lek. Wiktor Trela 2 miesiące temu

Co zrobić w przypadku powstania dziury w paznokciu?

Podczas zabiegu kosmetycznego uszkodziłam sobie jeden z paznokci u dłoni i zauważyłam, że powstała w nim mała dziura. Co mogę zrobić w takiej sytuacji i czy jest to groźne?

Odpowiedź

Obecność małej dziury w paznokciu, powstałej w wyniku urazu, zazwyczaj nie stanowi powodu do zmartwień. Paznokcie są wytworem naskórka, spełniającym funkcję ochronną. Płytka paznokciowa powstaje w macierzy i z czasem odrasta. W przypadku urazu warto przemyć to miejsce pod bieżącą wodą i zabezpieczyć je np. plastrem ochronnym. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy sugerujące zakażenie (np. ból, ocieplenie, zaczerwienienie, obrzęk) w okolicy uszkodzonego paznokcia, to znak, że należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym procesem leczniczym.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.