Umów teleporadę
OdżywianieDiety 1 min.

Na czym polega dieta kapuściana? Efekty i skuteczność

Sylwia Brodniewska

27.03.2023

Aktualizacja: 02.05.2023

Dieta kapuściana to niegdyś popularna dieta odchudzająca polegająca na spożywaniu zupy kapuścianej. Jest bardzo restrykcyjna, o niskiej kaloryczności i pozwala na utratę kilku kilogramów w ciągu tygodnia. Wiele osób sięga po nią, aby szybko schudnąć. Czy jej efekty są trwałe? Czy warto stosować dietę kapuścianą jako sposób na odchudzanie?


dieta-kapusciana-ile-mozna-schudnac-efekty
pixabay.com

Polecane

hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
dieta-antycellulitowa-co-jesc-a-czego-lepiej-unikac
Odżywianie
2 min.
Dieta antycellulitowa - co jeść, a czego lepiej unikać?
30.07.2021
dieta-na-potencje-co-jesc-aby-poprawic-erekcje
Odżywianie
1 min.
Dieta na potencję - co jeść, aby poprawić erekcję?
29.10.2021
dieta-na-zylaki-jaka-jest-optymalna-co-jesc
Odżywianie
1 min.
Dieta na żylaki - jaka jest optymalna? Co jeść?
24.01.2022
Spis treści
 1. Zasady diety kapuścianej
 2. Dieta kapuściana – jadłospis
 3. Dzień 1
 4. Dzień 2
 5. Dzień 3
 6. Dzień 4
 7. Dzień 5
 8. Dzień 6
 9. Dzień 7
 10. Efekty diety kapuścianej
 11. Kto nie powinien stosować diety kapuścianej?

Zasady diety kapuścianej

Dieta kapuściana to sposób odżywiania się, którego celem jest szybka utrata zbędnych kilogramów. Jest jedną z monodiet, jak dieta jabłkowa, które polegają na spożywaniu jednego składnika, w tym przypadku kapusty. Jadłospis bazuje na jedzeniu 3 razy dziennie zupy przygotowanej ze świeżej lub z kiszonej kapusty. Dozwolone jest włączenie do niego warzyw i owoców o małej liczbie kalorii. Bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie, które powinno wynosić ok. 2 litrów wody dziennie.

Z uwagi na to, że ten sposób odżywiania jest niskokaloryczny, nie powinno się go stosować dłużej niż 7–10 dni. Pierwsze 3 dni opierają się na spożywaniu jedynie trzech porcji zupy. W kolejnych dozwolone jest jedzenie chudego mięsa, ryb i brązowego ryżu, a także zwiększenie liczby warzyw i owoców. Dieta ta jest bardzo rygorystyczna, niedoborowa, a także dla wielu osób niezdrowa. Stosowanie jej przez dłuższy czas prowadzi do anemii, a także braku podstawowych witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania organizmu. 

Dieta kapuściana – jadłospis

Zasady stosowania diety kapuścianej są ściśle określone. Zaleca się, aby trwała ona 7 dni, podczas których spożywa się określone pokarmy.

Dzień 1

Śniadanie: zupa kapuściana, czarna kawa bez cukru

Drugie śniadanie: garść surowych warzyw (np. pomidorów)

Obiad: zupa kapuściana

Podwieczorek: kiwi

Kolacja: szklanka soku owocowego

Dzień 2

Śniadanie: porcja świeżych lub gotowanych warzyw

Obiad: zupa kapuściana

Kolacja: 2 pieczone ziemniaki

Dzień 3

Śniadanie: zupa kapuściana

Drugie śniadanie: jabłko

Obiad: warzywa (poza ziemniakami)

Podwieczorek: owoc (poza bananem)

Kolacja: sok owocowy, ewentualnie zupa kapuściana

Dzień 4

Śniadanie: zupa kapuściana, czarna kawa

Drugie śniadanie: 2 banany

Obiad: 2 banany

Kolacja: 2 litry mleka bez tłuszczu, woda

Dzień 5

Śniadanie: zupa kapuściana

Obiad: 200 g chudego mięsa 

Podwieczorek: owoc (poza bananem)

Dzień 6

Śniadanie: zupa kapuściana, czarna kawa

Drugie śniadanie: surowe warzywa

Obiad: 200 g mięsa (wołowina, drób) lub ryby

Kolacja: talerz zielonych warzyw (brokuły, sałata, papryka)

