Gdzie boli wątroba? Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?

Redakcja

27.08.2021

Aktualizacja: 27.08.2021

Wątroba to duży organ, który odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu całego organizmu. Umiejscowiona jest w prawym podżebrzu pod przeponą, częściowo przechodzi do górnego nadbrzusza i w stronę lewego podżebrza. Choroby tego narządu mogą mieć poważne konsekwencje, ponieważ wątroba odpowiada za wiele niezwykle ważnych funkcji naszego organizmu.


Do najważniejszych funkcji wątroby zaliczamy:

gdzie-boli-watroba-kto-leczy-watrobe
pexels.com
 • magazynowanie substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu: glikogenu, kwasów tłuszczowych, trójglicerydów, fosfolipidów i cholesterolu, witamin A, D i B12, a także żelaza,

 • metabolizowanie białka, lipidów, węglowodanów i bilirubiny, a także inaktywacja lub modyfikacja licznych endogennych hormonów,

 • odtruwanie i filtrowanie związków wchłanianych z przewodu pokarmowego, detoksykowanie leków i ksenobiotyków,

 • wytwarzanie żółci niezbędnej w procesie trawienia i przyswajania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach,

 • bierze udział w procesach immnologicznych, a także w termoregulacji – jest narządem o najwyższej temperaturze.

Schorzenia wątroby mogą manifestować się bólem odczuwanym po prawej stronie brzucha, pod żebrami. Niepokojące objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Zleci on odpowiednie badania i wdroży leczenie, a w razie potrzeby skieruje do hepatologa.

Gdzie zlokalizowany jest ból wątroby?

Objawy bólowe, kłucie czy uczucie rozpierania po prawej stronie tułowia, pod żebrami, mogą wskazywać na problemy z wątrobą. Co ciekawe, wątroba sama w sobie... nie może boleć. Nie jest bowiem unerwiona czuciowo. Skąd zatem bierze się „ból wątroby”? W stanach przeciążenia lub chorób wątroby ulega ona powiększeniu i uciska na unerwioną otrzewną wątroby – co powoduje dyskomfort i bolesność. Z kolei najbardziej widocznym objawem chorób wątroby są przebarwienia skóry uogólnione lub miejscowe.

Inne symptomy, które mogą wskazywać na problemy z wątrobą:

 • zażółcenie skóry, błon śluzowych (żółtaczka),

 • ciemniejsze zabarwienie moczu,

 • świąd skóry.

Odczuwasz ból pod żebrami po prawej stronie brzucha? To może oznaczać problemy z wątrobą – umów się na teleporadę z lekarzem internistą

Do jakiego specjalisty udać się z bólem wątroby?

Ból wątroby wymaga konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu. Przy diagnostyce schorzeń wątroby konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, ponieważ ból ten może mieć różne przyczyny m.in. wirusowe zapalenie wątroby, zatrucie lekami lub alkoholem, marskość wątroby, torbiele, guzy wątroby, kamica żółciowa, zapalenie dróg żółciowych.

Lekarz podczas e-wizyty może wystawić skierowanie na podstawowe badania krwi (w tym próby wątrobowe) oraz na USG jamy brzusznej. Dla lekarza istotne będą odpowiedzi na takie pytania jak:

 • kiedy ból brzucha wystąpił po raz pierwszy,

 • jak często pojawia się ból, czy jest stały, czy kolkowy,

 • w którym miejscu zlokalizowany jest ból, czy promieniuje,

 • jakie czynniki nasilają ból, a jakie go zmniejszają (np. większy ból na czczo czy po posiłku),

 • czy oprócz bólu występują inne objawy np. nudności, wymioty, brak apetytu, zmiany skórne.

Jak wspomagać wątrobę?

Ból wątroby czasem pojawia się po zbyt obfitych, tłustych posiłkach – wątroba może być wówczas przeciążona. Dlatego w celu wspomagania jej prawidłowej pracy, w codziennej diecie powinny znajdować się dania lekkostrawne. Należy unikać w szczególności tłuszczów zwierzęcych i smażonych potraw. Przy chorobach wątroby stosuje się bardziej restrykcyjną dietę wątrobową. Pracę hepatocytów mogą wspierać także naturalne suplementy czy zioła „na wątrobę”. Ich stosowanie powinno się jednak skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Źródła
 1. A. Bienia, Pozapalne zaburzenia funkcji wątroby, Borgis, Medycyna Rodzinna 1/2003, s. 26-30

 2. A. Pietrzak, D. Czelej, B. Pietrzak, Skórne manifestacje chorób wątroby, Borgis, Nowa Medycyna 3/2002

Powyższy materiał ma wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny, nie jest poradą lekarską i nie zastępuje konsultacji z lekarzem. Przed zastosowaniem się do wskazówek lub informacji o charakterze specjalistycznym zawartych w Welbi należy skonsultować ich treść z lekarzem. Welbi dokłada najwyższych starań, aby treść publikowanych materiałów był najlepszej jakości, ale nie ponosi odpowiedzialności za ich zastosowanie bez konsultacji z lekarzem.

Popularne w kategorii Zdrowie
Ad

Najchętniej czytane

poznaj-5-sposobow-na-dobry-sen
Zdrowie
1 min.
Poznaj 5 sposobów na dobry sen
20.08.2021
jak-sobie-poradzic-z-alergia-poznaj-5-sprawdzonych-sposobow
Zdrowie
1 min.
Jak sobie radzić z alergią? 5 sprawdzonych sposobów
31.08.2021
dlaczego-sniadanie-jest-wazne-i-nie-powinno-sie-go-pomijac
OdżywianieZdrowie
1 min.
Dlaczego śniadanie jest ważne i nie powinno się go pomijać?
30.08.2021
dlaczego-warto-monitorowac-tetno-jaki-wplyw-ma-na-zdrowie
ZdrowieFitness
1 min.
Dlaczego warto monitorować tętno? Jaki wpływ ma na zdrowie?
31.08.2021

© 2021 Welbi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Serwis welbi.pl ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie, jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej.