account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 1 min.

Jaki jest najlepszy domowy sposób na łupież? Krótki przegląd sprawdzonych metod

Marta Wielgosz29.10.2021Aktualizacja: 07.10.2022

Łupież to przykra i często bardzo wstydliwa dolegliwość. Możesz sobie jednak z nią poradzić. Oprócz stosowania specjalistycznych szamponów wykorzystaj naturalne metody walki z tym problemem. Jakie domowe sposoby na łupież są uważane za najbardziej skuteczne?


domowe-sposoby-na-lupiez-jak-sie-go-pozbyc
pexels.com

Polecane

ocet-na-grzybice-paznokci-domowe-sposoby
Zdrowie
1 min.
Ocet na grzybicę paznokci - domowe sposoby
24.01.2022
oklady-z-octu-na-opuchlizne-stluczenia-jak-zrobic
Zdrowie
1 min.
Okłady z octu - na opuchliznę, stłuczenia. Jak zrobić?
24.01.2022
ocet-jablkowy-na-stawy-jak-go-stosowac
Zdrowie
2 min.
Ocet jabłkowy na stawy - jak go stosować?
24.01.2022
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
Spis treści
  1. Płukanki, czyli sprawdzone domowe sposoby na łupież
  2. Domowe sposoby na łupież – soda jako delikatny peeling
  3. Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby wykorzystujące wcierki i maseczki
  4. Jakie są domowe sposoby na łupież pstry?

Płukanki, czyli sprawdzone domowe sposoby na łupież

Choć przyczyny łupieżu mogą być różne, podstawowym powodem powstawania tej choroby na obszarze głowy jest nadmierny rozrost grzybów z gatunku Malassezia. Namnażają się one pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji, przegrzewania i przesuszania skóry, problemów hormonalnych, złej diety czy różnych schorzeń. Odpowiadają zarówno za lekki łupież suchy, jak i bardziej uciążliwy łupież tłusty. Jeśli więc chcesz pokonać tę dolegliwość, powinieneś stosować między innymi środki o działaniu przeciwgrzybiczym. Wśród nich znajdują się różne zioła, które stanowią domowe sposoby na łupież. Na uwagę zasługują na przykład: pokrzywa, piołun, rumianek, szałwia, miodla indyjska (tzw. neem), tymianek oraz rozmaryn. Oprócz tego niektóre z tych roślin działają przeciwzapalnie i łagodząco, co sprzyja gojeniu się uszkodzonego naskórka na głowie. Poza tym na przykład pokrzywa działa na włosy wzmacniająco, co jest dodatkową zaletą jej stosowania.

Zioła stanowią więc naprawdę dobre domowe sposoby na łupież u dziecka i dorosłego. Aby przygotować z nich płukankę, zalej dwie łyżki wybranego preparatu wrzątkiem, a następnie parz przez 15–20 minut. Po tym czasie przecedź płyn, ostudź i przepłucz nim włosy i skórę głowy (pamiętaj o ich wcześniejszym umyciu). Choć taki domowy sposób na łupież jest skuteczny, to w jego przypadku ważna jest regularność. Efekty nie będą bowiem widoczne od razu.

Alternatywnie możesz też przygotować inną płukankę. Jeśli chodzi o domowe sposoby na łupież, to znakomicie w tej roli sprawdzi się ocet jabłkowy. Jest on dobrym antyoksydantem, a ponadto oczyszcza skórę głowy, eliminuje grzyby i dodatkowo wzmacnia i nabłyszcza włosy. Wystarczy więc, że do szklanki gorącej wody wlejesz dwie łyżki octu, a gdy płyn ostygnie, przepłuczesz nim włosy.

Domowe sposoby na łupież – soda jako delikatny peeling

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pozbyć się łupieżu domowym sposobem, to co jakiś czas stosuj delikatne peelingi skóry głowy. Jednak nie rób tego zbyt często – wystarczy 1–2 razy w miesiącu. Taki specyfik bez trudu przygotujesz samodzielnie. Aby go zrobić, wymieszaj łyżkę octu jabłkowego z łyżką sody oczyszczonej. Nałóż papkę na skórę głowy, delikatnie ją w nią wmasuj i zostaw na kilka minut. Następnie dokładnie spłucz mieszankę letnią wodą. Jest to bardzo dobry domowy sposób na łupież tłusty. Jeśli zmagasz się z suchą odmianą choroby, pamiętaj, aby przed użyciem peelingu odpowiednio nawilżyć głowę. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych podrażnień.

Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby wykorzystujące wcierki i maseczki

W przypadku dolegliwości, jaką jest łupież, domowe sposoby walki z tym problemem to także wcieranie w skórę głowy różnych naturalnych preparatów. Doskonale sprawdza się na przykład olejek rycynowy, olejek herbaciany oraz zwykła oliwa z oliwek. Takie środki świetnie nawilżają skórę głowy i łagodzą podrażnienia. Stanowią więc doskonałe sposoby na łupież suchy. Możesz delikatnie wmasować je bezpośrednio w skórę głowy, a następnie zostawić na całą noc i rano spłukać. Alternatywnym rozwiązaniem jest dodawanie olejków do odżywki do włosów. Takie domowe sposoby na łupież głowy świetnie wspomagają profesjonalne leczenie.

Domowy sposób na łupież suchy lub tłusty to także naturalny sok z cytryny. Wymieszaj go ze szklanką ciepłej wody i 1–2 łyżkami soli, a następnie wetrzyj w skórę głowy. Po 10–15 minutach spłucz mieszankę i umyj włosy lekkim szamponem. Pamiętaj jednak, że choć ten sposób jest często stosowany, daje zazwyczaj krótkotrwałe efekty.

Inne domowe metody na łupież to nakładanie na skórę głowy różnych maseczek. Dobrze sprawdza się papka z 2 łyżek zielonej glinki wymieszanych z odrobiną wody. Preparat najlepiej nakładaj na 10–15 minut. Rób to po każdym myciu, a na koniec spłukuj dokładnie maskę.

Świetnie działa także domowa maseczka na łupież na bazie jajka. Aby ją wykonać, ubij białko, a następnie dodaj do niego żółtko. Całość wymieszaj, po czym nałóż na 30 minut na czyste włosy oraz skórę głowy. Po upływie tego czasu dokładnie wszystko spłucz. Taka naturalna metoda walki z łupieżem sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy dodatkowo masz przetłuszczające się włosy.

Jakie są domowe sposoby na łupież pstry?

Nieco mniej powszechną odmianą łupieżu jest łupież pstry. Atakuje on przede wszystkim nie skórę głowy, ale tułów. W jego przypadku również możesz zastosować domowe sposoby na pozbycie się łupieżu. Powinny one jednak stanowić jedynie dodatek do konwencjonalnego leczenia.

Jeśli chodzi o łupież pstry, to domowe sposoby obejmują stosowanie ziół, tym razem w formie okładów lub naparów. Najlepiej wykorzystaj aloes, nagietek, jaskółcze ziele lub czosnek. Oprócz tego pomocne może się okazać stosowanie octu jabłkowego, olejku z oregano lub drzewa herbacianego, a także oleju kokosowego. Ciekawy domowy sposób na pozbycie się łupieżu pstrego to także przygotowanie maści na bazie kurkumy. Wystarczy, że wymieszasz 3 łyżeczki przyprawy ze szklanką wody i szczyptą pieprzu, a następnie będziesz wszystko gotować przez około 10 minut. Po tym czasie nałóż maść na zmiany skórne na 20–30 minut, a następnie spłucz letnią wodą.

Źródła
  1. T. Wolski i in., Fitoterapia chorób dermatologicznych, „Postępy Fitoterapii” 2017, nr 18 (4).
  2. S. Kumar, Analysis on the Natural Remedies to Cure Dandruff/Skin Disease-causing Fungus – Malassezia furfur., „Advanced BioTech” 2013, nr 7 (12).
Author Marta Wielgosz picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
skurcz-w-stopie-jak-sie-go-pozbyc-co-robic
Zdrowie
1 min.
Skurcz w stopie - jak się go pozbyć? Co robić?
29.10.2021
aloes-na-rany-jak-go-stosowac-co-warto-wiedziec
Zdrowie
1 min.
Aloes na rany - jak go stosować? Co warto wiedzieć?
30.10.2021
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Popularne w kategorii Zdrowie
uczulenie-na-plyn-do-plukania-jak-wyglada
Zdrowie
2 min.
Uczulenie na płyn do płukania - jak wygląda?
28.10.2021
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.