Dzień 7

Śniadanie: zupa kapuściana

Obiad: brązowy ryż z niskokalorycznymi warzywami

Kolacja: sok owocowy, woda niegazowana

Przepis na zupę kapuścianą nie jest trudny i można ją przygotować na całe 7 dni. W jej skład wchodzą: główka kapusty, 6 cebul, 2 zielone papryki, seler naciowy, 6 pomidorów, przyprawy – pieprz, czosnek i chili. Niedozwolone jest stosowanie soli. Wszystkie składniki należy pokroić w kostkę, zalać wodą i gotować przez ok. 1,5 godziny. Jedna porcja powinna liczyć ok. 200 g – zawiera wtedy jedynie 50 kcal. 

Efekty diety kapuścianej

Wiele osób, które decydują się na dietę kapuścianą, liczy na efekty po tygodniu jej stosowania. Są one widoczne, ponieważ taki sposób żywienia dostarcza jedynie ok. 700 kcal dziennie, co nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. W kilka dni można stracić ok. 4–6 kilogramów, podobnie jak podczas stosowania diety kopenhaskiej, która jest równie rygorystyczna i niedoborowa jak dieta kapuściana. Mogą również pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Efekty diety są krótkotrwałe. Początkowo organizm pozbywa się jedynie wody, co daje złudzenie schudnięcia. Ponieważ jadłospis ten może być stosowany jedynie przez krótki okres, po powrocie do normalnego jedzenia można bardzo szybko odzyskać utracone kilogramy, niekiedy z nadwyżką. Efekt jo-jo pojawia się za każdym razem, kiedy stosowane są diety niskokaloryczne lub opierające się na jednym składniku, jak dieta ziemniaczana, jabłkowa czy właśnie kapuściana. 

Żeby uniknąć efektu jo-jo, po zakończeniu diety należy powoli zwiększać dzienną podaż kalorii. Początkowo warto ją podnieść do 1200 kcal, a następnie do poziomu zapotrzebowania dla konkretnej osoby. Aby utrzymać efekty, konieczne jest stosowanie deficytu kalorycznego, a także wdrożenie regularnej aktywności fizycznej. 

Kto nie powinien stosować diety kapuścianej?

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety warto wykonać badania, a także udać się do lekarza. Rygorystyczne podejście do odżywiania nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Diety kapuścianej nie powinny stosować:

 • kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,

 • dzieci, młodzież, osoby starsze,

 • osoby po przebytych operacjach lub zabiegach chirurgicznych,

 • osoby z chorobami przewlekłymi,

 • diabetycy i osoby z niewyrównaną glikemią.

Dieta kapuściana nie powinna być stosowana także przez sportowców. Zawiera ona bardzo ograniczoną ilość białka, które jest niezbędne do budowania mięśni. O wiele lepszym sposobem na odchudzanie jest stosowanie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety wraz z aktywnością fizyczną i indywidualnie dobraną suplementacją.

Źródła
 1. K. Biedrzycka, Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania [w:] Znaczenie racjonalnego żywienia w edukacji zdrowotnej, red. A. Wolska-Adamczyk, Wydawnictwo WSIiZ, Warszawa 2015, s. 163–172.
 2. J. Linardon, The relationship between dietary restraint and binge eating: Examining eating-related self-efficacy as a moderator, „Appetite”, 2018, 1(127), s. 126–129.
 3. B. Przygoda, Wartości odżywcze wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
 4. A. Kołlajtis-Dołowy, M. Jeruszka-Bielak, A. Wawrzyniak, Diety alternatywne, ich zastosowanie w wybranych grupach osób oraz źródła informacji, „KOSMOS. Problemy Nauk Biologicznych” 2019, tom 68, nr 2, s. 185–200.
Author 
Sylwia Brodniewska
 picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ziola-na-obnizenie-potasu-jakie/
Odżywianie
1 min.
Zioła na obniżenie potasu – co warto wybrać?
10.08.2022
detoks-cukrowy-co-jesc-jak-go-przeprowadzic
Odżywianie
1 min.
Detoks cukrowy - co jeść? Jak go przeprowadzić?
29.10.2021
sok-z-imbiru-jakie-ma-dzialanie-jak-zrobic
Odżywianie
1 min.
Jak zrobić sok z imbiru i kiedy warto go stosować?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.