Porada lekarska z możliwością uzyskania e-recepty online
Telewizyta to wygodny sposób na otrzymanie e-recepty lub jej przedłużenie. Wystarczy umówić konsultację z lekarzem i zgłosić mu swoje objawy lub udokumentować dotychczasową kurację, np. poprzez załączenie historii choroby. E-receptę otrzymujesz od razu SMS-em w formie 4-cyfrowego kodu i możesz ją zrealizować w dowolnej aptece. Umów wizytę z możliwością uzyskania recepty online już teraz!
Umów teleporadę

Wybierz termin i umów e-wizytę
Jeśli potrzebujesz receptę lub chcesz ją przedłużyć, skorzystaj z telemedycyny. W ten sposób unikniesz stania w kolejkach, zaoszczędzisz czas na dojeździe do placówki stacjonarnej, a lekarz pomoże Ci nawet w ciągu godziny. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja o wystawieniu danej e-recepty należy do lekarza.
Wybierz specjalizację i termin wizyty, żeby umówić szybką konsultację online z możliwością uzyskania e-recepty.

W jakich sytuacjach mogę otrzymać e-receptę od lekarza?
E-receptę online można uzyskać w każdej sytuacji, która jest uzasadniona medycznie. Dotyczy to zarówno podjęcia nowego leczenia, jak i kontynuacji recepty. Teleporadę warto umówić, jeśli:
zauważasz niepokojące objawy, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem i odpowiedniego leczenia farmakologicznego,
istnieje zagrożenie, że wystąpi przerwa w zażywaniu leków przyjmowanych na stałe,
potrzebujesz tabletki „dzień po” lub przedłużenia recepty na leki antykoncepcyjne,
przebywasz na wakacjach i skończyły Ci się leki lub odczuwasz niepokojące objawy.
W przypadku konieczności przedłużenia recepty online przed telewizytą należy załączyć odpowiednie dokumenty o dotychczasowym przebiegu choroby i przyjmowanych lekach do wglądu lekarza. Jeśli wystąpiło nagłe pogorszenie stanu zdrowia, można także wcześniej przesłać zdjęcia, które prezentują objawy. Ułatwi to lekarzowi postawienie diagnozy, wdrożenie odpowiedniego leczenia i wystawienie e-recepty.
E-recepta przez telefon – jak to działa?
Recepta online to elektroniczny odpowiednik papierowej wersji. Od 8 stycznia 2020 roku lekarze mają obowiązek wystawiania recepty w tej formie poza kilkoma wyjątkami. Jej otrzymanie i realizacja są niezwykle wygodne i łatwe. Wystarczy umówić się na konsultację z lekarzem, który po przeanalizowaniu objawów i dotychczasowego przebiegu choroby podejmie decyzję o wystawieniu e-recepty. Otrzymujesz wtedy 4-cyfrowy kod SMS-em, który trzeba podać w aptece wraz z numerem PESEL.
Wszystkie dokumenty wystawione podczas teleporady można pobrać z Portalu Pacjenta – znajdują się w zakładce „Moje wizyty”. Recepta online jest też dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta w serwisie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokument w formie PDF zawiera kod QR, który można pokazać farmaceucie zamiast kodu SMS.

Wybierz termin i godzinę, które Ci odpowiadają.
Zarejestruj się i opłać konsultację.
Zaczekaj, aż lekarz zadzwoni do Ciebie o umówionej porze.
Otrzymasz diagnozę i dalsze zalecenia.

