Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

Dieta dla sportowca

W życiu każdego sportowca najważniejsze są trzy rzeczy: kondycja fizyczna, psychiczna i odpowiednia dieta. Od tego uzależnione są osiągnięcia sportowe. Przeczytaj, co musi znaleźć się w codziennej diecie sportowca i dlaczego konieczne jest jej przestrzeganie.

Właściwa dieta dla sportowca – czyli jaka?

Codzienne, katorżnicze treningi wymagają od sportowca ogromnej siły i determinacji. Część energii pochodzi z odpowiedniej motywacji i nastawienia do pracy, a reszta to w dużej mierze efekt prowadzenia właściwej diety. Jej rodzaj uzależniony jest od dyscypliny uprawianego sportu. Lekkoatleci muszą stawiać na posiłki lekkostrawne, pełne witamin i składników odżywczych, natomiast zapaśnicy i kulturyści powinni przyjmować dania wysokobiałkowe i bogate w zdrowe tłuszcze.

O czym nie może zapomnieć sportowiec?

Dieta sportowca nie może obyć się bez źródła dobrze przyswajalnego białka (obecnego m.in. w drobiu, rybach, jajkach i nabiale), budującego masę mięśniową, tłuszczów (np. z orzechów, masła, owoców morza) i węglowodanów (kaszy, ryżu, ciemnego i pełnoziarnistego pieczywa).

Z naszych tekstów dowiesz się, co należy jeść po treningu, jak powinna wyglądać dieta biegacza, jaką rolę w sporcie odgrywa systematyczne nawadnianie, czym jest dieta ketogeniczna. Poznasz przepisy na domowe batony energetyczne czy ciasto marchewkowe w wersji fit.

Najnowsze

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.