Статті для українців які можуть допомогти

Побачити більше

безкоштовні лікарі для України

Звернутися до лікарів

8 miesięcy temu

Duphaston a luteina – czy można wybrać?

Kiedy dowiedziałam się, że zaszłam w ciążę, lekarz zalecił mi stosowanie duphastonu. Źle się jednak po nim czuję. Czy nie lepsza byłaby luteina dopochwowo?

Odpowiedź

Duphaston i luteina to dwa preparaty podawane ciężarnym, gdy istnieje ryzyko, że poziom progesteronu jest za niski, by pozwolić na prawidłowy rozwój ciąży. Do czasu przejęcia funkcji hormonalnej przez łożysko kobieta niejednokrotnie musi przyjmować duphaston doustnie bądź luteinę dopochwowo. Faktycznie stosowanie duphastonu niesie większe ryzyko objawów ubocznych ogólnoustrojowych takich jak nudności, wymioty czy ogólne złe samopoczucie. Luteina natomiast zwiększa ryzyko infekcji intymnych, które w ciąży są szczególnie niepożądane. O możliwościach zmiany leku powinna Pani porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który zoptymalizuje terapię dla dobra Pani i dziecka.

lek. Agnieszka Widera

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

Podobne pytania

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.