Zalety uzyskania e-recepty online
Konsultacja online z możliwością otrzymania e-recepty to wygodny sposób na podjęcie lub kontynuację leczenia bez wychodzenia z domu. Zobacz, jakie korzyści płyną z teleporady.
Wygoda – e-receptę uzyskuję się w kilka minut bez konieczności odbycia wizyty stacjonarnej i można ją zrealizować od razu w dowolnym miejscu. Nie ma konieczności uzyskania odpisu, jeśli chce się wykupić kolejny lek z tej samej recepty w innej aptece.
Oszczędność czasu – konsultacja online z możliwością uzyskania e-recepty eliminuje problem dojazdów, stania w kolejkach i związanego z tym stresu.
Bezpieczeństwo – ponieważ uzyskanie e-recepty nie wymaga wychodzenia z domu, nie trzeba niepotrzebnie narażać się na kontakt z innymi chorymi w przychodni. Ponadto wersji elektronicznej dokumentu nie da się zgubić.
Łatwy dostęp – zarówno do lekarzy, jak i do dokumentów medycznych. E-receptę i całą historię leczenia można znaleźć na Portalu Pacjenta lub Internetowym Koncie Pacjenta NFZ.
Ciągłość leczenia – dzięki temu, że na telewizytę i wystawienie e-recepty nie trzeba długo czekać, nie trzeba się martwić, że wystąpi przerwa w przyjmowaniu leków, która może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Teleporada z możliwością otrzymania e-recepty online to dobre rozwiązanie dla osób przewlekle chorych i starszych, które potrzebują regularnych wizyt i możliwości przedłużenia leczenia bez konieczności wychodzenia z domu.
Zalety telemedycyny
Unikasz kolejek i dojazdów
Konsultujesz się z lekarzem nawet w ciągu godziny
Masz dostęp do specjalistów bez skierowań
Cena e-wizyty już od 79 zł
Dowiedz się, co piszą nasi Klienci o wizytach online
Najczęściej zadawane pytania
Czy lekarz musi wypisać mi e-receptę?
Dokonanie płatności za wizytę online nie oznacza, że lekarz ma obowiązek wystawienia e-recepty, skierowania lub zwolnienia. To on podejmuje decyzję, czy jest wskazanie do wdrożenia leczenia farmakologicznego, podobnie jak podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie.
Ile opakowań leku może jednorazowo przepisać mi lekarz?
Jedna e-recepta może zawierać ilość leku, która wystarczy na maksymalnie 360 dni kuracji, co oblicza się na podstawie zalecanego dawkowania, przy czym jednorazowo można wykupić zapas na nie więcej niż 180 dni. Wyjątek stanowi recepta online na substancje narkotyczne i psychotropowe – może obejmować jedynie 90 dni leczenia.
Ile czasu jest ważna recepta online?
Recepta elektroniczna jest ważna w ciągu 30 dni od jej wystawienia, chyba że lekarz zaznaczy roczny termin realizacji. Wyjątek stanowią substancje narkotyczne i psychotropowe, na które e-recepta zawsze ma datę ważności nie dłuższą niż 30 dni, a także antybiotyki (7 dni) i leki immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta (120 dni).
Jak sprawdzić kod do e-recepty?
Kod e-recepty otrzymujesz w formie SMS-a po odbytej telekonsultacji z lekarzem. Jeśli zostanie niechcący usunięty, dokumentację medyczną niezbędną do uzyskania leku można znaleźć na Portalu Pacjenta.
Jak sprawdzić, na co wystawiona jest e-recepta?
E-recepta, którą dostajesz SMS-em, to jedynie kod, który podajesz farmaceucie wraz z numerem PESEL. Jeśli chcesz sprawdzić nazwę leku, zanim udasz się do apteki, możesz to zrobić, zaglądając do historii leczenia na Portalu Pacjenta lub Internetowym Koncie Pacjenta. Istnieje także możliwość wyszukania leku na podstawie e-recepty w aptekach internetowych.
Jak zrealizować e-receptę?
Żeby wykupić lek, który znajduje się na recepcie online, wystarczy udać się do apteki i podać kod otrzymany SMS-em wraz z numerem PESEL. Można także pokazać dokument PDF, który pozwala na zeskanowanie kodu QR.
Czy lekarz może wystawić e-receptę dla dziecka? Jak ją sprawdzić?
Tak, lekarz może wystawić e-receptę dla osoby poniżej 16. roku życia, która nie ma dostępu do własnego konta pacjenta pozwalającego na obsługę e-recepty. Zlecenie będzie wtedy podpięte do konta rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia. To na jego profilu będzie widoczna e-recepta.
Jak wygląda e-recepta?
Recepta online, podobnie jak jej tradycyjny odpowiednik, zawiera dane pacjenta, dane osoby wystawiającej receptę, dane podmiotu, w którym została wystawiona, datę wystawienia i termin realizacji oraz nazwę leku. Ma formę 4-cyfrowego kodu lub dokumentu PDF z kodem kreskowym.
Ile muszę czekać na e-receptę?
Lekarz wystawia receptę online podczas telewizyty. Można ją zrealizować od razu po otrzymaniu kodu w wiadomości SMS.
Na co lekarz może wypisać mi e-receptę?
Decyzję co do konieczności wdrożenia leczenia podejmuje specjalista podczas telewizyty. Na podstawie wywiadu i historii choroby może wystawić e-receptę zarówno na leki przyjmowane na stałe, w tym antykoncepcję hormonalną, jak i środki doraźne, np. antybiotyki, jeśli uzna, że zachodzi taka konieczność.