Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
  • Poradniki
  • Plany żywieniowe (diety)
  • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę

Dieta dla sportowca

W życiu każdego sportowca najważniejsze są trzy rzeczy: kondycja fizyczna, psychiczna i odpowiednia dieta. Od tego uzależnione są osiągnięcia sportowe. Przeczytaj, co musi znaleźć się w codziennej diecie sportowca i dlaczego konieczne jest jej przestrzeganie.

Właściwa dieta dla sportowca – czyli jaka?

Codzienne, katorżnicze treningi wymagają od sportowca ogromnej siły i determinacji. Część energii pochodzi z odpowiedniej motywacji i nastawienia do pracy, a reszta to w dużej mierze efekt prowadzenia właściwej diety. Jej rodzaj uzależniony jest od dyscypliny uprawianego sportu. Lekkoatleci muszą stawiać na posiłki lekkostrawne, pełne witamin i składników odżywczych, natomiast zapaśnicy i kulturyści powinni przyjmować dania wysokobiałkowe i bogate w zdrowe tłuszcze.

O czym nie może zapomnieć sportowiec?

Dieta sportowca nie może obyć się bez źródła dobrze przyswajalnego białka (obecnego m.in. w drobiu, rybach, jajkach i nabiale), budującego masę mięśniową, tłuszczów (np. z orzechów, masła, owoców morza) i węglowodanów (kaszy, ryżu, ciemnego i pełnoziarnistego pieczywa).

Z naszych tekstów dowiesz się, co należy jeść po treningu, jak powinna wyglądać dieta biegacza, jaką rolę w sporcie odgrywa systematyczne nawadnianie, czym jest dieta ketogeniczna. Poznasz przepisy na domowe batony energetyczne czy ciasto marchewkowe w wersji fit.

Najnowsze

co-jesc-przed-treningiem-przyklady-przepisy
Odżywianie
1 min.
Co warto jeść przed treningiem?
Sylwia Brodniewska 22.02.2023

Polecane

ile-bialka-ma-jajko-co-warto-wiedziec
Odżywianie
1 min.
Czy jajka zawierają dużą ilość białka?
19.05.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na fit gofry – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
przepis-na-domowe-batony-energetyczne
Odżywianie
3 min.
Domowe batony energetyczne – poznaj ciekawe przepisy
19.05.2021
ciasto-marchewkowe-fit-sprawdzony-przepis
Odżywianie
2 min.
Ciasto marchewkowe fit - sprawdzony przepis
27.07.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.