account-icon
Obliczanie ubezpieczenia
Umów teleporadę
Welbi
SeksZdrowie seksualne 1 min.

Frustracja seksualna – co ją powoduje, jak się objawia i w jaki sposób sobie z nią poradzić?

Olga Dąbska27.07.2021Aktualizacja: 03.10.2022

Frustracja seksualna pojawić się może zarówno u osób samotnych, jak i będących w związku. Wśród możliwych przyczyn jej powstania wymienia się m.in. spadek libido, oziębłość seksualną, problemy z erekcją, nieobecność partnera. Frustracja wiąże się z wieloma konsekwencjami.


frustracja-seksualna-jakie-sa-objawy-jak-sobie-z-nia-radzic
pexels.com

Polecane

ile-trwa-okres-jakie-sa-normy-co-warto-wiedziec
Seks
2 min.
Ile trwa okres? Jakie są normy? Co warto wiedzieć?
21.01.2022
niedobor-progesteronu-jakie-sa-przyczyny-i-objawy
Seks
1 min.
Niedobór progesteronu - jakie są przyczyny i objawy?
21.01.2022
jaki-jest-sklad-spermy-co-warto-o-niej-wiedziec
Seks
1 min.
Jaki jest skład spermy? Co warto o niej wiedzieć?
24.01.2022
biale-uplawy-po-okresie-po-stosunku-co-oznaczaja
Seks
1 min.
Białe upławy – w ciąży, w czasie cyklu, w chorobie
10.05.2022
Spis treści
  1. Czym jest frustracja seksualna?
  2. Co może powodować frustrację seksualną?
  3. Jakie mogą być konsekwencje frustracji seksualnej?
  4. Jak sobie radzić z frustracją seksualną?

Czym jest frustracja seksualna?

Frustracja seksualna definiowana jest jako negatywne uczucia pojawiające się w odpowiedzi na brak możliwości zaspokojenia potrzeb seksualnych. Mówiąc prościej, frustracja seksualna to odpowiedź na dysproporcję między tym, jak chciałoby się, aby wyglądało życie intymne, a tym, jak w rzeczywistości przedstawia się nasza aktywność w tym zakresie – w naszym życiu jest mniej seksu, niż byśmy tego oczekiwali, albo nie wiąże się on z uczuciem satysfakcji. Frustracja seksualna może pojawić się w związku na odległość, u singli, par z długoletnim stażem. To problem, który może dotyczyć każdego, bez względu na orientację seksualną, wiek czy płeć.

Co może powodować frustrację seksualną?

Za pojawienie się frustracji seksualnej odpowiadać może wiele rozmaitych przyczyn. Przeszkody, które predysponują do jej powstania, mają charakter jednorazowy lub systematyczny i ciągły. Przykładami przeszkód jednorazowych jest pojawienie się dziecka w pokoju rodziców, którzy uprawiają seks, czy niespodziewany powrót domowników, którzy zastają daną osobę w czasie masturbowania się.

Przykładem przyczyny ciągłej może być długotrwale utrzymująca się niedyspozycja seksualna, spowodowana m.in. chorobą somatyczną, przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresantów, tabletek antykoncepcyjnych), zaburzeniami seksualnymi (np. problemami z utrzymaniem erekcji), brakiem partnera seksualnego (np. z powodu nieśmiałości, niskiej samooceny, nieatrakcyjności, zbyt wysokich oczekiwań), jego częstą nieobecnością lub aseksualnością. Brak zainteresowania współżyciem seksualnym motywować można wieloma czynnikami zewnętrznymi, typu ciąża, poród, zmęczenie, brak czasu, nadmiar obowiązków. Nie bez znaczenia jest też oziębłość seksualna partnera, która fachowo określana jest jako hipolibidemia. Brak seksu w związku wiąże się z wieloma konsekwencjami. Jeśli Cię dotyczy, sprawdź, jak można zwiększyć libido.

Frustracja seksualna może się pojawić, kiedy preferowana aktywność nie jest akceptowana w grupie społecznej i podejmuje się działania służące podporządkowaniu się panującym powszechnie normom. Preferencja dewiacyjna przynosi wewnętrzny konflikt, kiedy dana osoba powstrzymuje się od realizowania pragnień.

  • Odczuwasz frustrację seksualną? Dowiedz się, dlaczego warto spróbować terapii w nurcie TSR

Źródło filmu: youtube.com

Jakie mogą być konsekwencje frustracji seksualnej?

