Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
FitnessĆwiczenia 1 min.

Aktywność na świeżym powietrzu. Jakie ćwiczenia wykonywać?

Emilia Kruszewska

27.07.2021

Aktualizacja: 28.09.2022

Zastanawiasz się nad aktywnością, którą możesz wykonywać na zewnątrz? W ciepłe pory roku wybierz się na rolki, poskacz na skakance lub skorzystaj z siłowni na świeżym powietrzu. Jeśli nie boisz się deszczu i wiatru, przez cały rok możesz biegać lub jeździć rowerem. Jakie korzyści dają ćwiczenia na zewnątrz?


dlaczego-warto-uprawiac-sport-na-swiezym-powietrzu

Polecane

interwaly-co-to-jest-jakie-sa-zasady-i-efekty
Fitness
2 min.
Interwały - co to jest? Jakie są zasady i efekty?
30.07.2021
rower-stacjonarny-jakie-sa-efekty-cwiczen
Fitness
1 min.
Rower stacjonarny - jakie są efekty ćwiczeń?
28.10.2021
cwiczenia-akrobatyczne-jak-wyglada-trening
Fitness
2 min.
Ćwiczenia akrobatyczne - jakie są i co dają?
18.11.2021
deska-plank-cwiczenie-jak-je-wykonywac-co-daje
Fitness
2 min.
Deska (plank) ćwiczenie - jak je wykonywać? Co daje?
27.07.2021
Spis treści
 1. Skakanie na skakance
 2. Wykroki
 3. Bieganie na świeżym powietrzu – zalety i efekty
 4. Jazda na rolkach
 5. Siłownia na powietrzu
 6. Jazda na rowerze

Skakanie na skakance

Skakanie na skakance to jeden z najprostszych i najbardziej efektywnych treningów cardio. W szybkim czasie przyspiesza przemianę materii, kształtuje sylwetkę, wzmacnia mięśnie nóg i ramion. Wykonywane za pomocą skakanki interwały doskonale poprawiają kondycję, wydolność oddechową i wzmacniają serce. Ich efektywność docenią osoby, które w krótkim czasie chcą wzmocnić organizm lub szukają urozmaicenia planu ćwiczeń. Dzięki wzrostowi tętna w bardzo krótkim czasie i rozgrzania organizmu skakanie na skakance sprawdzi się zarówno jako rozgrzewka przed treningiem siłowym, jak i rozgrzewka przed biegiem. Skakanka polecana jest również do ćwiczeń domowych, dla osób początkujących, które szukają prostych ćwiczeń fizycznych.

Wykroki

Dlaczego warto ćwiczyć wykroki? To nie tylko skuteczny trening na rozgrzewkę nóg, ale też sposób na poprawę wyglądu sylwetki. Wykroki przede wszystkim oddziałują na pośladki, wzmacniają je i unoszą do góry. Dodatkowo poprawiają siłę mięśni ud i stabilizację gorsetu. Do ich zalet należy również korekta równowagi i balansu ciała. Dla wzmocnienia efektów wykroki warto robić z obciążeniem własnego ciała, wykonując ćwiczenia z gumą lub wykorzystując hantle. W wykonywaniu wykroków bardzo ważna jest technika. Sylwetka powinna być idealnie wyprostowana, a plecy stabilne. Przy wykonywaniu kroku należy pamiętać o spięciu mięśni brzucha i pośladków. Ćwiczenie może być wykonywane na kilka sposobów, np. zakroki, wykroki w bok. Po wykonanym treningu nóg nie zapomnij o rolowaniu i rozciąganiu.

Bieganie na świeżym powietrzu – zalety i efekty

Regularne bieganie ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. To jeden z nielicznych sportów, który skutecznie zwalcza stres, łagodzi napięcie nerwowe, zapobiega depresji i w krótkim czasie zmienia nastawienie. Bieganie jest antidotum dla osób, które mają problemy z zasypianiem lub cierpią na bezsenność. Zaledwie 30-minutowa przebieżka poprawia krążenie krwi, dotlenia mózg, serce i pozostałe narządy. Bieganie korzystnie wpływa również na zmęczony światłem monitora laptopa czy smartfona wzrok. Wśród korzyści nie możemy zapomnieć o pozytywnym wpływie na sylwetkę. Bieganie wzmacnia i kształtuje mięśnie nóg, pleców i brzucha. Uczy ponadto poprawnej postawy i koordynacji ruchu. Bieganie w formie interwałów może posłużyć również jako trening dla innych dyscyplin. Jeśli chcesz zacząć biegać, ale powstrzymuje cię brak korzystnej pogody, wybierz bieganie na bieżni. Nie zapomnij o wykonaniu rozgrzewki przed biegiem, a po treningu wykonaj rolowanie i rozciąganie. Kluczowa w poprawie kondycji jest również dieta biegacza.

