duszacy-kaszel-u-dziecka
pexels

Jak rozpoznać duszący kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka zawsze budzi u rodziców niepokój. Może być bowiem objawem wielu chorób – zarówno tych mniej poważnych, np. przeziębienia, jak i groźniejszych, m.in. mukowiscydozy. To, jakie schorzenie zwiastuje, zależy od objawów towarzyszących. Może to być podwyższona temperatura, katar lub ból gardła. Kaszel może także pojawić się samodzielnie. W medycynie rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje kaszlu:

 • mokry,

 • suchy,

 • duszący.

Kaszlowi mokremu towarzyszy wydzielina. Może mieć ona różne kolory i konsystencję. Żółta i zielona świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeśli zabarwiona jest krwią, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, może bowiem zwiastować mukowiscydozę lub zapalenie płuc. 

Kaszel suchy, tzw. bezproduktywny, jest gwałtowny, męczący i bolesny. Aby go wyleczyć, należy stosować środki blokujące odruch kaszlu lub wykrztuśne, powodujące produkcję wydzieliny. Dzięki temu łatwiej będzie się pozbyć zalegających wirusów i bakterii. 

Kaszel duszący może być zarówno suchy, jak i mokry. Jego przyczyną jest podrażnienie receptorów kaszlowych znajdujących się układzie oddechowym. To naturalna reakcja obronna dziecięcego organizmu na atakujące go zanieczyszczenia, drobnoustroje, wirusy i bakterie. Pojawia się też przy połknięciu ciała obcego. Kaszel duszący jest zazwyczaj intensywny, nagły, gwałtowny i bolesny.

Powody duszącego kaszlu u dziecka

Przyczyny duszącego kaszlu u dziecka bywają różne. Może zwiastować:

 • przeziębienie,

 • zapalenie oskrzeli, płuc lub tchawicy,

 • anginę,

 • grypę,

 • astmę,

 • zapalenie krtani,

 • obcy obiekt w układzie oddechowym,

 • błonicę,

 • krztusiec,

 • mukowiscydozę,

 • alergię,

 • choroby układu krążenia.

To, z jaką choroba mamy do czynienia, zależy także od częstotliwości i dźwięku kaszlu. Jeśli jest świszczący, może świadczyć o zapaleniu krtani lub astmie. Jeśli natomiast przypomina szczekanie, istnieje ryzyko krztuśca bądź innych chorób zakaźnych. Gwałtowny kaszel napadowy może świadczyć o mukowiscydozie. Gdy kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, zalecana jest wizyta u lekarza w celu diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Duszący kaszel u dziecka w nocy – co oznacza

Kaszel może pojawiać się o różnych porach dnia i nocy. Może też towarzyszyć wysiłkowi fizycznemu. Najbardziej kłopotliwy jest duszący kaszel u dziecka w nocy. Uniemożliwia on zaśnięcie, a gdy już sen nadejdzie, przerywa go. Powoduje to, że zarówno maluch, jak i rodzice nie mogą wypocząć, a następnego dnia są zmęczeni i rozdrażnieni. 

Jeśli malucha trapi duszący kaszel w nocy – niezależnie, czy jest on mokry czy suchy – należy podać syrop blokujący odruch kaszlu. Gdy podamy syrop wykrztuśny, możemy nasilić zwiększenie częstotliwości kaszlu. 

Duszący kaszel nie bez powodu pojawia się głównie w nocy. Sprzyja mu pozycja leżąca. Nocny kaszel zazwyczaj jest mokry i ma związek z naciekającą wydzieliną. Dzieje się tak w przypadku infekcji lub zapalenia oskrzeli bądź płuc. 

Gdy nocny kaszel jest suchy, może zwiastować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, a nawet choroby serca. Co ciekawe, nocny kaszel u dzieci może być również spowodowany refluksem żołądkowo-przełykowym. Kaszel powoduje wówczas cofająca się treść żołądkowa. Dodatkowym objawem jest też zgaga i częste odbijanie się. Jeśli do kaszlu dochodzi podwyższona temperatura, osłabienie, utrata wagi bądź krwioplucie, nie można wykluczyć nowotworu układu oddechowego.

Domowe sposoby na duszący kaszel u dziecka

Aby skutecznie leczyć kaszel, nie trzeba od razu biec do apteki. Zatem co na duszący kaszel u dziecka? Czasami wystarczą leki z domowej apteczki. Nasze babcie i prababcie walczyły z duszącym kaszlem za pomocą syropu z czosnku i cebuli lub mleka z miodem. W pozbyciu się duszącego kaszlu u dziecka sprawdzą się także herbatki i syropy ziołowe, m.in. z korzenia prawoślazu lekarskiego, który był używany już w tradycyjnej medycynie chińskiej. Równie skuteczne będą: liść babki lancetowatej, korzeń lukrecji, ziele tymianku lub podbiał.

Nie tylko syropami i ziołami można walczyć z duszącym kaszlem. Warto także podawać dziecku dużo ciepłej, słabej herbaty z miodem i zadbać o komfort snu. Wszak sen jest najlepszym lekarstwem. Pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Dobrze w tym celu zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub powiesić na kaloryferze wilgotne ręczniki. Aby złagodzić nocny kaszel, ułóż malucha do snu z lekko uniesioną głową. Ulgę przyniesie także regularne opukiwanie pleców. Dzięki temu maluch szybciej wykrztusi flegmę.

Źródła
 1. M. Dąbrowska, Kaszel w codziennej praktyce klinicznej, Medical Education, Warszawa 2020.

 2. I. Wojsyk-Banaszak, Przewlekły kaszel u dzieci, „Klinika Pediatryczna” 2020.

 3. R. Pawliczak, Kaszel w pytaniach i odpowiedziach, „Terapia” 2015.

 4. R. Chazan, M. Grabczak, Przewlekły kaszel. Diagnostyka i leczenie, „Nowa Klinika” 2007.

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Telekonsultacja z lekarzem
już w ciągu godziny!
Umów się
Uzyskaj odpowiedź
dzięki konsultacji
online
 • specjalistyczna porada
 • przedłużenie recepty
 • skierowanie na badania
Umów się

Najchętniej czytane

nawilzanie-gardla-jakie-sa-domowe-sposoby
Zdrowie
2 min.
Nawilżanie gardła - jakie są domowe sposoby?
24.01.2022
kifoza-co-to-jest-jakie-sa-rodzaje-jak-ja-leczyc
Zdrowie
1 min.
Kifoza – co to jest i co warto o niej wiedzieć?
19.05.2021
brzydki-zapach-moczu-co-oznacza
Zdrowie
1 min.
Jakie są przyczyny brzydkiego zapachu moczu?
03.06.2022
ugryzienie-biedronki-jak-wyglada-jak-leczyc
Zdrowie
1 min.
Ugryzienie biedronki – jak je rozpoznać? Czy może zagrażać zdrowiu?
02.06.2022
Popularne w kategorii Zdrowie

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.