Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessRegeneracja i wellness 1 min.

Jak powinna wyglądać depilacja bikini w domu? Poznaj popularne metody.

Sylwia Brodniewska

29.10.2021

Aktualizacja: 03.10.2022

Depilacja to zabieg pielęgnacyjny, który wpływa nie tylko na estetykę, lecz także na higienę. Jest popularna dopiero od kilkunastu lat, a już zyskała szerokie grono zwolenniczek. Skuteczna depilacja bikini pozwala cieszyć się gładką skórą nawet przez kilka miesięcy.


depilacja-bikini-w-domu-jakie-sa-najlepsze-metody
pexels.com

Polecane

kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
kapiele-siarkowe-jakie-maja-wlasciwosci-zdrowotne
Fitness
2 min.
Kąpiele siarkowe - jakie mają właściwości zdrowotne?
28.10.2021
kapiel-solankowa-dzialanie-wlasciwosci-wskazania
Fitness
1 min.
Kąpiel solankowa - działanie, właściwości, wskazania
30.07.2021
zywokost-na-zmarszczki-nalewka-olej-jak-dziala
Fitness
1 min.
Jakie działanie ma żywokost? Czy pomaga na zmarszczki?
03.06.2022
Spis treści
 1. Sposoby na depilację bikini w domu
 2. Rodzaje depilacji miejsc intymnych
 3. Depilacja bikini – skutki uboczne

Sposoby na depilację bikini w domu

Usuwanie owłosienia z miejsc intymnych jest coraz popularniejszym zabiegiem. Chcąc pozbyć się zbędnego owłosienia, warto wybrać najlepszy dla siebie sposób. Metody depilacji różnią się między sobą częstotliwością wykonywania, poziomem bólu czy łatwością wykonania. Najpopularniejszym sposobem jest golenie bikini w domu, maszynką do golenia. Jest to szybka metoda, aczkolwiek jej efekt nie utrzymuje się zbyt długo. Pierwsze włoski zaczynają odrastać po 2–3 dniach. Wadą tej metody jest powstawanie podrażnień, wrastanie włosków oraz możliwość pojawienia się ropnych krost. Dobrym sposobem na zminimalizowanie niepożądanych efektów jest kąpiel w krochmalu.

Kolejną metodą jest stosowanie kremów lub żeli do depilacji. Ta metoda jest bezbolesna, jednak efekt również jest krótkotrwały. Owłosienie zaczyna się pojawiać po 5–7 dniach. Z racji tego, że składnikami tego typu produktów są substancje chemiczne, mogą powodować one alergię skórną oraz podrażnienia. Przed zastosowaniem preparatu każdorazowo wykonaj próbę uczuleniową.

Depilacja miejsc intymnych w domu jest również możliwa przy użyciu depilatorów elektrycznych. Obecnie dostępne urządzenia poza funkcją wyrywania włosków wraz z cebulkami mają specjalne nakładki uśmierzające ból lub chłodzące. W przypadku depilacji bikini jest to sposób dość bolesny, dlatego warto rozłożyć go na kilka etapów. Efekty są długotrwałe, pozostawiają skórę gładką nawet do 5 tygodni. Odrastające włoski są słabsze i mniej widoczne, dlatego każdy kolejny zabieg jest bardziej komfortowy.

Depilacja bikini woskiem to sposób, który pozwala na gładką skórę nawet do 2 miesięcy. Wosk rozgrzewa się przy użyciu specjalnego urządzenia do odpowiedniej temperatury, a potem nakłada na depilowany obszar. Po kilku sekundach, gdy zastygnie, odrywa się go wraz z niechcianymi włoskami. Możesz również wykonać depilację bikini plastrami, które należy rozgrzać w dłoni, przykleić do skóry i oderwać. Metoda należy do tych bolesnych, ale jeśli przed zabiegiem schłodzisz depilowane miejsce, to ból będzie mniejszy.

Coraz więcej zwolenników mają urządzenia do depilacji laserowej IPL. Depilacja laserowa miejsc intymnych w domu pozwala na zachowanie gładkiej skóry przez nawet pół roku. Zabieg jest bezbolesny, jednak, aby go wykonać, potrzebujesz urządzenia IPL, którego koszt oscyluje w okolicach kilku tysięcy złotych. Depilacja laserowa bikini w domu to wygodny sposób na gładką skórę, w szczególności dla skóry wrażliwej.

Rodzaje depilacji miejsc intymnych

Depilacja bikini ma kilka odmian, m.in.:

 • klasyczną,

 • brazylijską,

 • hollywoodzką

 • francuską.

Depilacja klasyczna polega na usunięciu zbędnego owłosienia z linii bikini, tak aby nie było widoczne spod bielizny. Depilacja brazylijska z koleipolega na pozbyciu się owłosienia z okolicy pachwin, warg sromowych, wzgórka łonowego oraz przestrzeni międzypośladkowej. Owłosienie znajdujące się pośrodku wzgórka łonowego zostaje, może zostać jedynie delikatnie przycięte. Depilacja brazylijska jest najczęściej wybieraną przez kobiety metodą. Depilacja hollywoodzka również polega na całkowitym usunięciu owłosienia wraz z włoskami pośrodku wzgórka łonowego. Jest to depilacja całkowita, niepozostawiająca żadnych niechcianych włosów. Depilacja francuska jest łatwa do wykonania w domu. Polega na usunięciu zbędnych włosów z bocznych części wzgórka łonowego oraz okolic pachwin. Depilacja francuska dopuszcza pozostawienie włosów w różnych kształtach, np. gwiazdki, serca czy trójkąta. Warunkiem jest to, że nie wystają one spod linii bielizny. Po każdej depilacji nie zapomnij nawilżyć skóry.

Depilacja bikini – skutki uboczne

Depilacja bikini w domu bez podrażnień jest możliwa, pod warunkiem że dobierzesz metodę do swoich potrzeb. W zależności od sposobu usuwania zbędnego owłosienia mogą pojawić się skutki uboczne, tym bardziej że bikini jest strefą bardzo wrażliwą. Po depilacji najczęściej pojawiają się:

 • swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie,

 • wrastające włoski,

 • reakcje alergiczne,

 • obrzęki,

 • skaleczenia, w szczególności podczas golenia bikini,

 • zapalenie mieszków włosowych.

Jeśli zaobserwowałaś u siebie niepożądane reakcje, to spróbuj zmienić metodę usuwania zbędnego owłosienia lub skonsultuj się ze specjalistą.

Źródła
 1. P. Łopatniuk, Na własnej skórze. Mała książka o wielkim narządzie, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2020.
 2. B. Pytrus-Sędłak, P. Drozdowski, K. Zub, Zastosowanie metody IPL w dermatologii estetycznej, Dermatol Estet 2009, s.385–392.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
Fitness
1 min.
Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
30.07.2021
hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
30.05.2022
rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
Fitness
1 min.
Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
30.07.2021
jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
Fitness
1 min.
Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
zdrowie-psychiczne-co-to-jest-jak-o-nie-dbac
Zdrowie psychiczne
2 min.
Czym jest zdrowie psychiczne? Zagrożenia i przywracanie psychicznej równowagi
19.05.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.