account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
FitnessRegeneracja i wellness 2 min.

Na co pomagają domowe maseczki? Jak je samodzielnie zrobić?

Agata Muchowska30.07.2021Aktualizacja: 30.09.2022

Domowe maseczki to sprawdzony sposób mam i babć na piękną skórę. Możesz je przygotować samodzielnie w domowym zaciszu z produktów, które akurat masz pod ręką.


domowe-maseczki-samodzielne-przygotowanie
pexels.com

Polecane

oklad-na-oczy-z-rumianku-herbaty-jak-zrobic
Fitness
1 min.
Okład na oczy – z rumianku, herbaty. Jak zrobić?
24.01.2022
masaz-na-worki-pod-oczami-jak-go-wykonac
Fitness
1 min.
Masaż na worki pod oczami - jak go wykonać?
21.01.2022
kozieradka-na-zmarszczki-jakie-daje-efekty
Fitness
1 min.
Kozieradka na zmarszczki - jakie daje efekty?
24.01.2022
smalec-gesi-na-zmarszczki-jak-dziala-na-twarz
Fitness
1 min.
Smalec gęsi na zmarszczki - jak działa na twarz?
24.01.2022
Spis treści
  1. Domowe maseczki – jak działają?
  2. Dla kogo domowe maseczki?
  3. Domowe maseczki nie tylko na twarz
  4. Na co pomogą domowe maseczki?
  5. Domowa maseczka – zrób ją sama
  6. Zalety domowych maseczek

Domowe maseczki – jak działają?

Dobroczynny wpływ naturalnych składników na cerę znały i wykorzystywały już nasze prababcie. Robiły maseczki i eliksiry na twarz i włosy ze składników, które były tanie i ogólnodostępne. Większość z nich można było znaleźć w kuchni, apteczce lub w lesie. Wiedza, jak stworzyć samodzielnie maseczkę dostosowaną do konkretnego problemu i typu skóry, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dzięki niej nie trzeba wydawać fortuny na drogeryjne kosmetyki. Zaletą domowych maseczek jest też brak chemii i substancji zapachowych, przez co nie podrażniają i nie uczulają skóry. Domowe maseczki mogą mieć różne formy i konsystencje:

  • kremowe,

  • żelowe,

  • peel off,

  • na płachcie.
    Sama wybierasz składniki maseczki, w zależności od tego, jaki ma być cel i przeznaczenie maseczki. Jej przygotowanie nie zabiera wiele czasu, możesz ją robić z przyjaciółkami i doskonale się przy tym bawić. Zajrzyj do lodówki i zobacz, jakie produkty możesz wykorzystać.Olejek kokosowy doskonale sprawdzi się zarówno na włosy, jak i twarz. Maseczka z olejku kokosowego to remedium na rozdwojone i łamliwe końcówki. Sprawdzi się też w pielęgnacji skóry atopowej i odbudowuje barierę hydrolipidową skóry.Z kolei miód możesz wykorzystać nie tylko do herbaty lub mleka, ale także jako maseczkę. Sprawdzi się w przypadku każdej cery. Działa odkażająco i nawilżająco.Zobacz, dlaczego jeszcze warto postawić na domowe maseczki.

Dla kogo domowe maseczki?

Maseczki wykonywane samodzielnie w domu doskonale nadają się dla każdego, niezależnie od płci, wieku i rodzaju skóry. Pamiętaj tylko, aby dobrać produkty do potrzeb swojej cery i koniecznie unikać substancji, które mogą uczulić. Domowymi sposobami można efektywnie zadbać o skórę dojrzałą bądź w okresie menopauzalnym, gdy twarz wiotczeje i traci owal. Z pomocą przyjdą maseczki intensywnie odżywiające i napinające. W tym przypadku sprawdzi się maseczka z żelatyną bananem i kefirem. Są to produkty bogate w witaminy, minerały oraz żywe kultury bakterii. Pozwolą nie tylko załagodzić objawy starzenia, spłycą zmarszczki i poprawią owal twarzy, ale także pobudzą skórę do życia, złagodzą podrażnienia i zapobiegną powstawaniu wolnych rodników.Sprzymierzeńcem nastolatków zaś powinny być maseczki z sody oczyszczonej, aspiryny i węgla aktywnego. Pozwolą one pozbyć się nagromadzonego łoju, skutecznie oczyszczą pory i zlikwidują zaskórniki.Jeśli jesteś aktywna i zabiegana, a Twojej skórze brakuje blasku, wybierz maseczkę z siemienia lnianego. Doskonale odżywia skórę, nadając jej blask.

