account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
ZdrowieMedycyna naturalna 2 min.

Domowe sposoby na ugryzienie komara - nie pozwól, by swędzące ukąszenia zepsuły Ci lato!

Katarzyna Grzyś-Kurka24.01.2022Aktualizacja: 07.10.2022

Nikt nie zepsuje wieczornego grillowania tak, jak chmara komarów bzyczących irytująco nad uchem. Machasz gwałtownie rękami, próbując odgonić natrętne owady, a one i tak Cię kąsają. Nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z losem i intensywnie drapać swędzącą skórę… Czy aby na pewno? Poznaj skuteczne domowe sposoby na ugryzienia komarów!


domowe-sposoby-na-ugryzienie-komara
pixabay.com

Polecane

kwasne-mleko-wlasciwosci-zdrowotne-jak-zrobic-je-w-domu
Zdrowie
2 min.
Kwaśne mleko - właściwości zdrowotne. Jak zrobić je w domu?
24.01.2022
grzybica-paznokci-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Grzybica paznokci - jakie są domowe sposoby?
31.10.2021
ziola-na-grzybice-paznokci-jelit-zatok-jamy-ustnej
Zdrowie
2 min.
Zioła na grzybicę - paznokci, jelit, zatok, jamy ustnej
24.01.2022
swierzb-jak-leczyc-domowymi-sposobami
Zdrowie
1 min.
Domowe sposoby na świerzb
10.05.2022
Spis treści
  1. W jaki sposób gryzą komary?
  2. Domowe sposoby na ugryzienie komara
  3. Zioła - skuteczny domowy sposób na swędzenie po ugryzieniu komara
  4. Okłady na opuchliznę
  5. Okłady na rozdrapane ugryzienia komara
  6. Ugryzienie komara - domowe sposoby na uniknięcie ataku owadów

W jaki sposób gryzą komary?

W Polsce natknąć się możesz na zaledwie 50 spośród około 3,5 tysiąca gatunków komarów żyjących na całym świecie. Większość z nich żywi się krwią. Przebicie przez skórę i naczynia krwionośne umożliwia narząd kłująco-ssący, w który wyposażony jest aparat gębowy owada. Co ciekawe - wyłącznie samice kąsają zwierzęta i ludzi (organizmy stałocieplne). Samce żywią się nektarem kwiatowym.

Komar ma niespełna 6 mm długości. Przemieszcza się w poszukiwaniu pokarmu dzięki wąskim i prześwitującym skrzydłom. To ich szybki ruch wydaje charakterystyczny, bzyczący dźwięk.W jaki sposób komary znajdują ofiarę nawet w ciemności? Nie muszą jej widzieć. Wyczuwają bowiem wydychany przez nią dwutlenek węgla, pot i ciepłotę ciała. Po wylądowaniu na skórze żywiciela przecinają skórę przy pomocy haczyków przytwierdzonych do szczęki i wsuwają w wykonany otwór kłujkę. Przedwczesnemu krzepnięciu krwi zapobiega substancja zawarta w ślinie. Ślina owadów ma również właściwości drażniące, dlatego powoduje z pewnością dobrze Ci znane: świąd skóry oraz rumień i niewielką opuchliznę w miejscu ukąszenia. Im bardziej wrażliwy organizm (np. osoby uczulonej na ugryzienia komara), tym zmiany na skórze są wyraźniejsze i bardziej rozległe.

Domowe sposoby na ugryzienie komara

Pojedyncze ugryzienia komara zwykle nie powodują dużego dyskomfortu. Jeśli jednak ukąsi Cię w niedługim czasie kilka lub kilkanaście insektów, wówczas świąd może doprowadzić do tego, że zaczniesz rozdrapywać ugryzienia, ryzykując zainfekowaniem rany. Sięgnij w takim wypadku po skuteczne domowe sposoby na ugryzienia komara, które znacznie zmniejszą dokuczliwość objawów.

