Darmowe e-booki o zdrowiu od Welbi
 • Poradniki
 • Plany żywieniowe (diety)
 • Kompendia wiedzy
Sprawdź za darmo

Zaloguj się

Umów teleporadę
TelemedycynaPorady 1 min.
Zweryfikowane przez eksperta

Do jakiego lekarza udać się z bólem głowy?

Agata Oleszkiewicz

lek. Agnieszka Żędzian

28.02.2023

Aktualizacja: 28.02.2023

Ból głowy to powszechna i mało charakterystyczna dolegliwość występująca w przebiegu wielu różnorodnych chorób. Zwykle nie stanowi powodu do niepokoju, ale jeśli często nawraca i towarzyszy innym objawom, może świadczyć o problemach zdrowotnych. Sprawdź, do jakiego lekarza udać się z bólem głowy!


do-jakiego-lekarza-z-bolem-glowy
unsplash.com

Polecane

problemy-z-ukladem-moczowym-do-kogo-sie-udac-urologa-czy-nefrologa
Telemedycyna
1 min.
Problemy z układem moczowym – do kogo się udać: urologa czy nefrologa?
30.11.2021
kto-leczy-zakazenie-helicobacter-pylori-czy-kazdy-chory-wymaga-leczenia
Telemedycyna
1 min.
Kto leczy zakażenie Helicobacter pylori? Czy każdy chory wymaga leczenia?
09.03.2022
skierowanie-na-badania-jak-je-dostac-ile-jest-wazne
Telemedycyna
1 min.
Skierowanie na badania – jak je dostać? Ile jest ważne?
12.11.2021
do-jakiego-lekarza-udac-sie-ze-skurczami-miesni
Telemedycyna
1 min.
Do jakiego lekarza udać się z częstymi skurczami mięśni?
08.12.2021
Spis treści
 1. Problemy z bólem głowy o charakterze pierwotnym – do jakiego lekarza się z nimi udać?
 2. Na wtórne bóle głowy różni specjaliści
 3. Psychiatra, psycholog, lekarz rodzinny
 4. Internista i stomatolog
 5. Reumatolog, okulista, endokrynolog

Problemy z bólem głowy o charakterze pierwotnym – do jakiego lekarza się z nimi udać?

Ból głowy stanowi niejednoznaczną dolegliwość, acz bardzo powszechną, ponieważ pojawia się w przebiegu wielu różnorodnych chorób. Nieprzyjemnego stanu możesz doświadczyć też bez konkretnego źródła sprawczego – są to tzw. bóle samoistne. W zależności od przyczyny ból głowy miewa inny charakter oraz rokowanie. Kiedy odczuwasz dyskomfort ze strony głowy lub objawy ustąpiły, ale obawiasz się o stan swojego zdrowia, możesz szybko uzyskać pomoc dzięki e-poradzie

Ze względu na wiele czynników wywołujących bóle głowy dzieli się je na dwa rodzaje, w tym tzw. pierwotne. Pojawiają się one niezależnie od innych symptomów, tzn., że ich obecność nie jest wynikiem trwania żadnej innej choroby, infekcji lub urazu. Mimo że mechanizm powstawania pierwotnych bólów głowy nadal stanowi niemałą zagadkę w świecie nauk medycznych, za przyczynę problemów uważa się nieprawidłowości w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Bóle głowy o charakterze pierwotnym, do których zaliczają się ból napięciowy, migrenę i ból klasterowy, same w sobie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia obciążonej nimi osoby, ale znacznie potrafią uprzykrzyć codzienną aktywność, a nawet stać się przyczyną powikłań. Każdy z nich może trwać od kilku dni nawet do kilku miesięcy, a ze względu na silne dolegliwości oraz dodatkowe objawy, jakie powoduje, bywa źródłem takich stanów, jak depresja czy myśli samobójcze. Każdy z nich wymaga kompleksowej diagnostyki i leczenia. Neurolog to specjalista, do którego możesz się złościć nie tylko w problemach, takich jak neuropatia cukrzycowa, ale także z powodu bólu głowy.