Domowe maseczki nie tylko na twarz

Domowe maseczki mogą być stosowane nie tylko na twarz, lecz także na włosy i ciało. Składają się z różnych składników w zależności od potrzeby. Jeśli borykasz się ze słabymi, wypadającymi włosami lub podrażnioną skórą głowy, wypróbuj drożdżowej maseczki na włosy. Drożdże w kosmetyce stosowane są od starożytności. Wszystko dzięki temu, że są niezwykle bogate w składniki mineralne i witaminy. Znajdziesz w nich cynk, selen, magnez, fosfor, witaminy z grupy B oraz wiele innych dobroczynnych substancji. Maseczka drożdżowa na włosy doskonale je wzmacnia i przyspiesza ich wzrost. Pomoże również w pozbyciu się problemów ze skórą na głowie. Taką maseczkę możesz wykonać samodzielnie. Wystarczą do tego drożdże, mleko i miód. Z kolei maseczka z żółtka na włosy sprawi, że pozbędziesz się łupieżu. Ponadto dzięki niej Twoja czupryna będzie lśniąca, miękka i nawilżona. Domowa maseczka na dłonie zaś nawilży je, wygładzi i pomoże pozbyć się przebarwień. Sprawdzi się zwłaszcza zimą, ale też, gdy Twoje dłonie potrzebują szybkiej i skutecznej regeneracji. Do jej wykonania potrzebujesz jedynie oliwy, cukru i soku z cytryny.Maseczki możesz stosować też na całe ciało. Warto zastosować produkty, które znajdziesz w kuchni, np. kurkumę. Maseczka z kurkumy zawiera antyoksydanty, które pomogą zachować młodość. Zadziała również jak peeling, dzięki któremu złuszczysz naskórek.

Na co pomogą domowe maseczki?

Zaletą domowych maseczek jest to, że można je dostosować do konkretnych potrzeb i problemów skóry. Maseczki mogą być:

  • regenerujące,

  • odżywcze,

  • oczyszczające,

  • nawilżające,

  • redukujące przebarwienia i niedoskonałości,

  • łagodzące,

  • złuszczające,

  • energetyzujące.
    W zależności od tego, jakich składników użyjesz do zrobienia domowej maseczki, taki otrzymasz efekt. Maseczka z truskawek polecana jest osobom z bliznami potrądzikowymi. Zawarta w tych owocach witamina C redukuje przebarwienia, a kwas salicylowy złuszcza naskórek, wygładzając niedoskonałości. Truskawki jednak mogą uczulać, warto więc przed zastosowaniem maseczki wykonać próbę uczuleniową.Kolejny produkt, który doskonale nadaje się jako baza do maseczki, znajduje się w każdej kuchni. Mowa o sodzie oczyszczonej. Maseczka z sody oczyszczonej silnie wysusza, oczyszcza i usuwa martwy naskórek. Polecana jest zwłaszcza osobom o cerze tłustej, skłonnej do wyprysków.Jeśli jesteś fanką maseczek peel off, zrób ją samodzielnie. Wystarczy żelatyna. Dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdza się na włosy i paznokcie. Przyspiesza ich regenerację i odbudowę. Galaretowata konsystencja ściąga ze skóry zanieczyszczenia i łój. Możesz wzmacniać i modyfikować działanie maseczki w zależności od tego, jakich substancji użyjesz. Gdy do żelatyny dodasz węgiel, uzyskasz efekt oczyszczający. Jeśli połączysz ją z herbatą, będziesz miała domowy lifting. Jeśli zaś wybierzesz mleko, ukoisz i rozjaśnisz skórę.

