account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
OdżywianieDiety 1 min.

Odżywianie a erekcja – jaka dieta wspiera udane życie seksualne?

Paulina Kłos-Wojtczak29.10.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Życie seksualne jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Na skutek niektórych chorób przewlekłych, prowadzenia niezdrowego stylu życia oraz czynników genetycznych może dojść do zaburzeń w osiągnięciu wzwodu, co zmniejsza jakość życia seksualnego. Badania wykazały, że ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Przekonaj się, co jeść, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.


dieta-na-potencje-co-jesc-aby-poprawic-erekcje
pexels.com

Polecane

czym-zastapic-jajko-w-diecie-popularne-zamienniki
Odżywianie
1 min.
Czym można zastąpić jajko? Najlepsze sposoby
19.05.2021
co-jesc-przy-biegunce-zalecenia-dietetyczne
Odżywianie
2 min.
Co jeść przy biegunce? Zalecenia dietetyczne
24.01.2022
hummus-co-to-jest-jak-wyglada-jak-go-zrobic
Odżywianie
1 min.
Dlaczego warto jeść hummus?
26.05.2022
przepisy-dla-cukrzykow-dieta-i-jadlospis-dla-cukrzyka
Odżywianie
2 min.
Przepisy dla cukrzyków - co mogą jeść diabetycy?
30.10.2021
Spis treści
  1. Czym jest zaburzenie erekcji?
  2. Przyczyny zaburzenia erekcji
  3. Dieta na problemy z erekcją
  4. Znaczenie witaminy D w zachowaniu erekcji

Czym jest zaburzenie erekcji?

Zaburzenia osiągnięcia wzwodu najczęściej kojarzone są z podeszłym wiekiem. Okazuje się jednak, że problemy z utrzymaniem erekcji dotyczą coraz młodszych mężczyzn, nawet tych ok. 30. roku życia. Zaburzenia erekcji to niezdolność zarówno do osiągnięcia, jak i utrzymania wzwodu, co uniemożliwia odbycie współżycia płciowego.

Kłopoty ze wzwodem dotyczą coraz większej populacji mężczyzn na całym świecie. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów do 2025 roku będzie doświadczało ich ponad 322 miliony panów.

U podłoża patogenezy zaburzeń erekcji leży niewystarczająca produkcja tlenku azotu (NO) przez śródbłonek naczyniowy. NO jest odpowiedzialny za rozszerzenie naczyń krwionośnych ciał jamistych, a co za tym idzie wzwód penisa.

Przyczyny zaburzenia erekcji

Naukowcy i lekarze podkreślają, że bardzo dużą rolę w rozwoju schorzenia odgrywa dieta. Pod pojęciem nieprawidłowego żywienia rozumie się tutaj przede wszystkim spożywanie zbyt dużej ilości cukrów prostych, a także tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, głównie nasyconych kwasów tłuszczowych. To od zmiany diety powinna rozpocząć się poprawa jakości życia seksualnego i profilaktyka zaburzeń erekcji.

Innymi przyczynami zaburzeń erekcji mogą być m.in.:

  • miażdżyca i inne choroby układu sercowo-naczyniowego o, w tym nadciśnienie tętnicze,

  • cukrzyca,

  • choroby tarczycy,

  • ekspozycja na długotrwały stres,

  • urazy rdzenia kręgowego,

  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków, w tym np. hormonalnych,

  • otyłość,

  • palenie papierosów,

  • nadużywanie alkoholu,

  • stwardnienie rozsiane,

  • udar mózgu,

  • konflikty w relacjach międzyludzkich,

  • zespół metaboliczny.

Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn? Jeśli problemy z erekcją przedłużają się, konieczna jest wizyta u specjalisty i wykonanie szczegółowych badań. Niemniej warto zwrócić uwagi na tzw. czynniki modyfikowalne, które mogą leżeć u podłoża zaburzenia. Konieczna może okazać się zmiana stylu życia, w tym porzucenie szkodliwych używek (papierosów, alkoholu), ograniczenie bodźców stresowych, a przede wszystkim wprowadzenie odpowiedniej diety.