Niezaspokojenie potrzeby seksualnej wiąże się z powstaniem wielu negatywnych konsekwencji. Jedną z nich jest ryzyko występowania napięć w relacjach z innymi ludźmi. W sposób szczególny na pogorszenie kontaktów międzyludzkich narażone są osoby, które nie akceptują zachowań autoerotycznych. Mianem autoerotyki określa się zachowania seksualne, które są realizowane w pojedynkę i wiążą się z odczuwaniem seksualnej satysfakcji. W ich przypadku pojawiające się napięcie seksualne jest źle rozpoznawane – odczytują je jako zdenerwowanie i wiążą z postępowaniem otaczających ich ludzi, które im się nie podoba. Objawy frustracji seksualnej są różnorodne. Jedne osoby reagują na nią rozdrażnieniem i złością, a inne – lękiem, niepokojem.

Frustracja może przyczynić się do problemów z samoakceptacją, a w konsekwencji spowodować spadek samooceny i zaburzyć obraz własnej osoby. Wpływa na kondycję psychiczną – może przyczynić się do wystąpienia objawów depresji, zaburzeń nastroju, bezsenności i obsesji na punkcie seksu. Frustracja seksualna stwarza sytuacje, które mogą prowadzić do podejmowania, poza związkiem, próby obniżania towarzyszących jej napięć. Nie chodzi tu tylko o seks, ale i o zastępowanie aktywności seksualnej przez alkohol, leki, narkotyki, jedzenie czy inne czynności, które będą pozwalały na pozbycie się uciążliwych uczuć związanych z brakiem zadowalającego życia erotycznego i w pewien sposób je kompensowały.

Fizyczne objawy frustracji seksualnej mogą być mniej oczywiste, jednakże związany z nią stres nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Przyczynia się do wzrostu poziomu tzw. hormonów stresu, czyli noradrenaliny i kortyzolu, co stanowi czynnik ryzyka mnóstwa dolegliwości, np. bólu głowy, bólu brzucha, napięcia mięśni, spadku odporności, nadciśnienia tętniczego.

Jak sobie radzić z frustracją seksualną?

Osoby zmagające się z frustracją seksualną powinny zgłosić się po pomoc do psychologa lub seksterapeuty. Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest psychoterapia, która pozwala zrozumieć motywy swojego zachowania, a w konsekwencji poprawić relacje z innymi ludźmi. W przypadku, gdy za pojawienie się frustracji seksualnej odpowiada niedopasowanie seksualne czy zmiana potrzeb seksualnych, warto skorzystać z terapii dla par i wspólnymi siłami znaleźć wyjście z sytuacji. Komunikacja w związku to podstawa, dlatego trzeba rozmawiać – poznać potrzeby partnera i opowiedzieć o swoich. Z kolei gdy frustracja seksualna związana jest z rozłąką, pomocą w rozładowaniu napięć może być seks wideo z partnerem czy sexting. To, w jaki sposób można zlikwidować uczucie napięcia wywołane niezadowoleniem z życia erotycznego, zależy od przyczyn jego powstania.

Źródła
  1. M. Beisert, Mechanizmy rozwoju kazirodztwa w rodzinie. „Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka” 2002, t. 1, nr 1, s. 1–16.
  2. Z. Lew-Starowicz, Miłość i seks: słownik encyklopedyczny, Wydawnictwo Europa, Wrocław 1999.
Author Olga Dąbska picture

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Najchętniej czytane

sapioseksualnosc-co-to-jest-na-czym-polega
Seks
2 min.
Sapioseksualność - co to jest? Na czym polega?
30.07.2021
bol-piersi-przed-okresem-jakie-sa-przyczyny
Seks
1 min.
Ból piersi przed okresem - jakie są przyczyny?
24.01.2022
stan-podgoraczkowy-przed-okresem-czy-to-norma
Seks
1 min.
Stan podgorączkowy przed okresem - czy to norma?
24.01.2022
poped-seksualny-jak-go-zmniejszyc-lub-zwiekszyc
Seks
1 min.
Czy popęd seksualny można kontrolować? Lista czynników, które wpływają na libido
19.05.2021
Popularne w kategorii Seks
fetysz-co-to-jest-jakie-sa-najpopularniejsze-rodzaje
Seks
1 min.
Co to jest fetysz i jakie są jego popularne rodzaje? Kim jest fetyszysta?
03.06.2022
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne
Pakiety medyczne
Konsultacja lekarska online
Alergolog onlineChirurg onlineDermatolog onlineDiabetolog onlineEndokrynolog onlineGastrolog online
arrow-link
Zobacz więcej

Kim jesteśmy

Artykuły o zdrowiu

ul. Topiel 12, 00-342, Warszawa
Redakcja WelbiSara Łątkowska - redaktor naczelnyredakcja@welbi.pl

© 2024 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Regulamin serwisuPolityka prywatnościPolityka cookies

Social media

  • facebook logo
  • instagram logo

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.