Domowa maseczka – zrób ją sama

Domowa maseczka to zbawienie dla szarej, zmęczonej i zanieczyszczonej twarzy. Zrobisz ją w kilka minut z produktów, które znajdziesz w zasięgu ręki. Wystarczy, że zajrzysz do lodówki, przydomowego ogródka lub apteczki. Maseczka z aspiryny ma wiele zastosowań. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy stosowany jest w gabinetach kosmetycznych do profesjonalnych zabiegów. Pomaga w walce z trądzikiem, przebarwieniami i skutecznie redukuje zmarszczki. Najlepiej sprawdzi się w przypadku skóry mieszanej i tłustej.Jeśli Twoim problemem są wągry, sięgnij po maseczkę z żelatyny, miodu lub węgla. Domowa maseczka na wągry odblokuje pory i wyczyści je z zaskórników. Warto ją stosować regularnie, ponieważ nieoczyszczone pory mogą prowadzić do powstawania ropnych wyprysków, a w konsekwencji blizn. Samodzielnie możesz wykonać także maskę na płachcie. Potrzebujesz do tego chusteczkę higieniczną lub papier ryżowy oraz substancję do nasączenia. Dla odżywienia i oczyszczenia skóry użyj zielonej herbaty i miodu. Doskonale sprawdzi się też jogurt naturalny, woda różana lub napar z ziół.Planując samodzielne stworzenie maseczki, warto poradzić się w tej kwestii mamy, babci lub starszej koleżanki. One na pewno będą wiedziały, co jest najlepsze dla Twojej skóry.

Zalety domowych maseczek

Domowe maseczki mają wiele zalet. Podstawową jest jednak cena i dostępność składników. Maseczkę możesz zrobić niemal z każdego produktu, który masz w domu. Nie wydasz na nie fortuny, jak w przypadku produktów drogeryjnych. Przyda się olej lub oliwa, soda oczyszczona, owoce, warzywa, przyprawy, jajka, kefir – jednym słowem, wszystko, co zdrowe i naturalne. Maseczkę możesz wykonać, kiedy chcesz i jaką chcesz. Jeśli zaprosisz koleżanki, wspólnie możecie się przy tym doskonale bawić.Kolejną zaletą domowych maseczek jest ich naturalność. To Ty decydujesz, z czego będą się składały. Możesz więc zrobić maseczkę wegańską albo eko. Takie maseczki nie zawierają żadnych sztucznych konserwantów, przeciwutleniaczy czy substancji zapachowych. Dzięki temu nie podrażniają skóry i są antyalergiczne.Jeśli chcesz tanio, naturalnie i efektywnie zadbać o skórę i włosy, włącz do swojej pielęgnacji domowe maseczki. Pozwolą Ci one nie tylko zachować piękno, młodość i pozbyć się niedoskonałości, ale także nie wydrenują Twojego portfela.

Źródła
  1. S. Tourles, Domowe receptury na naturalne kosmetyki, Zielone Wydawnictwo 2016.
  2. A. Gumkowska, Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN 2016.
Author Agata Muchowska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

jak-korzystac-z-sauny-jak-czesto-i-na-ile-minut
Fitness
1 min.
Jak korzystać z sauny? Jak często i na ile minut?
30.07.2021
rozgrzewka-dla-dzieci-jak-powinna-wygladac
Fitness
2 min.
Rozgrzewka dla dzieci - jak powinna wyglądać?
30.07.2021
sauna-japonska-ganbanyoku-co-warto-o-niej-wiedziec
Fitness
1 min.
Sauna japońska ganbanyoku - co warto o niej wiedzieć?
30.07.2021
jakie-sa-najlepsze-cwiczenia-na-gorne-partie-ciala
Fitness
1 min.
Jakie są najlepsze ćwiczenia na górne partie ciała?
30.07.2021
Popularne w kategorii Fitness
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.