Na wtórne bóle głowy różni specjaliści

Wtórny bólu głowy może mieć wiele przyczyn. Najczęściej nie jest on wynikiem samoistnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego, a zaburzeń na tle krążeniowo-naczyniowym, hormonalnym, metabolicznym, onkologicznym czy psychicznym. Choć pomoc neurologa będzie cenna, to niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem o innej specjalizacji, np. z kardiologiem, endokrynologiem czy psychiatrą. Wtórne bóle głowy towarzyszą chorobom o różnej etiologii, takim jak nadciśnienie tętnicze czy niedoczynność tarczycy, ale niekiedy są też odpowiedzią na niedożywienie, spadek odporności czy odwodnienie.

Psychiatra, psycholog, lekarz rodzinny

Ból głowy może być reakcją organizmu na stres. Wówczas często pojawia się w towarzystwie innych dolegliwości, np. ze strony brzucha. Jeśli jednak niestrawność, uczucie zgagi czy nudności odczuwasz jednak nawet po ustąpieniu bólu głowy, taki stan może wymagać dodatkowej i pilnej konsultacji lekarskiej. W sytuacji, kiedy dokuczające Ci wtórne bóle głowy są związane z przemęczeniem psychofizycznym i silnym napięciem emocjonalnym, niezbędna może być specjalistyczna psychoterapia zalecona przez psychologa, a nawet wsparcie farmakologiczne. Po poradę możesz udać się też do lekarza rodzinnego, który udzieli cennych wskazówek na temat metod redukcji stresu oraz może zalecić zwolnienie lekarskie i odpoczynek.

Internista i stomatolog

Jednym z bardziej nieprzyjemnych bywa tzw. ból zatokowy. Dokucza najczęściej ze strony zatok czołowych lub sitowych ze względu na zaleganie w ich przestrzeniach wydzieliny powstałej w wyniku ogólnoustrojowej infekcji, np. w czasie przeziębienia. Pojawianiu się bólu głowy sprzyjają też miejscowe infekcje górnych dróg oddechowych. I choć nie zawsze tzw. katar wymaga kontroli lekarskiej, zdarza się, że jest przyczyną powikłań bądź stanowi efekt nadwrażliwości organizmu na działanie jakiegoś nieznanego Ci dotąd alergenu.

Bóle głowy powszechnie zdarzają się po przewianiu. Bóle zatokowe, ale też ze strony skroniowej, towarzyszą także innym stanom. Możesz ich doświadczyć np. w efekcie przerostu migdałków oraz chorób zębów, m.in. próchnicy, czy w następstwie wyrzynania się ósemek lub po ekstrakcji.

Reumatolog, okulista, endokrynolog

Jeśli Twój organizm doznał w ostatnim czasie urazu głowy lub okolicy obręczy barkowej bądź jest obciążony przewlekłymi zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa szyjnego, poza konsultacją neurologiczną pomocna może być wizyta u reumatologa. Bóle głowy towarzyszą również niektórym zaburzeniom pracy narządu wzroku, bywają wynikiem zaburzeń pracy nadnerczy i tarczycy.

Źródła
 1. P. Dietlmeier, Migrena i bóle głowy, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2016.
 2. A. Olszewska, Bóle głowy, PZWL, Warszawa 2008.
 3. A. Stępień, Bóle głowy, Czelej, Lublin 2004.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się
Popularne w kategorii Telemedycyna
zaburzenia-rownowagi-do-jakiego-lekarza-sie-udac
Telemedycyna
1 min.
Zaburzenia równowagi: do jakiego lekarza udać się po pomoc?
01.12.2021
 • Kontakt
 • Regulamin serwisu
 • Polityka prywatności

© 2023 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.