Zioła - skuteczny domowy sposób na swędzenie po ugryzieniu komara

Zioła lecznicze były od stuleci stosowane w celu uśmierzania świądu zarówno tego związanego z chorobami skóry, jak i wywołanego ukąszeniami owadów. Nic więc dziwnego, że i dzisiaj okłady z roślin uważane są skuteczny domowy sposób na ugryzienia komarów. Aby zmniejszyć swędzenie, zalej wybraną roślinę gorącą wodą. Kiedy napar ostygnie, nasącz nim gazę lub wacik i przyłóż do miejsca ukąszenia.Szybkie efekty zauważysz po zastosowaniu:

  • dziurawca zwyczajnego,

  • fiołka trójbarwnego,

  • koniczyny łąkowej,

  • mięty pieprzowej,

  • szałwii lekarskiej,

  • nagietka lekarskiego,

  • prawoślazu lekarskiego,

  • rumianku pospolitego.

Ukojenie przyniesie Ci również okład ze świeżych liści orzecha włoskiego i aloesu drzewiastego.

Okłady na opuchliznę

Ugryzienie komara poza dokuczliwym świądem powoduje powstanie na skórze niewielkiej opuchlizny w miejscu ukąszenia. W przypadku osób uczulonych mogą być one bardziej rozległe. Możesz nieco zmniejszyć ten objaw, stosując zimne okłady z kapusty. Wszystko to dzięki flawonoidom oraz witaminom K i C, które zmniejszają obrzęki, a także łagodzą rozwijające się stany zapalne.

Innym skutecznym domowym sposób na ugryzienie komara i pojawiającą się opuchliznę są okłady z octu. W tym celu rozcieńcz ocet spirytusowy 10% w proporcji 1:1 z wodą. Nasącz roztworem gazę lub wacik i przyłóż do skóry w miejscu ugryzienia. Jeśli nie masz octu, wykorzystaj inny kuchenny produkt - sodę oczyszczoną. Wystarczy rozpuścić 2 łyżki stołowe proszku w szklance wody, by uzyskać preparat, który można nakładać bezpośrednio na skórę. Jest to metoda bezpieczna także dla dzieci.

Okłady na rozdrapane ugryzienia komara

Niekiedy świąd po ugryzieniu komara jest tak silny, że trudno Ci powstrzymać drapanie. Z pewnością nieraz doprowadziłaś w ten sposób do powstania ran na skórze. I na to są jednak sposoby! Aby odkazić ranę i przyspieszyć jej gojenie, zastosuj okłady z cebuli. Zawarte w niej substancje siarkoorganiczne działają bakteriobójczo. Dawniej wykorzystywano cebulę do opatrywania ran powojennych, bowiem skutecznie odkaża i wspomaga zamykanie się ran.

Ugryzienie komara - domowe sposoby na uniknięcie ataku owadów

Nie istnieje skuteczny sposób na uniknięcie ataku komarów. Możesz jednak zastosować sprawdzone metody, które ograniczą intensywność ataków.

W sezonie letnim, gdy owady przedostają się do wnętrza domu, zamontuj w oknach i drzwiach zewnętrznych moskitiery. Wychodząc wieczorem na zewnątrz, ubierz się tak, by osłonić ciało przed możliwymi atakami owadów. Wybierz więc bluzki z długim rękawem i spodnie z nogawkami do kostek.

Warto również wykorzystywać repelenty, czyli substancje odstraszające owady. Komary nie przepadają za zapachem olejków: cynamonowego, cytronellowego, lawendowego, miętowego, bazyliowego, eukaliptusowego, anyżowego i z paczuli.

Źródła
  1. K. Rydzanicz i in., Zmiany zasięgu chorób transmitowanych przez komary pod wpływem globalnego ocieplenia klimatu, „Wiadomości Parazytologiczne” 2006 r., nr 52(2), s. 73-83.
  2. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
  3. B. Krochmal-Marczak, Wartość odżywcza i prozdrowotna wybranych warzyw z rodzaju kapusta (Brassica L.), „Herbalism” 2017, nr 1(3), s. 80-91.
Author Katarzyna Grzyś-Kurka picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

ocet-na-stluczenia-jak-przygotowac-oklad
Zdrowie
1 min.
Ocet na stłuczenia - jak przygotować okład?
24.01.2022
gesty-sluz-w-ciazy-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Gęsty śluz w ciąży. Kiedy się pojawia i na co wskazuje?
09.05.2022
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Wysypka po antybiotyku
Zdrowie
1 min.
Wysypka po antybiotyku – domowe sposoby
03.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie
ugryzienie-szerszenia-jak-wyglada-jakie-sa-objawy
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie szerszenia - jak wygląda? Jakie są objawy?
24.01.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.