczenie domowe
31.10.2021
skurcze-palcow-u-nog-jakie-sa-przyczyny-co-zrobic
Zdrowie
1 min.
Skurcze palców u nóg - jakie są przyczyny? Co zrobić?
29.10.2021
woda-z-octem-na-opuchlizne-jak-przygotowac
Zdrowie
1 min.
Woda z octem na opuchliznę - jak przygotować?
24.01.2022
opuchniete-kolano-przyczyny-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Opuchnięte kolano - przyczyny, domowe sposoby
29.10.2021
Spis treści
  1. Wapń – jaką pełni funkcję?
  2. Calcium na alergię – czy wapń pomaga zwalczać objawy uczulenia?
  3. Kiedy warto suplementować wapń?

Wapń – jaką pełni funkcję?

99 proc. zapasów wapnia znajduje się w kościach. Jest to bowiem główny ich budulec. Ponadto ten składnik mineralny:

  • bierze udział w procesie krzepnięcia krwi,

  • przetwarza bodźce na konkretne efekty (np. uwolnienie enzymów, hormonów czy neuroprzekaźników),

  • uczestniczy w procesie wymiany komórkowej,

  • jest przekaźnikiem stanu pobudzenia pomiędzy synapsami układu nerwowego,

  • uczestniczy w procesie skurczu mięśni.

Za odpowiedni poziom wapnia w organizmie odpowiadają hormony: parathormon (produkowany w przytarczycach), kalcytriol (powstaje w nerkach), kalcytonina (powstaje głównie w tarczycy), TSH (produkowany w przysadce mózgowej) i FT3 (powstaje głównie w tkankach obwodowych tarczycy). Natomiast stymulatorem wchłaniania wapnia jest witamina D.

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na wapń wynosi 1000 mg. Nadmiar, czyli hiperkalcemia, to najczęściej efekt nadczynności przytarczyc lub rozwijającej się choroby nowotworowej. Może być to również konsekwencja przyjmowania leków moczopędnych albo nieprawidłowości w pracy nerek. Stały, nieznacznie przekraczający normę poziom tego składnika mineralnego może doprowadzić do kamicy nerkowej. Jeśli przy prawidłowo zbilansowanej diecie dodatkowo suplementujesz wapń – ryzykujesz zaburzeniem pracy nerek, nudnościami i wymiotami, tachykardią (częstoskurcz serca), depresją i sennością.

Z obniżonym poziomem wapnia, czyli hipokalcemią, możesz mieć do czynienia przy niedoborach witaminy D oraz parathormonu (PTH). Zauważysz wówczas u siebie dużą łamliwość włosów i paznokci oraz nadmierną pobudliwość, nerwowość, a także będą ci towarzyszyć zawroty głowy.

U niemowląt i dzieci konsekwencją hipokalcemii mogą być: opóźniony rozwój umysłowy, krzywica i zahamowanie wzrostu.

Calcium na alergię – czy wapń pomaga zwalczać objawy uczulenia?

Wapń (zwany potocznie wapnem na alergie skórne) jest po dziś dzień suplementem stosowanym doraźnie na łagodne objawy uczuleń. Tymczasem jak wynika z badań pod przewodnictwem Wojciecha Feleszki, przeprowadzonych w 2017 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym – nie ma istotnej różnicy w reakcji organizmu na alergen po podaniu wapnia i placebo.

Czy wapno pomaga na alergię? Jeśli stosujesz je w celu złagodzenia stanu zapalnego czy świądu skóry i zauważasz poprawę, to nie jest to, niestety, zasługa picia wapna na alergię, ale skutek działania układu immunologicznego organizmu. Nawet więc przy braku suplementacji efekt byłby taki sam.

Polecamy

jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie

Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów

Leczenie alergii wymaga kompleksowego podejścia – podstawą skutecznej terapii jest opieka alergologa i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Oprócz regularnego przyjmowania leków, bardzo ważne są także zmiany w stylu życia i unikanie alergenów. Poznaj 5 sprawdzonych sposobów radzenia sobie z alergią.

Redakcja31.08.2021

Skuteczne może być natomiast wapno na alergię z kwercetyną. Flawonoid ten jest składnikiem pochodzenia roślinnego. Znaleźć go możesz m.in. w jabłkach, borówkach, szpinaku, brokułach i kapuście. Jego cenną właściwością jest zdolność do hamowania wydzielania mediatorów prozapalnych, w tym histaminy. Jeśli więc nie wiesz, jakie wapno na alergię wybrać, aby złagodzić stany zapalne, swędzenie i pieczenie – wybierz to z dodatkiem kwercetyny.

Samo wapno na alergię, niestety, nie pomaga, a może niekiedy wręcz zaszkodzić. Jeśli cierpisz na alergię na pyłki lub alergię na roztocza i przyjmujesz przepisane przez lekarza leki antyhistaminowe – stosowanie calcium może zaburzyć wchłanianie substancji aktywnych. Tym samym zaproponowana przez alergologa terapia może okazać się nieskuteczna.

Kiedy warto suplementować wapń?

Wapń jest szczególnie ważnym składnikiem dla rozwijającego się płodu (jego prawidłowego wzrostu). Zapotrzebowanie na niego u kobiety ciężarnej wzrasta wówczas do 1200 mg na dobę. W większości przypadków wystarczającą ilość tego składnika mineralnego zapewnia prawidłowo zbilansowana dieta. Jeśli lekarz prowadzący ciążę stwierdzi jednak niedobry, może zasugerować suplementację. Warto również dodać, że wapń jest ważnym elementem profilaktyki nadciśnienia i tzw. stanu przedrzucawkowego.

Czy w ciąży można pić wapno na alergię? Nie należy tego robić bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Hiperkalcemia może bowiem doprowadzić do zaburzeń pracy układu pokarmowego, niewydolności nerek, zaniku łaknienia i osłabienia mięśniowego.

Suplementacja jest również ważna u osób chorujących na osteoporozę. Leczenie wapniem w połączenie z witaminą D hamuje resorpcję kości (powolny zanik komórek wewnątrz). Zapotrzebowanie na ten składnik mineralny w wieku podeszłym wzrasta aż do 1500 mg na dobę. Stąd potrzeba zwiększenia jego podaży, by zagęścić strukturę mineralną kości.

Źródła
  1. A. Pater i in., Rola wapnia w organizmie, „Przegląd Medycyny Laboratoryjnej” 2005 nr 2 (4), s. 13–16.
  2. W. Feleszko i in., Calcium prepartions do not inhibit allergic reactions. A randomized controlled trial, „Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej”, Warszawa 2017.
  3. GJ Hofmeyr i.in., Calcium supplementation during pregnancy for preventing hypertensive disorders and related problems, Cochrane Database Systematic Review, 2018, nr CD001059, s. 6–7.
  4. J. Bolanowski, M. Bolanowski, Znaczenie wapnia i witaminy D w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2005, nr 14 (5), s. 1057–1062.
  5. A. Kobylińska, K. M. Janas, Prozdrowotna rola kwercetyny obecnej w diecie człowieka, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2015, nr 69, s. 51–62.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Szybka pomoc dermatologa nawet w ciągu godziny

Umów teleporadę
Popularne w kategorii Zdrowie
jak-dziala-woda-z-octem-jablkowym-pita-na-czczo
Zdrowie
2 min.
Jak działa woda z octem jabłkowym pita na czczo?
24.01.2022
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.