Jazda na rolkach

Zastanawiasz się, jaki wpływ na zdrowie mają rolki? To skuteczny trening cardio, który efektywnością porównywalny jest do jazdy na rowerze. Rolki poprawiają wytrzymałość i siłę mięśni, dodatkowo wspomagając ich rozbudowę. Jazda na rolkach uczy koordynacji, równowagi i balansu. Poprzez aktywację mięśni głębokich do pracy angażowane jest całe ciało. Atutem tej aktywności jest bardzo niskie obciążenie stawów. Dzięki płynnym ruchom jazda na rolkach jest dyscypliną o małym ryzyku kontuzji. Ponadto odciąża kolana i plecy, w szczególności dolny odcinek. Dlatego sport ten szczególnie docenią osoby mające problemy z kręgosłupem. Jazda na rolkach ma nie tylko korzyści zdrowotne. To doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu, w pojedynkę lub ze znajomymi. Sport nie należy do najprostszych, dlatego opanowanie jazdy może być świetnym pomysłem na trening motywacji lub zdobycie nowej umiejętności. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie zapomnij o kasku i ochraniaczach na kolana i łokcie.

Siłownia na powietrzu

Ćwiczenie na świeżym powietrzu jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia i kondycji organizmu. Tego typu trening lepiej dotlenia nasz mózg i serce, co przekłada się na poprawę wydolności. Siłownia na świeżym powietrzu może być urozmaiceniem planu treningowego lub pomysłem na rozgrzewkę przed treningiem siłowym na sali. Różnorodność dostępnych sprzętów w siłowni plenerowej sprawia, że z powodzeniem wykonamy z ich użyciem ćwiczenia na wiele partii ciała. Jakie urządzenia są najczęściej dostępne w siłowni plenerowej? Twister – sprzęt do poprawy koordynacji i wzmacniania mięśni pleców. Wioślarz – idealny w treningu nóg i ramion. Orbitrek – sprzęt, na którym wykonamy ćwiczenia na barki, trening na nogi, ćwiczenia na mięśnie brzucha i ramiona. Motylek – urządzenie do ćwiczenia na biceps i ćwiczenia na triceps. Siłownia na powietrzu jest doskonałym miejscem dla osób starszych lub początkujących, które dopiero zaczynają pracę nad poprawą kondycji.

Jazda na rowerze

Nawet spokojna, rekreacyjna, ale regularna jazda na rowerze ma korzystny wpływ na zdrowie i sylwetkę. Jej efektywność i działanie docenią osoby szukające odpowiedzi na to, jak dbać o układ krwionośny lub jak dbać o układ oddechowy. Pedałując, przyczyniamy się do zwiększenia tętna i usprawniamy przepływ krwi, która zaczyna szybciej krążyć. W rezultacie wzmacniamy serce i zapobiegamy tworzeniu się zakrzepów lub rozwojowi miażdżycy. Regularna jazda na rowerze poprawia elastyczność i zakres ruchowy stawów. Do jej atutów zalicza się również pozytywny wpływ na wzmacnianie mięśni bioder, brzucha i ud. Rower jest skutecznym antidotum na nadmiar tkanki tłuszczowej. Podobne efekty daje rower stacjonarny, którego przewagą jest to, że przejażdżki prozdrowotne możesz śmiało kontynuować przez cały rok, także zimą i w niepogodę. Jazda na rowerze polecana jest osobom, którym zależy na wzmocnieniu górnej partii ciała i nabycia nawyku przyjmowania prawidłowej postawy. Jeżdżąc nawet na rowerze górskim, na którym twoja sylwetka jest pochylona, musisz zachować proste plecy.

  Źródła
  1. J. C. Santana, Trening funkcjonalny, DB Publishing, 2017.
  2. M. Boyle, Nowoczesny trening funkcjonalny, Wydawnictwo Galaktyka, 2019.

  Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

  Najchętniej czytane

  jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
  Fitness
  1 min.
  Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
  30.07.2021
  termolezja-co-to-jest-jakie-sa-skutki-uboczne
  Fitness
  1 min.
  Termolezja - co to jest? Jakie są skutki uboczne?
  30.07.2021
  rozgrzewka-nog-jak-powinna-wygladac-przed-treningiem
  Fitness
  1 min.
  Rozgrzewka nóg - jak powinna wyglądać przed treningiem?
  30.07.2021
  hula-hop-jakie-sa-efekty-cwiczen
  Fitness
  1 min.
  Hula-hoop – efekty regularnego wykonywania ćwiczeń
  30.05.2022
  Popularne w kategorii Fitness
  jazda-na-rowerze-co-daje-na-co-wplywa-w-czym-pomaga
  Fitness
  1 min.
  Jazda na rowerze - co daje? Na co wpływa? W czym pomaga?
  30.07.2021
  • Kontakt
  • Regulamin serwisu
  • Polityka prywatności

  © 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.