Dieta na problemy z erekcją

Jak poradzić sobie z problemami z erekcją i zwiększyć libido? Warto zacząć od sposobów niefarmakologicznych. Badania naukowe wykazały, że warto spożywać znacznie więcej antyoksydantów, w tym przede wszystkim glutationu. Jest on kofaktorem tlenku azotu. Niestety, stres oksydacyjny znacznie zmniejsza jego poziom. Dużo antyoksydantów znaleźć można m.in. w borówkach, ciemnej czekoladzie, zielonej herbacie, granacie i czerwonym winie. Przeciwutleniacze chronią tlenek azotu przed rozpadem, przez co poprawiają stan naczyń krwionośnych. W diecie mężczyzny chcącego zadbać o jakość swojego życia seksualnego nie powinno zabraknąć izoflawonów. Ich źródłem są m.in. szpinak, soczewica, koniczyna czerwona i rośliny strączkowe.

Nadal dyskusyjną kwestią pozostaje zależność między spożyciem produktów sojowych a stężeniem testosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEA). Zgodnie z najnowszymi badaniami fitoestrogeny zawarte w produktach sojowych mogą powodować zaburzenia erekcji.

Jak zwiększyć testosteron u mężczyzn za pomocą diety? Pomocna może okazać się kuchnia śródziemnomorska. Charakteryzuje się ona spożyciem dużej ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, a ograniczeniem podaży czerwonego mięsa i produktów mlecznych, a także wysokotłuszczowych. Mieszkańcy okolic Morza Śródziemnego cieszą się długim życiem, niską częstotliwością występowania nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Oprócz właściwej diety konieczne jest zachowanie aktywności fizycznej, najlepiej codziennej. Nie musi być ona bardzo intensywna, jednak ważne, aby była systematyczna.

Znaczenie witaminy D w zachowaniu erekcji

Niedobór witaminy D jest jednym z czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które mogą skutkować zaburzeniami erekcji. Witamina ta wpływa bowiem na elastyczność tętnic, a także zachowanie prawidłowego stężenia białka CRP odpowiedzialnego m.in. za funkcję śródbłonka naczyń.

Wyniki badań wykazały, że suplementacja dużych dawek witaminy D (10000 jm. dziennie) zmniejsza poziom cukru we krwi i obniża ryzyko występowania insulinooporności (w porównaniu z grupą badanych przyjmujących placebo). Witamina D została sprawdzona również u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Zmniejsza ona jego wartość i moduluje aktywność układu renina-angiotensyna. Badacze zaobserwowali też pozytywną korelację między suplementacją witaminy D a obniżeniem ryzyka udaru mózgu i ataków serca.

Źródła
  1. K. Okręglicka, Ż. Skwierczyńska, K. Wiśniewska, Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji, „Seksuologia Polska” 2016, t. 14, nr 2, s. 79–87.
  2. Z. Zdrojewicz, P. Biega, J. Rychter. Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia, „Seksuologia Polska” 2013, t. 11, nr 11, s. 29–39.
  3. A. Barassi, R. Pezzilli, G.M. Colpi i wsp. Vitamin D and erectile dysfunction, „The Journal of Sexual Medicine” 2014, nr 11, s. 2792–2800.
  4. R. Ramírez, J. Pedro-Botet, M. a Garcí i wsp., Erectile dysfunction and cardiovascular risk factors in a Mediterranean diet cohort, „Journal of International Medicine” 2016, nr 46, s. 52–56.
Author Paulina Kłos-Wojtczak picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sniadanie-lekkostrawne-z-czego-powinno-sie-skladac
Odżywianie
2 min.
Śniadanie lekkostrawne - z czego powinno się składać?
27.07.2021
sprawdzony-przepis-na-chrupiace-gofry-fit
Odżywianie
2 min.
Przepis na gofry fit – jak zrobić pyszny i zdrowy posiłek w kilku wersjach?
19.05.2021
uczucie-glodu-po-jedzeniu-jakie-sa-przyczyny
Odżywianie
1 min.
Uczucie głodu po jedzeniu - jakie są przyczyny?
28.10.2021
woda-z-imbirem-jak-przygotowac-jakie-daje-efekty
Odżywianie
1 min.
Woda z imbirem – przepis na napój wspomagający zdrowie i odchudzanie
19.05.2021
Popularne w kategorii Odżywianie
jak-poprawic-erekcje-domowym-sposobem
Seks
2 min.
Jak poprawić erekcję domowym sposobem?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.